şükela:  tümü | bugün
 • yakında yürürlüğe girecek kanun. artık pet shoplarda sadece balık ve kuş satılabilecekmiş.

  kaynak:http://www.posta.com.tr/…isina-yasak-haberi-1299065
 • olması gerekendir. hatta sadece kedi ve köpek değil, bütün hayvanları kapsaması gerekir. canlıların parayla alınıp satılması kadar iğrenç bir şey yoktur şu dünyada.
 • güzel şeyler de oluyor.
 • ben bunun zaten yasak olduğunu sanıyordum. mama aldığım pet shoplarda hayvan satıldığına hiç denk gelmedim. eğer yeni olduysa aferin, hayırdır doğru mu beslendiniz, kafanız yerine gelmiş.

  insanları elimden geldiğince kategorize etmeden yaşamaya çalışan biri olarak, sırf güzel diye cins kedi/köpek isteyen ve buna ciddi ciddi para veren insanlarla tanışırsam direkt kara listeme koyuyorum. onlarla arkadaş olacağıma dağa taşa veririm kendimi daha iyi. (zaten onlar da beni istemez)

  sokakta hamileyken bulunup, bir süre bakılıp, doğumdan sonra yavruları sahiplendirilmiş ve büyük kedi olduğu için kimsenin yüz vermediği bir tekiri aldık biz evimize. yolda gördüğünüz her on kediden sekizi buna benziyor zaten, çok sıradan. ama işte bakarsan bağ oluyor arkadaş, şimdi evimize gelen tüm misafirlerimiz hayranlıkla bakıyor bizim hatuna. nasıl güzel, nasıl sevgi dolu bir minnoş oldu, görseniz aklınız gider. sırf bu hanımefendiyi görmek için karşıdan gelen var.
  sevgi neydi? aşıların yapılması, düzenli kontrollerin yapılıp, tüylerin taranmasıydı sevgi. kaliteli kuru mama, arada bir verilen ödül yaş mamaydı...
  (bkz: satın alma sahiplen)
 • sırada hayvanat bahçeleri ve yunus parkları umarım.
 • güzel bir düzenleme ancak bunun üzerine devletin barınakları geliştirmesi ve hayvan edinebilecek yerler olarak reklam yapması gerekiyor. bu arada açıkçası bireysel olarak hayvanların satılması veya satılmamasi çok umurumda değil, asıl umurumda olan sey bir şekilde o hayvanları alıp, bu ister edinme ister satın alma olsun, sonra sıkıldıklari veya diğer çeşitli sebeplerden sokağa bırakmaları.

  hayvan satın alan insanlar bu hayvanları alırken genellikle yavru ve şirin olduklarını düşündükleri cinsleri alıyor veya sırf çocukları istediği için bir hevesle alıyorlar sonra da büyüdü bu artık ne yapacağız ki deyip sokağa atıyor ki bence bu çok aşağılık bir durum. bunun sonucunda da iki durum ortaya çıkıyor; ilki sokaklarda artan hayvan nüfusu, ikincisi ise eve alışan kedinin sokağa kolayca adapte olamayıp ölmesi.

  artık yeni uygulama ile sadece gerçekten bir dost sahibi olmak isteyenler uğraşıp alacaktır diye düşünüyorum.

  not: 3 kedili spor
 • petshoplarda yasaklanması çok güzel lakin yasadışı yollarla ülkeye sokulan, evlerde istif edilen,bodrum katlarında kapalı tutulan, defalarca çiftleştirilen ve sosyal medya hesapları aracılığıyla satılan hayvanların da acil düzenlemelerle denetlenmesi gerekli. üstelik pek çok derneğin de çanak tuttuğu bir gerçek.

  bakalım o günleri de görür müyüz.
 • kedi ve köpeklerin özel bakım merkezlerinde satışı doğru mu _ evet

  hayvanların pet shop adı verilen yerlerde küçücük kafeslerden ve orda yaşadıkları işkencelerden kurtarılması önemli mi _ evet

  bu sistem türkiye ' de bu hali ile uygulanabilir mi _ hayır

  türküz biz. katalog' dan çorap bile almayız.

  kanun bu hali ile ancak kayıt dışı ve tezgah altı hayvan satışlarını körükler. olan daha da beter koşullarda gizlice satılmak istenen hayvanlara olur. net.
 • pet shoplarda kedi ve köpek satışının yasaklanması değildir, katalogdan satışa geçilmesidir.

  gerçi olumlu bir adımdır. çünkü bebek hayvan alma hastalığı olan halkımız, 3-4 aylık oldu diye bazı hayvanları büyüdüğü gerekçesiyle satın almamakta pet shoplar da bu hayvanları ya öldürmekte ya da sokağa atmaktadır.

  katalogdan satışta en azından stok tutulmamış olacaktır.

  öte yandan alınan hayvanı sokağa atana ceza verilmesi çok olumlu bir gelişmedir.

  (bkz: ideal ev hayvanının tavuk olması)
 • bence zaten barınaklar ve onca sahiplenilebilecek hayvan varken gidip de pet shop'tan sırf cins diye kedi veya köpeği parayla satın almak saçmalık. emin ol o cins olarak istediğin köpekten bir ihtimal sahiplenilmek isteneni de oluyor barınaklarda. gidip görmek lazım. hem git hayvan sahiplen, hem de barınağa 40-50 lira bağışta bulun diğer 10-20 hayvana da faydan dokunsun, belki mama götür sevinsinler.

hesabın var mı? giriş yap