şükela:  tümü | bugün
 • the beatles'ın, sanırım the silver beetles veya öyle erken bir aşamada iken buldukları ilk davulcuları.
 • gruptan ayrılmasının nedeni biraz da kıskançlıktır. şöyle ki; beatles henüz şan,şöhret,para,pul ve yoko belalarına bulaşmadan çok önce sağda solda cavernlerde ingiliz sarhoşlarına, hamburglarda korkunç hanslara rock'n'roll yaparken, grubun en ilgi çeken ve sevilen üyesi pete best tir. kendileri afili bir delikanlı olduğu gibi, seksapellik konusunda da şişko john a ve yamuk ağızlı paul e biraz takmaktadır. tüm müzikal işi diğerlerinin yapması ama kızların pete diye kıçını yırtmları diğer elemanları içten içe uyuz etmektedir. tam bu esnada george martin de grubun prodüktörlüğünü üstlenmiş ve yakışıklılığındna değil de davul çalışından memnun olmadığından pete best i gözden çıkarmıştır. pete in hasta olup stüdyoya gelmediği birgün ringo starr çağırılır ve george tam bu anda pete in yerine ringo nun gruba katılması için baskı yapmaya başlar. zaten pete e kıl olan john ve paul ün de ikna olmaları pek zor olmaz ve bu şekilde yakışıklı pete gider kunduz bakışlı kepçe kulaklı şirinlik abidesi ringo gelir ve fab four son şeklini alır.
 • kıskançlık teorilerini haklı çıkartacak bir kanıt var elimde. bundan bahsediyorum ya şimdi paul, john ve corç kusura bakmasınlar ama adam onlara kıyasla über-ultra-mega yakışıklı. beatles da olsa çekememezlik had safhadaymış!
 • yakışıklı/havalı adamların da sonunda remzi amca olduğu gerçeğini çatank diye yüzüme vurandır.

  soldakine t-shirt parçalıyosun, sonra adam sağdakine evriliyor; birlikte çay hüpletip, içine püskevit banıyosun. adil değil.
 • 1982 - the beatle that time forgot
  1996 - once a beatle, always...

  albüm isimleriyle ezikliğin ya da talihsizliğin ya da hüznün mü desem her neyse işte acı veren bir şeylerin sembolü olmuş talihsiz davulcu. yerinde olmak istemeyeceğim adamlardan bir tanesi. kıl payı kaçırdığımız her fırsatta onu hatırlayıp çok daha kötüsü olabilirdi diye düşünmeliyiz bence.
 • 1994 yılında bir söyleşide “beatles ile olabileceğimden daha mutluyum” demiş. aşırı miktarda ilgi ve alkış kaybetmiş ama beatles’dan atıldığı dönemde eşi ile tanışmış sevgi dolu aileye sahip olmuş, dengeli bir evlilik yapmış ve 2000lerin ortasına kadar davul çalmış ve plak kaydetmiş. sanırım sadece şöhret ile mutlu olunmadığını yaşayarak görmüş insan.
 • pete best, 24 kasım 1941 tarihinde hindistan madras’ta dünyaya geldi ve ailesinin liverpool’a gelişiyle birlikte ingiltere’ye taşındı. pete, the beatles’ın aslında the quarrymen döneminden beri 2.5 yıl süreyle davulculuğunu yapmış bir isim. ve aslında sadece davulculuğunu değil, grubun menajerliğini yapmış, konserlerini ayarlamış ve grubun kazanacağı parayla ilgilenmiş birisi. ayrıca kendisinin ilgilendiği bir mekanda da grupla birlikte çok fazla çalmışlığı var. kısacası the beatles’tan olmaya çalışan ama asla the beatles olamayan eski bir üye.

