şükela:  tümü | bugün
 • aslında deniz bioloğu olan bu şahıs insanların içindeki köpekbalığı korkusunu çok iyi yakalamış ve tüm zamanların en çok satan ilk romanı jawsı yazmıştır. 27 yıldır kırılamayan bu rekoru elinde tutan yazar bunun dışında yine çoğu filme çekilmiş island (michael ritchie 1980), the deep (peter yates 1977), the girl of sea of cortez, the beast (jeff bleckner 1997) great white shark gibi romanlar yazmıştır. romanlarının tamamı denizde geçer. dev mürekkep balıkları (bkz: kraken) köpekbalıkları, mürenler ya da ikinci dünya savaşından kalma yarı insan yarı balık yaratıklar başlıca konulardır. ayrıntılarda deniz konusundaki tüm teknik bilgisini konuşturan yazar nedense başlıca tehlike unsuru olan yaratıkları anlatırken abartılı bir yol izleyip onları canavarlaştırır daha sonra da pişman olup "bugün olsa jaws'ı asla yazamazdım bu doğa harikasını nasılda bir canavar gibi göstermişim" gibi ücübik beyanatlar verir. yine de denizi en iyi anlatan yazardır.
 • jaws yanisira bir diger bestseller kitabi da "the deep" isimli romanidir.
 • national geographic kapsaminda büyük beyaz köpek baliklari ile ilgili nefis bir belgesele imzasini atan 1940 dogumlu amerikali yazar
 • canavar adında dev bir mürekkep balığını konu ettiği bir kitabı daha vardır. kitaplarının kurgusu genelde klişe hollywood macera filmlerini andırır ama sürükleyici ve korkutucudur. kitabın en heyecanlı yerleri gerçekçilik sınırlarını fazlasıyla aşarak destansı bir tat verir. kanımca sinemaya en kolay uyarlanabilecek ve içeriklerinden fazla birşey kaybetmeyecek kitaplardır.
 • 65 yaşında hayatını kaybeden ünlü yazar.

  ünlü yazarın 41 yıllık eşi wendy benchley, eşi peter'ın, abd'nin new jersey eyaletine bağlı pirnceton kentindeki evinde, dün gece öldüğünü belirtti. wendy bencley, eşinin akciğerlerde giderek ilerleyen yaralara yol açan, idiopatik akciğer fibrosisi hastalığına yenik düştüğünü duyurdu.

  benchley'in 1974 yılında yazdığı jaws adlı romanı, ünlü film yönetmeni steven spielberg tarafından yine jaws adıyla filme çekilmiş ve büyük bir başarı kazanmıştı.

  spielberg'in çok büyük bir film yaptığını kaydeden wendy bencley, ancak eşinin insanlara her zaman kitabın konusunun hayali olduğunu ve kendisinin insanların köpekbalıklarından korkmasındaki sorumluluğunun,
  ancak mario puzo'nun insanların mafyadan korkmasındaki sorumluluğu kadar olduğunu söylediğini ifade etti.
 • samimi adam. kendi için "yazma özürlü olduğumu keşfetmek 15 yılımı aldı. bu süre zarfında öyle ünlü olmuştum ki yazmaktan vazgeçemedim." demiştir.
 • kopek baliklarina su dunya uzerinde yapilabilecek en buyuk kotulugu yapmis yazardir kendisi. steven spielberg'nde* destegi ile bugun hemen her insan kopek baliklarina canavar gozu ile bakmaktadir. en zararsizindan en buyuk dislisine kadar hemen hepsi birer insan dusmani olarak aniliyor sayesinde.

  onun kitabindan dolayi her yil yuzgeci yuzunden oldurulen 100 (yazi ile yuz) milyon kopek baligi icin bir kac istisna disinda karsit kampanya yok, onun icin sharkwater izlenmiyor sinemalarda. ama populist gazeteciligin geregi olarak on bes gunde bir kopek baligi haberi geliyor ekranlara. iste tum bu populizmi tetikleyen adamdir bu yazar ve son pismanlikta fayda etmemistir.

  hatasini fark edip keske jaws'i yazmasaydim dediyse de artik cok gec oldugu kesin, insanlar bir turlu cikartamiyorlar jaws maceralarini zihinlerinden.

  ama siz gelin yine de su linki bir ziyaret edin:

  http://www.savingsharks.com/
 • yazdığı jaws kitabıyla 44 hafta boyunca en çok satanlar arasına giren, ancak bundan pişmanlık duyan yazar. çünkü kitabı, insanların köpek balıklarına karşı ilgisini arttırmış, insanlarda köpek balığı fobisi oluşturmuş, sonuç olarak da amerika'nın doğu sahillerindeki köpek balığı sayısında %90'a varan düşüş görülmüş. insanlar bu hayvanları öldürmüşler. bundan dolayı kendisi uzun süre boyunca köpek balığı aktivistliği yapmış.

  - "we provoke a shark every time we enter the water where sharks happen to be, for we forget: the ocean is not our territory - it's theirs. "

  - "i didn't invent the fear of sharks; it's as old as mankind, and that - to take that responsibility would mean that mario puzo should take the blame for the mafia."

  - "i don't think there's such a thing as an unprovoked shark attack."

  - "a human being is still more likely to die of a bee sting, snake bite or, lord knows, automobile accident than by shark attack. we do not execute the perpretrators of death by car. we should not butcher an animal for an inadvertent homicide."

  - "it is not that i don't have a fear of sharks, it is that i have a respect for them, so that i know any more than if i were to go into the jungle, i would have a fear of tigers, that i would try to lower the odds."

  - "i hope that 'jaws' will have brought sharks into the public interest at a time when we desperately need to reevaluate our care for the environment."

  - "since writing jaws, i've been lucky enough to do close to forty television shows about wildlife in the oceans, and yes, i have been attacked by sea creatures once in a while."

  - "sharks don't target human beings, and they certainly don't hold grudges."