şükela:  tümü | bugün
  • detaylar dedim ancak sonrasında kullanışlı olsun, ufak ipuçları tavsiyeleri de tanımlamaya yarasın diye. yoksa bahsedeceğim ilk iki ürün kesinlikle detay olamayacak kadar pahalı, büyük ürünler.

malumunuz kedi köpek gibi hayvanların ailenin bir bireyi olduğu evlerde hijyen büyük problemdir. evde en az bir kadın bir erkek bir pet olduğunu düşünürsek. hepsinden dökülen ölü deriler, erkekten kıl, kediden tüy, kadından saç derken baya büyük dert sahibi olursunuz. bir de titiz iseniz. bu 3 varlık da sizin için vazgeçilmez ise. eviniz de caddeye/yola yakın, toz giren bir ev ise basınız hijyen bakımından beladadir.

hedeflerimiz genel olarak solunan havanın ve evin temizliği ise işimiz büyük.

1- çok iyi bir süpürge. hepa filtre içerecek, küçük mekanlara uygun başlıkları olacak vs. bunu sağlayan süpürgeler var ancak kablosu kordonu gövdesinin ağırlığı derken bel büküyor. yerinden çıkarıp kullanmadan önce kırk kere düşünüyorsun. her dakika kullanamıyorsun.

bu sebeple pratik, hafif, dik, şarjlı, kablosuz, bir sürü farklı başlıklı, temizlenebilen ön filtre ve hepa filtreli, şarjı 40 dk ya kadar varan ve çekiş gücü diğer kuvvetli süpürgeleri aratmayan bir süpürge aldık. aldık ama önümüzdeki 2 ay açız büyük ihtimalle.. zaten dolar almış gitmiş. 2 günde 200tl 5 günde 500tl zam geldi merete. daha fazla fiyat artmadan aldık gitti.

2- air purifier. hava temizleyici. bunlar da pahalı annem. hele de pet dander denilen (petin ölü derileri ve tüyleri) halt için özel olarak üretilmiş olanları var. sigara kokusuna kadar temizleyen. biz alamadık.

yere düşeni süpürdün, havada uçup sonra masaya yere konacak olan tozu tüyü de bu meret çekiyor işte. tam bir "adamlar yapmış abi.. " ürünü.

3- çamaşır kurutma makinesi. yukarıda saydıklarım elzem olmayabilir. maddi güç yetmeyebilir, alınmasa da olur ya da muadili bulunur ancak bunun yok. bu işlevi gören başka cihaz yok. tam bir f/p ürünü diyeceğiniz seçenekleri de mevcuttur. fahiş fiyatlara olmak zorunda değil.

evet neyden bahsediyorum. çamaşır kurutma makinelerinin saç, kıl, tüy, toz toplama özelliğinden. kedi tüyü ya da insan saçı bulaşmış kıyafetleri makineye atmadan önce bunlardan arındırmaya çalışmak nafile bir çaba. çamaşır makinesine girip çıktığı halde çamaşırlarımiz pis çıkıyor. tüy yok saç yok diyelim, "kurumus çamaşırları katlarken, ütü yaparken kıyafet ve çarşaflardan toz çıkardı" artık çıkmıyor diyenini bile duydum. öyle harika bir alet bu.

tek sorun kullanmayı öğrenmek yoksa çamaşırlar bir kaç beden küçülmüş halde ya da kırışmış halde çıkabilir kurutma makinesinden. bir de tavsiyem kendi tüy toz filtresini kendi temizleyen makine almayın, daha çok servis çağırmaniz gerekirmiş. daha pahalı olanı alma bunu al dedi satıcı, gayet iyi niyetle. onun yerine filtreyi çıkarıp siz temizleyin. hem o pisliği görünce vay arkadaş bunca zaman baya kirli kıyafetler giyiyor, kirli çarşaflarda yatiyormusuz diyeceksiniz.

bu saydıklarım ile kedi köpek alerjisi olan insanların sorunları dahi büyük ölçüde çözülüyor bildiğim kadarıyla.

