şükela:  tümü | bugün
 • isviçreli bilim insanlarının yaptığı bir araştırmaya göre pestisit açısından en kirli meyve sebzeler şunlardır:
  1. elma
  2. kereviz
  3. çilek
  4. şeftali
  5. ıspanak
  6. nektarin
  7. üzüm
  8. dolma biber
  9. patates
  10. yabanmersini
  11. marul
  12. karalâhana

  pestisit açısından en temiz meyve sebzeler ise şunlardır:
  1. soğan
  2. mısır
  3. ananas
  4. avokado
  5. kuşkonmaz
  6. bezelye
  7. mango
  8. patlıcan
  9. kavun
  10. kivi
  11. lahana
  12. karpuz
  13. tatlı patates
  14. greyfurt
  15. mantar
 • zararlı organizmaları engellemek, kontrol altına almak ya da zararlarını azaltmak için kullanılan madde ya da maddelerden oluşan karışımlardır. pestisit, kimyasal bir madde, virüs ya da bakteri gibi biyolojik bir ajan, antimikrobik, dezenfektan ya da herhangi bir araç olabilir.

  (bkz: it could be anything)
 • kotumser bocek ilaci.
 • araştırdığım kadarıyla bir sebzenin ya da meyvenin organik olması her zaman için pestisit içermemesi anlamına gelmiyormuş, bu biraz üretici kişiye bağlı. meyve ve sebzelerde kullanılan pestisitlerin bir kısmı su ile çözünerek yani yikama ile giderilebilirken; yağda çözünenler yüzeyde kalmaya devam edebiliyor. bu nedenle sirkeli suda 15-20 dakika kesinlikle bekletmek gerekiyor. bu yapılan işlemle pestisitlerin %80'i uzaklaşıyor ancak bir kısmı sebzelerin sap kısmına işlemiş olabiliyor. bilimsel olarak da tamamen arındırma ancak ozonlu sebze yıkama makineleri ile oluşuyormuş. ancak ülkemizde henüz bu kavram "evler" icin cok gelişmedigi için bu tarz ürünler hem pahalı hem de güven uyandırmayan bir intiba bırakıyor. sirkeli suya ilaveten alınabilecek birkaç önlem daha var; yapraklı sebzeleri 1/2 tuz + 1/2 karbonat karışımı ile peeling gibi ovmak ya da fırçalamak. tabiki arındırma işlemlerinden sonra mutlaka yıkamak gerekli. aslında bolca su kaybını göz önüne aldığımızda ozon makineleri çok mantıklı. yurtdışında iyonize alkali su filtresi olanlar bu yöntemle sıklıkla temizliyormuş, bu da başka bir seçenek mesela. ya da elmanın, portakalın kabuğunu soymak gibi. pestisitlerin kullanımında esas sorun şu; yerel çiftçiler kullanımları konusunda egitimli değil ve fazla spreyleme yaparak doz aşımına gidebiliyor. bu konuda sıkı denetleme çok fazla yok bu nedenle tarım ilacı yememek adına mutlaka sebzeleri/meyveleri çok iyi temizlemek gerekiyor.
 • (bkz: tarım ilacı)
 • avuç avuç yediğimiz şey. olağan şüphelileri de unutmamak lazım: kabak aşılı karpuz (bkz: #52169519), ve 2015 yaz mevsiminde çıkan kiraz.
 • ufak tefek cinayetler'den geldim lakin kimseyi bulamadım.dizideki rivayete göre bununla birini zehirlerseniz 2 gün sonra kanda zehir bulunamıyormuş.
 • dizi ile olan ilgisini bilmiyorum ancak geçen hafta hoca derste şöyle bir istekte bulundu:

  "türkiye;'deki pestisit limitleri ya da ruhsatlandırılması ile ilgili yasal süreçleri bilen var mı yoksa haftaya kısaca bi bakıp gelin isterseniz"

  ben de baktım bayağı ilginç bi pestisit maceramız var. şöyle ki; pestisit taramalarımız ta 1958 yılında başlamış ancak bunların herhangi bir yönetmelikle, yasayla, tebliğ ile desteklenmesi gibi bir durum yok zaten bu taramalar rutin ve etkisiz taramalar olarak kalmış. bu tarihten 1995'e kadar yani 37 yıl sonra ilk kez pestisitler "zirai mücadelede kullanılan pestisit ve benzeri maddelerin ruhsatlandırılma usül ve esasları hakkında yönetmelik" ile yasal bir zemine oturmuş dile kolay 37 yıl.

  elbette 1958 ve takip eden ilk yıllardaki pestisit kullanımımız 1995'e gelindiğindeki kadar tehlike arz etmiyordu hele hele şimdiki kullanım yüzdelerine baktığımda "çüş" dedim. ilginç bir nokta da 1996 yılına kadar hızla artan pestisit kullanımı 1996 yılından itibaren düşüşe geçmiş ve 96 yılında 13.797 kg l olan kullanım 2002 yılında 12.198 kg l'ye düşmüş. elbette bu düşüşün açıklaması ab uyum yasaları ile kolayca açıklanabilir. durmuşoğlu, tirkayi ve canhilal'in verilerine göre (göz taşı ve kükürt toz dahil olmamak üzere) ilerleyen yıllarda pestisit tüketimimiz 2006 yılında 18.258 ton ve 2007’de de %24,22 artarak 22.681 ton seviyesine ulaşmış. selda arslan'ın verileri ise 2014 yılında 39.721 kg veya l’ye ulaştığını gösteriyor.

  bir de son olarak dikkatimi çeken şey; türkiye'deki pestisit kullanımının tarihini anlatırken bir insan neden 1995 yılındaki yönetmeliği hiç yazmaz? ben mi kaçırıyorum göremiyorum yoksa mevzu başka bir mevzu mu anlamadım. işin içinde olsam daha iyi yorumlayabilirdim elbette ama şu an için ilginç geldiğini söylemek istiyorum. iki saat resmi gazetede ilgili maddeden ilgili maddeye giderek ulaşabildim neyse böyle bi mevzu bu da.
 • google tarafından açıklanan, 2017 yılının türkiye tarayıcılarından, google aramalarında 'yükselen aramalar- nedir?' katogerisinin en çok aranan kelimesi olmuştur. star tvnin ufak tefek cinayetler adlı bir televizyon dizisinde kullanılan bu kelime, televizyonun küçük bir etkisinin kanıtı niteliğindedir.
 • paraguay'da bu zavazingonun kullanıldığı tarım arazisine ort 1 km mesafede oturan hamile kadınların engelli çocuklar doğurduğu tespit edilmiştir. ayrıca aynı mesafede yaşayan 5-10 yaş arası çocuklar bu ilaçtan zehirlenerek ölmüştür.