şükela:  tümü | bugün
 • 21 kasım 1963 doğumlu hollandalı eski futbolcu -
  / teknik adam. yakında dortmund'u çalıştırması muhtemel.
 • fm kariyeri gibi kariyer yapan teknik adam.

  önce vitesse, sonra maccabi, devamında ajax, şimdi de dortmund.
 • dortmund'un yeni teknik direktörü. 2019'a kadar sözleşme yaptı.
 • 53 yaşındaki hollandalı teknik adam, bugün itibarı ile bvb'mizin yeni teknik direktörü olmuştur. sözleşmesi 30 haziran 2019'ya kadar sürecektir. görevinde başarılar diliyoruz.

  http://www.bvb.de/…heftrainer-von-borussia-dortmund
 • şu anda canlı yayında açıklanmaktadır.

  http://live.bvbtotal.de/
 • ilk intiba olarak alçakgönüllü ve zeki bir insan imajı uyandırdı bende.
 • kariyerinin büyük bölümünü hollanda'da geçirmiş olmasına rağmen dortmund'da başarılı olacağını düşünüyorum. zira bundesliga da pozitif futbol oynanması ve takımların genelinin sürekli ofansı düşünmesi açısından hollanda ile benzerlikler gösteriyor. bosz ajax'ta 1 yıl gibi çok kısa süre içerisinde büyük işler yapmış zeki bir teknik direktör. şampiyonluğu 2 puanla kaçırmış olsa da avrupa ligi'nde genç ve çoğunluğu tecrübesiz oyunculardan oluşan ajax'a final oynatabilmesi çok büyük başarıdır. genç isimlerle çalışmayı sevmesi dortmund için büyük şans. zaten iyi bir alt yapıya sahip dortmund da genç futbolcu yetiştirmeyi, onlara hakettiği şansı tereddütsüz vermeyi seven bir kulüp. tuchel gelirken de başarılı olacağını düşünmüyordum ama bosz bence gençlerle takımın tecrübeli isimlerini harmanlayıp güzel işler yapacak. en çok merak ettiğim transfer hamlelerini nasıl yapacağı. umarım ajax'ta olduğu gibi yine genç isimlerle çalışmayı tercih eder ağırlıklı olarak.
 • kendisinin nasıl bir teknik adam olduğunu şuanki ajax ve dortmund'un durumuna bakarak anlayabilirsiniz. iki takım için before - after diye görüntüler paylaşılsa ne anlatmak istediğim çok daha net ortaya çıkacaktır. geçen sezon avrupa ligi'nde final oynayan ajax, bazı önemli isimleri gönderdi ama bu takımın bu derece vasat futbol oynaması için geçerli bir neden asla değil. ajax şuanda evinde bile ligin zayıf takımlarına karşı zorlanan hatta onlara rahatlıkla puan kaybeden bir takım haline gelmiş durumda. ligin henüz başı olmasına ve psv'nin sezona dengesiz başlamasına rağmen 7. sırada, lider psv'nin 5 puan gerisinde yer alıyor. dortmund'un ise çehresi tamamen değişmiş, önceden oyuna hükmetse ve topa sahip olsa bile pozisyon yaratmakta sıkıntı çeken, yaptığı basit hatalarla kolay gol yiyen takım şuanda muhteşem bir hava yakalamış durumda. ligde çok acayip bir hücum futbolu oynuyorlar ve rakiplerine de çok az pozisyon veriyorlar. takım pozisyon üretmekte fazla sıkıntı çekmiyor, fazlasıyla gol atabiliyorlar. futbol zekası gayet yüksek bir teknik adam. umarım bu muhteşem başlangıcı sürdürür ve sezon sonunda takımı şampiyon yapar.
 • bu şekile devam ederse sezon sonunu görmesine imkan olmayan teknik direktör.

  takım bir buçuk aydır sürünüyor ve bu esnada bir tane bile sonuç veren hamlesi olmadı kendisinin. sezonun en büyük hayal kırıklıklarından biri olacak böyle giderse.
 • hollanda'nın tarihte yetiştirdiği büyük teknik direktörler sayesinde kazandığı cool factor'ın ekmeğini yiyen hocalardan yalnızca biri. ajax'tan ayrıldıktan sonra, uefa finalinden önce kariyerinde uzun süre kayda değer herhangi bir başarı veya potansiyel bile göstermediği, finale bile hasbelkader çıktığı, schalke'nin kendi takımını son anda elinden kaçırdığı çok çabuk unutuldu.

  medyada ve genel olarak internet ortamında hollandalı teknik direktörlere yönelik bir algı operasyonu yapılıyor. gelince total futbol oynatıp mucizeler yaratacaklarmış gibi davranılıyor. silik veya miadı dolmuş olanları da, o kadar kötü olmadıkları, şans verilirse başarılı olacakları veya başarısız olsalar bile oyuncuların veya teknik heyetin onları anlamadığı iddia edilerek savunuluyor. hollanda liginin ve hollandalı hocaların bu günlerde avrupa'da kaydettiği başarılar (!) göz önüne alınırsa, oyun anlayışlarının özellikle savunma yönünden ne kadar eskiyip zamanın gerisinde kaldığı görülebilir. yetenekleriyle orantısız bir şekilde prestijlerini korudukları ve iş bulabildikleri için kendilerini yenilemeye de gerek duymuyorlar.

  son tanım: etikete değil, içeriğe bakmak gerektiğini gösteren hoca.

  edit: fena halde yanıldım.
hesabın var mı? giriş yap