• wimbledon'u dört kez üst üste kazandıktan sonra beşinci şampiyonluğa giderken dördüncü turda gencecik bir tenisçiye elenmiş süper tenisçiydi...

dördüncü turda elendiği tenisçi için:
    (bkz: roger federer)
  • teniste hiç yeri olmayan bir kırolukla söyleyebilirim ki: patrick rafter'in kocası

"servis atma işlemi" sırasında raketini açıp diğer eliyle topu havaya fırlatmadan önce, yani topu rakete yapıştırmışken, rakibine bakıp raketi yukarı aşağı sallayışı vardır kı; "aha bu var ya g.tüne girsin" der sanki... teniste hiç yeri olmayan kıro bir tespit daha...
  • wimbledon 2011 finali arefesinde gözlerimin çim kortta toplara atlamasını, uçmasını aradığı büyük tenisçi. bu gözler onun kadar yetenekli bir tenisçi görmedi.
    (bkz: üşüyoruz reis)
  • tenis gurmesi değilim elbet. hingis ve sampras dışında bir tenisçiyi de özel olarak takip etmişliğim yok. ama ben takip ettiğim hiç bir büyük tenis turnuvasında, izlerken sampras gibi heyecan veren, ağzı açık bırakan, koltuktan fırlatan bir tenisçi görmedim. bir maç içinde sayısız defa 'hayretler içinde bırakan vuruşla' maç kazanırdı. o topun o şekilde gitmesi için, oraya gitmesi için raketi nasıl tuttuğuna bakardık dikkatle..
    son 5 senedir bir sürü tenisçi gösteriyorlar 'en iyi' diyerek. hepsi de 'konsantrasyon, güçlü kollar, kondüsyon, oyunu okuma, iyi yer tutma' gibi meziyetlere sahip. sampras'taki başka bir şeydi. o yüzdendir muhtemelen, 'gelmiş geçmiş en iyi tenisçi' yakıştırması yapıldıysa bir yerde, duyduğum yegane ismin sampras olması.
  • hiç bahsedilmemiş ama bu sene içerisinde agassi ile iki gösteri maçı yaptılar. daha fazla da yapmış olabilirler ama benim bildiğim iki maç var. biri porto riko'da, diğeri de kolombiya'da oynandı. porto riko'daki maçı 3 sette, kolombiya'daki maç da 2 sette sampras kazandı.
    ayrıca san jose'de oynanan 2010 sap open turnuvasında da fernando verdasco ile oynadı. o maçı statta canlı izledim ve verdasco rahat kazandı. sampras, federer'le 2007'de yaptığı hazırlık maçlarındaki gibi değildi. çok yavaştı fakat servisleri çok iyiydi. şu an çıkıp oynasa turda en iyi servis atan oyuncu olur yine. onun gibi ikinci servisi olan oyuncu yok. ayrıca çok atak oynadığı için ne yapacağı tam kestirilemiyor. oyun stili şu anki oyunculara göre çok farklı.
    agassi ile 28 şubat 2011 tarihinde madison square garden'da bir gösteri maçı daha yapacaklar. ayrıca ivan lendl - john mcenroe maçı da olacak.
  • maç başına o kadar çok ace yapıyodu ki, ace başına -bin dolar mı idi 10 bin dolar mı idi hatrlamıyorum- dünya kanser vakfına bağışta bulunuyodu. yeteneklerini sırf kendisi için değil, insanlık yararına da kullanan manyak bir adamdı.

kafam kadar edit:

-kafam kadar gulsah-
    10 bin olsa batardi adam.. ortalama bir grand slam'de 100 ace yapiyor desek, her grand slam'de 1 milyon dolar.. hele hele o yillardaki daha az verilen odulleri dusunursek, ohoo :)

ayrica simdi kontrol ettim, 100 dolarmis:

http://www.petesampras.com/aces.swf
  • bana tenisi sevdiren adam. bilmem kaç yıl önce öylesine, tesadüfen bu adamın bir maçını izlemiştim, o günden sonra da tenis en sevdiğim, izlemesi en zevkli sporlardan biri oldu. hep sakin bir adamdı, en coşkulu hareketleri yapsa da, şımarmaz, abartıyla coşmazdı, sanki birilerine küskünmüş gibi bir hali vardı hep sahada. hele son zamanlarda, "bu maçı yapıyorum ama bitsin gitmek istiyorum" der gibi oynuyordu. o tenisi bıraktı, ben acaba kaç yaşına geldim.
  • rolland garros'ta philippoussis'e süfer yenilmiş olan kişi... ayrıca, galiba wimbledonda agassi'ye de 2-0'dan 3-2 şeklinde süfer yenilip beni acaip mutlu eden kişi... agassi hayranı olmama rağmen bu herif en iyisidir...
  • yunan asilli amerikali tenisci. servis - vole olayinin en yetkin ismi. havada yaptigi akrobatik hareketler sayesinde kendine ozgu bir smac stili gelistirebilmis ve bu yuzden yillarca bir numarada kalmis olan tenisci.
  • dunyanin bir numerolu teniscisi olmasiyla beraber accaip derecede karizmatik we cekici amerikali raket
hesabın var mı? giriş yap