şükela:  tümü | bugün
  • 1966 beach boys´larin yeni prodüktörü brian wilson yaptigi ve ilk konsept albumu olarak tanilan longplayer....
  • heiner goebbels'in geçen tiyatro festivalinde* sergilenen hashirigaki oyununun müziklerinin önemli bir kısmı bu albümden alınmıştır. albümde yer alan bazı parçalar sıradan amerikan tarzı romantizm örnekleri gibi dururken bazıları da brian enoyu aratmayacak ambient şaheserleri gibidir.

ayrıca beach boys'un bu albümü hashirigaki'nin diğer bir kolu olan gertrude stein'ın the making of americas eseri ile de oldukça uyuşmaktadır, sanki o kitabın müzikleri gibi. hoş, sübjektif olarak oyunda o metin ile bu müziklerin birleşimini görmüş olmam da bu yoruma etki ediyordur herhalde.
  • her ne olursa olsun, mükemmel bir albümdür ayrıca, nokta.
  • mccartney gibi bi adam "hayatımın albümü" demesine rağmen aradığı başarıyı capitol records'un pazarlama eksiklerinden dolayı bulamamıştır. brian wilson'ın bir insan müsveddesine dönüşmesinin meyvelerindendir.
  • naçizane görüşüme göre pet sounds'un ilk konsept albümü sayılması gerekliliğinin nedeni bu yapıtın konsept albümü kavramında geçen bir konunun albüm boyunca hikayemsi bir biçimde işlendiği albüm tanımına uymasından değil, yapıtta baştan sona etkin biçimde hissedilen bir sound bütünlüğünün var olmasındandır.
  • god only knows ve here today gibi iki saheseri barindirmasi ile bile efsane olmus, doyumsuz album.
  • mono olarak dinlenmesi gereken albüm.*
  • paul mccartney hakkında 1980 yılında tam olarak şöyle yorumlarda bulunmuş, kulak kabartalım:

http://soundcloud.com/…ul-mccartney-talks-about-pet
  • bu albümle ilgili müzik dergilerinin, ünlü eleştirmenlerin vesaire yüzlerce sayfalık övgülerinin haklılığının, doğruluğunun payını bir kenara bırakıp, sadece kendim için anlam ifade eden kısmına geçmek istiyorum izninizle.

benim the beach boys'la tanışma dönemim look who's talking miydi neydi john travolta'nın filmi vardı, heh o filmin başında i get around çalıyordu sanırım, işte o film star'da oynadığı vakit ben de parçaya hasta olmuştum. aile bireylerinden de parçanın the beach boys adlı gruba ait olduğunu öğrenince koştum summer dreams'di sanırım compilation'ı aldım. 12-13 yaşındaysanız en güzel bir gruba giriş şekli best of ve greatest hits'tir ama siz siz olun kartonetinde parçaların hangi albümlere ve senelere ait olduğunu göstermesine dikkat edin toplama albümünüzün. gerçi artık internet var ne gereği var ki böyle şeylerin diyebilirsiniz ama kartonete bakmak çok daha güzel bir duygudur, yeri doldurulamaz, doldurulmamalı da müzik severce.

neyse, ben de bu dönem işte 14 yaşıma kadar koyu 60'lar hayranıyım, the beach boys'la the beatles en sevdiğim gruplar. ikisini birbirinden ayırt edemiyorum falan klasik hikaye. tabi o zamanlar internet falan yok en azından bende, yani genel yorumları aralarındaki ilişkiyi falanhiç bilmiyorum, albümlerini alıyorum sadece. o da neyi bulursak, seçmece yoktu yani ne denk gelmişse.

pet sounds'u aldım bir gün, önemini ve methiyelerini tabi hiç bilmediğimden koydum albümü dinledim, eh iyi sıradan beach boys albümü demiş ve summer dreams compilation'ına devam etmiştim. bu çok az yaptığım bir şeydi benim, normal stüdyo albümden sonra greatest hits'e geri dönmezdim ama pet sounds'tan sonra döndüm. tabi genel olrak albüme verilen öndemden falan hiç haberim yok tabi.

gel zaman git zaman internetti oydu buydu derken bir baktım ki pet sounds gelmiş geçmiş en iyi albümler, işte ortalığı yıkmış çığır açmış albümlerin arasında nerdeyse zirveye oynuyor. ya kardeşim insan elini vicdanına koysun da söylesin n'olur bu albümde ne var ya? sıradan bir 60'lar pop rock albümü. yani beach boys'u severim çok severim hatta da yani bu albümün aynı dönem diğer beach boys albümlerinden ne farkı var? yani hakikaten yenilikse the beach boys'un 1977'deki love you albümü var, o albüm bundan daha yenilikçi.

hep bir şeyler kaçırıyorum ama neyi anlamıyorum. bir de bu albümü övenler 67'de sgt peppers'la falan karşılaştırıyorlar. kardeşim ne alakası var? ya valla çözsem hangi kafayla bu tür karşılaştırmalar falan yapıldığını ben de diyeceğim. bir şu mentalitede olamadım. bir daha hayata gelirsem sgt peppers lonely hearts club band ve pet sounds'u övdükten, popüler müzik tarihini değiştiren albümler olarak sıraladıktan sonra kronolojik olarak hemen 1977'ye gelip sex pistols'ı övmeye başlayacağım. bir şu kafada olamadık. sevmediklerini görmezden gelip, gerçekleri yadısyabilecek bir zevke, düşünüşe sahip olmaladık ya en büyük kaybımız bu. neyse artık bir dahaki hayata varsa.