şükela:  tümü | bugün
  • 1909 dogumlu isletme gurusu. avusturya dogumludur, 2. dunya savasindan oncesi ingiltere de yatirim bankacisi olarak calismis daha sonra amerika ya goc etmistir. is hayatina yaptigi katkilar nedeniyle the founder of modern management ya da the guru of gurus diye bilinir. hala hayattadir ve yonetim, ekonomi ve toplum uzerine yazdigi yaklasik otuz kitabi vardir. kitaplarinin bir kismi ulkemizde basilmistir. bunlar arasinda yeni gerceklikler 1989 (new realities) is bankasi yayinlarindan cikmis, ilginc bir kitaptir. dusuncelerine katilmasiniz bile ekonomi-politika konularda insani dusunmeye iter. son kitabi epsilon yayinlarindan cikan 21. yy da yonetim tartismalaridir.
  • nerdeyse 100 yasina gelmesine ragmen hala gelecek hakkinda dusunen ve yazan asmis bir insan.yonetim gurusu olarak bilinir ama toplumsal ve ekonomik konulardaki analizleri ve gelecek tahminleri ile cok saygi kazanmistir.turkce ye bircok kitabi cevrilmistir.cok yonlu bir kisliktir.kitaplarini okumak elzemdir.
  • (bkz: futurolog)
  • ozellikle "gelecek icin yonetim" ve "yeni gercekler" kitaplari iyi olan, gelmis gecmis en iyi guru'lardan birisidir. yargilarini sentezden ziyade gercek olarak sunmayi sever, bu da okuyucu uzerindeki hakimiyetini arttirir. son zamanlarda en cok prim yapan liderlik materyaline el atmis zannimca guzelim cizgisinden piyasa icin hafifte odun vermistir. kitaplari bir kez okununca hep akilda kalacak cinsten hafif degildir.
  • kendisi 1989 yılında, gelecek için yönetim kitabında şu saptamalarda bulunmuş ve bir çok konuda yazdıklarıyla işletme konuları ilgili kimselere yol gösterici olmuştur, yani bana oldu

"hakikatte, dört ekonomi vardır: bunlar matematikçilerin tabiriyle, “kısmen bağımlı değişken” olarak- birbirine bağımlıdır, fakat hiçbiri diğerinin kontrolü altında değildir. birincisi millet ekonomisidir, ancak, güç bölge ekonomilerine kaymaya başlamıştır, ayrıca hemen hemen özerk olan dünya para, kredi, ve yatırım akışı ekonomisi vardır, son olarak dünyayı tek pazar olarak gören uluslaraşırı teşebbüsler ekonomisi sayılabilir.

“dört ekonomi”nin ekonomik hakikati oluşturmak için birbirini nasıl etkilediğine ilişkin bir modeli ortaya koyan yeni bir sentez yapılmazsa, ekonomi teorisinin sonuna gelmiş olabiliriz. ekonomi teorisi olmazsa, ekonomi politikası da olmaz- yani, ticaret döngüsünü ve ekonomik şartları yönetmek için hükümetlerin alacağı tedbirlerin hiçbir dayanağı kalmaz."

yaklaşık 13-14 yıl önce bir gün:

"uluslaraşırı ekonomiyi çeşitlendiren mal ve hizmet akışından ziyade para akışı dinamiğidir, egemen ulus-devletler global sermaye piyasalarında olayları ne başlatır ne de kontrol eder, bunlara ancak tepki gösterebilir. geleneksel üretim faktörleri artık hiç ülkeye rekabet üstünlüğü sağlamamaktadır. buna karşılık, yönetim, üretimin belirleyici faktörü haline gelmiştir."

bu tespiti de süperdir:
    "refahın kaynağının beşeri bir şey olduğunu artık biliyoruz: bilgi. şayet bilgiyi yaptığımız işlere uygularsak, bunun adına verimlilik deriz. şayet bilgiyi yeni ve farklı işlere uygularsak, bunun adına “yenilikçilik” deriz. bu iki hedefe ulaşmamıza sadece bilgi imkan sağlar. "
  • "gideceğiniz yeri bilmiyorsanız, vardığınız yerin önemi yoktur." -peter drucker
  • 11 kasım 2005'de 95 yaşındayken hayata gözlerini yuman modern yönetimin babası.
  • onumuzdeki yil bir kitabi daha cikacak olan, dusunceleri zamanin 10 yil ilerisinde oldugu dusunulen yonetim gurusu.
  • management konusunda fikirlerine takıldığım ve takıntı haline getirdiğim, gelecekte ne gelecek sorusunun gurusu. bu gün toprağa verilecek (üzülerek yazıyorum) olan muhan soysal hocamın da onun fikirlerinden etkilendiğini gördüğümde doğru yolda olduğumdan emin olduğum babaların babası insan.
  • "i will not tell you anything you don't know but i will tell you things you do not perceive" diyerek olaya son noktayı koymuş, dünyadaki değişime bizzat şahit olup içinde yer almış geleceğin toplum altyapısını benzersiz bir şekilde tarif etmiş büyük insan..