  grup, o dönemler gerçekten büyük bir davulcu sıkıntısı çekiyor. sürekli gruba girip çıkan üyelerden, kendileriyle birlikte çalan bir orta yaşlı bateristten ve düzensiz bir gruptan sonra pete best onlara gerçekten ilaç gibi geliyor. grubun ilk düzenli bateristi oluyor. çok fazla iş bağlıyor, yer ayarlıyor ve gruba düzgün sayılabilecek ücretler kazandıracak işler bağlıyor. ayrıca the beatles ile birlikte hamburg’da çalıyor. grubun menajeri brian epstein olduktan sonra o da artık bu iş ayarlama, menajercilik oynama işini bırakıyor ve sadece davulla ilgileniyor. tabii brian epstein’in eli değince grup daha bir profesyonelleşmeye başlıyor, daha büyük işler alıyor ve sonunda george martin’in dikkatini çekerek gerçekten bir kayıt yapma fırsatı buluyor.

  burada the beatles’ın has üyeleri george harrison, paul mccartney ve john lennon birazcık kazık atmış oluyor pete best’e. onun yüzüne karşı hiçbir şey demiyor ve “gruptan atıldığı” haberini vermek için brian epstein’i kurban seçiyorlar. brian epstein bir gün pete’i ofisine çağırıyor ve gruptakilerin artık kendisini istemediğini ve yerine ringo starr’ı düşündüğünü söylüyor. pete tabii gerçekten kızıyor çünkü kendisini artık the beatles’ın gerçek üyesi olarak görüyor. bu şekilde gönderilmeyi hak etmediğini düşünüyor ki grup üyeleri de kısmen bu konuda haklı. john lennon gerçekten acımasızca davrandıklarını kabul ediyor ama “bunu brian yerine biz söyleseydik daha hoş olmayan şeyler yaşanabilir hatta işin ucu kavgaya varabilirdi” diyor.

  pete best’e gruptan atılma nedeni olarak george martin’in o’nun davul çalma tarzını beğenmediği gibi kısmen doğru olsa da ana neden olmayan birkaç sebep sunuyorlar. pete’in gruptan atılması hakkında çeşitli teoriler var; diğer üyelerin pete’i kıskandığı teorisi, pete’in annesinin, gruptaki üyelerin pete’in müzik tarzını, ritim bilgisini kıskandığı teorisi, gruptaki diğer üyelerin pete kadar iyi beste ve müzik oluşturamadığı (ki aralarında en saçma gelen teori budur bana göre) teorisi gibi birçok neden sunuluyor ama tabii kimse gerçek nedeni bilmiyor.

  pete’in gruptan atıldığını, hem de önemli bir kayıt arefesinde, duyan pete best hayranları gerçekten ciddi protestolar yapıyorlar. hatta bu protestolar bitene kadar brian epstein birkaç gün ortalıktan kayboluyor ve george harrison’a yumruklu bir saldırı oluyor. işte bu karmaşıklıklar sırasında, the beatles tamamen profesyonel olmaya adım adım yaklaşmışken pete best kovuluyor ve yerine ringo starr katılıyor.

  1965 senesine kadar birkaç grupta daha bir şeyler deneyen pete, o tarihten sonra artık gösteri dünyasını bırakıp normal bir yaşam tarzına geçiyor. “grubu neyin beklediğini çok iyi biliyordum. ünlü olacakları belliydi ve neleri kaçıracağımın farkındaydım. gerçekten berbattı. “ diyor kendisi gruptan sepetlenişi hakkında. ancak şöyle de güzel bir davranışı var; gruptan kovulduktan sonra the beatles’ı kötülemek, hamburg yıllarındaki her şeyi anlatmak ve onlar hakkında sürekli demeçler verip para kazanmak yerine grup hakkında asla konuşmamaya karar veriyor.
 • beatles’ın ringo’dan önceki davulcusu. 2 yıl grupla çaldıktan sonra bir anda çat diye kovulmuştur. tam da grup ünlü olmadan hemen önce.

  sonraki senelerde hayvani depresyona girmiş, intihar etmeye kalkışmış, enkaz hale gelmiştir. fakat bu depresyondan çıkmış, normal bir 9-5 işe girmiş, torun torba sahibi olmuştur. ve 50 sene sonra bugün “en mutlu beatles üyesi” olarak anılmaktadır.
 • efsane bir tweet yazmıştır

  tweet