şükela:  tümü | bugün soru sor
 • avustralyalı bir yazardır, öğretim görevlisidir, sürreal bilimkurgu diye tanımlanması yanlış olmayacak tarzda hikayelerinin yer aldığı the fat man in history adlı kitabı ile bir yemek tarfi kitaplarına dağıtılmadığı kalan booker ödüllerinden birini almıştır. okuması hoştur.
 • mariah carey'nin babasidir fakat bunu mariah carey bilmez.. siz de soylemeyin..
 • booker ödülü'nü iki kez kazanan iki yazardan biri olan carey, türk dilinde dost kitabevince yayınlanmış 'jack maggs' ve ayrıntı'dan çıkan, bir sahtekar olarak hayatım( my life as a fake ) kitaplarının sahibi.
  avustralyalı yazarlardan pişman olunmuyor:

  (bkz: patrick white)
 • okundukça charles dickensı hatırlatan jack maggs kitabı büyük oranda great expectations kitabı ve benim nazarımda oliver twisti andıran inanılmaz sürükleyici ve zamanına göre -ki bence halen öyle- kendini aşmış yazar. özellikle jack maggs kitabı diğer ülkelerin edebiyat camiasında ders mahiyetinde okutulan bir yazar olmasına rağmen ülkemizde dost kitabevinde ucuz kitaplar rafında iki yıla yakın öylece duran bir yazar ve kitabıdır. halen ahmet altan ve aldatmak süper kitap diye geçen ülkemde edebi açıdan ne kadar sefil ve afrikavari bir açlık içinde olduğumuzu göstermiştir. yazarın yaptığı gözlemler sinematik bir dille anlatıldığından olayın içindeymişsiniz hissiyatına kapılıyorsunuz. ayrıca espirili dili sıkılmanıza engel oluyor. ve pek tabii kişiler, ki bunu toplumdaki tabakalar arasındaki ilişkiler babında ele alarak buraya indirgiyor, arası ilişkileri gerçekten çok farklı bir şekilde ele alarak anlayan anlar diyerek inceliyor. örneğin jack maggs kitabında 1830larda ipnotizmayı deneyen bir yazar ve onun hayranı olan birinin evinde aniden hizmetçi olan biri üzerindeki deneyleri ile bu tabakalar ve kişiler arasındaki ilişkiyi irdeliyor. ve daha nice örnekleri. şimdi sorarım altanvari yatak ilişkileri mi yoksa bu kadar ince bir zekayla örülmüş peter carey romanı mı??
  evet 3 entari girilmiş bir yazarı okumak götümü kaldırdı ama ahmet altanın başlığı dolacağına merak ettireyim de burayı doldurun diye. halka hizmet. bugün bir sorun var bu da bi kalkık alameti sanırsam.
 • 3uncu defa man booker prize alarak rekor kirmaya hazirlanan avustralyali edebiyat cinari (cinar da ne acayip tanimlama).

  yasi 70e geliyor, artik elden ayaktan kesilmeden kendisine bir nobel vermelerini bekliyoruz.
 • okurken romanı kafasında nasıl çattığına tanıklık edebileceğiniz yazar .bir bakıma atelye tadında .bir sahtekar olarak hayatım en azından öyle.
 • dili agir ve can sikici avustralya'li bir yazar.
 • "bir sahtekar olarak hayatım" isimli kitabı ayrıntı yayınlarından çıkmıştır, handan saraç tarafından çevrilmiştir...

  frankenstein uyarlaması olarak da görülebilir... fotoğraf parçalarından sureti oluşturulan, sahte bir özgeçmişle inandırıcı kılınan, sadece bir imzadan ibaret olan şairin hayat bulmasını konu alır. gayet güzel bir romandır.

  "size yemin ederim ki adınızı ilk yazdığım an için pişmanım."