4- koltuk, yatak vb ürünleri senede 1 kere özel cihazlarla ürünlerle temziletmek. bizim eve gelenler koltukları baya köpükle motorlu fırçayla, ıslak yikadilar vakumla çektiler vs. yataklara ise yıkama önerilmiyor. o yüzden onu da kuvvetli vakum sahibi ve ucunda uv ışınlarla sterilizasyon yapan bir cihazla temizleyip sprey siktilar. (bu kişileri eve çağırmadan önce koltukları tüylerden arındırın. yoksa rezillik çıkıyor köpük fırça tüy iğrenç bir tecrübe.)

5- koltuklar için giydirmeli koltuk kılıfı, yataklar için alez. tüm bu temizliğin üstüne bunları da taktım. bunlar kirlendiğinde madde 3 kurtarıcım olacak.

6- sağlıklı mamalar, vitaminler, takviye besinler (biotin, taurin vb), tarama eldivenleri, tüy toplayan/ masaj işlevi gören pet fırçaları. bu kısmı zaten çoğu pet aşığı bilir.

şimdilik bu kadar.

bu arada ürünlerin hepsi ithal, bu zamanda ithal ürüne özendiriyor vay efendim iş mi bu? demeyin. "ülkece bunun da altından kalacağız, üreteceğiz" diyoruz ya hani allah rızası için üretelim ne olur, üretelim de baska ülkelere dünya kadar para vermek ile sağlıksız kalitesiz yaşamak arasında kalmayalim. bu ürünleri başka ülkelere ihraç eden biz olalım. keşke, ah keşke..

edit: ben tam bu başlığı açarken amerikan elektronik ürünlerine boykot uygulaması diye bir başlıkta açılmış, bu sebepten markaları sildim. sorana özelden de söylemiyorum kardeş durduk yere başıma bela alamam. ben spesifikasyonları yazdım, vestel, arçelik üretince alırsınız.

edit-2: evcil hayvan yazsam karakter sınırına takılıyordu. evcil hayvanımıza hayvan diyebilirsiniz, hiç bir mahsuru yok.
  • pet ney la, evcil hayvan diyeceksin

(bkz: pet ownerlarin lifelarini easylestirme detaıls)

edit: budut
  • kapağını açın. bedava yoksa kapayın ve asidi kaçmadan soğuk soğuk için.
  • (bkz: pet şişe)
  • içecek bittikten sonra kapağı açıkken iyice bastırıp, içindeki havayı tamamen boşalttıktan sonra kapatın. böylece çöpte çok daha az yer kaplamış olacak.
  • üstünde "plastik" yazan kutuya atınız.
  • pet lafına çok uyuz oluyorum.yani canlı bir varlık değil de sahip olunan bir malı andırıyor, telefon gibi, pc gibi.köpek ise köpek, kedi ise kedi.yukarıdaki arkadaşın dediği gibi en genel tabiriyle evcil hayvan.

özellikle yeni nesilde bu kavram çok kullanılıyor.onlar için herşey bir oyuncak, sıkılınca atmalık.işte pet bende o algıyı oluşturuyor.

not:herhangi bir evcil hayvanım yok.
  • "evcil hayvan" olarak açılınca karakter sınırına takılan başlık. neden hep suizan?
  • ilk sırada petten vazgeçmeleri olan tavsiyedir. ben dolapta da kış günü dışarıda tutup içtiğim şişeyi de cam şişe yaptım. cam şişeden su içmek daha iyi. ayran, limonata gibi içecekler için de pet yerine cam kullanılmasını öneririm.

evcil hayvan yerine pet diyen arkadaş için sadece üzülüyorum.
  • petinizi ait olduğu yere, doğaya salarak veya hayvanları eve hapsetmeyi ve kısırlaştırma adı altında taşaklarını kesmeyi reddederek yapabileceğiniz eylem.