şükela:  tümü | bugün
  • toplum mühendisliği denince yüzünü buruşturan, 'her seferinde geri teper ya, özgürlük düşmanlığı resmen, tıplım mihindizliği saçmalık' tespiti yapan liberallerin yüzüne ibretle çarpılabilecek, bu işi başarıyla ve insanlığa da yararlı bir şekilde yapan az sayıda büyük tarihi şahsiyetlerden sadece biri, batılılaşma tartışmalarına yüzyıllar öncesinden son noktayı koymuş; avrupa'ya gitmiş, diyar diyar gezmiş, batı'daki ilerlemeleri görünce: aman aman nereye geldik ulan daha demin rusya'daydım, köylülerimiz yamyamlık yapıyordu. bu batı gene teknolojide arşa değmiş, bu kafa yapısını şekilciliğiyle birlikte derhal rusya ana'da istiyorum amk demiş, rusya'ya dönünce batılı eğitim kurumları açmış, musikiden donanmaya, alfabeden, sanayiye istisnasız her alanda modern rusya'nın temellerini atmış, eski kıyafetleri giymeye devam eden çomar rus köylülerine kızıp ekstra vergi koymuş, ya adam gibi (batılı tarzda) giyinin, ya da vergisini ödeyin amk çocukları diyerek s*ke s*ke herkesi batılı yapmış, yetmemiş ileride dünya edebiyatına dostoyevski'yi armağan edecek olan şanlı st.petersburg şehrinin kurucusu, ileride osmanlı'yı kum torbasına çevirecek olan rus ordusu'nun mimarı, ebedi başkomutanı, çar peter alekseyevich romanov nam-ı diğer büyük petro, bizdeki lakabıyla cennet mekan deli petro. sen de huzur içinde yat reis.