• braindead, heavenly creatures, frighteners gibi filmlerin aynı zamanda bir takım eski 2. sınıf gore filmlerinin yönetmeni. fantastik edebiyat ve sinemayı seven, hayalgücüne güvenmek durumunda olduğum yeni zelandalı yönetmen. nitekim lord of the rings'i üçleme olarak çekmekle meşgul şu aralar. ilk film "fellowship of the ring" bu yaz gösterime girince herkes tanıyacak o tombik ve kara sakallı adamı. temennimiz, aynı zamanda sevebilmektir.
 • peter jackson'ın portre fotoğrafı ve yüzüklerin efendisi hakkındki bir takım beyanatı için,
  http://www.ntvmsnbc.com/news/121683.asp
 • kendisine nasihat olarak "$eker karde$im sen git c kalite gore filmi cekmeye devam et"* kafasina kakila kakila anlatilmasi gereken, $i$ko tuy yumagi, defiler.
 • bu beyefendinin filmografisine bakildigi zaman, genel hal ve gidi$ata dair bir profil cikartilmasi mumkundur. bad taste gercekten cok komik bir gore filmiydi, keza brain dead de oyle, eh heavenly creatures da fena sayilmazdi, the frighteners'i guzel bir seyirlik olarak tanimlamak mumkun. ama farkedilirse, filmlerinin hic biri di$e dokunur degildir sevgili dostlar. yani bu adamin duzeyi, kalitesi, yapacaklari bellidir, bunlarin uzerine cikmasi da du$unulemez.

  new line cinema tarafindan lord of the rings uclemesini cekmesi icin bu adam kiralandiginda, bir $ekilde endi$elenmi$ti gonuller, cunku aziz bir dostumun deyi$i ile "abi herifler brezilya milli takimi'nin ba$ina mustafa denizli'yi getirse bu kadar olur" benzetmesi cuk oturuyordu. korkulmu$tu bu adamin kitabin altinda, daha da kotusu $irketin altinda ezileceginden, yazik ki korkulan gercekle$ti. zaten en agababa (fantasy) yonetmenlerine bile ecel terleri dokturecek bir kitap olan lord of the rings bir de "filmi 2.5 saat yapacaksiniz" baskisi altinda yapilinca, peter jackson'i bu kadar mambo jambo'nun arasindan bakabilenler icin nakavt etti, 27 haziran 2002 tarihinde yayinlanacagi aciklanan directors cut dvd versiyonu bakalim nasil bir kurtarma yazilisi olacak kendisi hakkinda.

  kendisinin uzerindeki yuk, biraz da olsa sanat yonetmenleri ve muhtemelen goruntu yonetmenligine de bula$mi$ olan john howe ve ted nasmith babalar tarafindan hafifletilmi$, ona kalan da hikayeyi olabildigince dogru i$lemek. tamamen bir kitabi gorsel olarak aktarmak zordur, ama ne mutlu ki zaten milyonlarin gozleri middle earth'e kendi sanat yonetmenlerinin gozunden ufak baki$lar atmi$tir zaten, o yuzden lutfen ve lutfen, bu iki ustanin film uzerindeki emeklerinde en ufak bir hakki yoktur bu yonetmenin. zira bu goruntulerle bu filmi osman sinav da cekse zaten hayran kalinacaksa, o zaman why bother with peter jackson?

  yazik ki, ne tepesindeki sinema yoneticilerine, ne de elinin altindaki scriptwriter'lara sozu gecebilen bir yonetmen olarak kayda gececektir peter jackson. iyi niyetinin, ve vurmasi kesin olan volinin (ki bu da onun one ring'i olmu$, onun sundugu guce ve zenginlige kapilmi$tir) kurbani olmu$tur. bazi i$leri yapmak icin belli kalifikasyonlar ve belli bir kalitenin uzerinde bir yetenek gerekir, sadece iyi niyet ve cesaret yetmez. haa, iyi niyeti ve cesareti takdir edilmelidir, milyonlara yillardir gormek istedigi dunyayi yansitmi$ midir, evet. ama sadece dunyayi degil, kitaplarini bekleyenleri "eee, bu tur $u tur $artlar altinda elimizden gelenin en iyisini yaptik, elbette herkesin bekledigi gibi olmadi ama ce$itli $artlar altinda olanin en iyisi budur" diyerek uyutmasi zor olacaktir. nitekim unutulmamalidir ki "losers always whine about their best, winners go home and fuck the prom queen". ileride bir gun bir "filmwraith" olarak kar$imiza cikacaksiniz bay jackson, a man so much lost in power and greed that the very power and greed consumed himself...
 • elbetteki sevgili jackson'un nasıl bir işin altından kalktığı hakkında fikri olmayanlar kolaylıkla ona çamur atacaklardır. peter jackson'u tanımak istiyorsanız kardeşliği* izleyin.
 • yüzük kardeşliği*ne kadar dişe dokunan bir tek filmi bulunmayan ve kurt sinemacılar arasından büyük bir projeye atanmış genç bir usta. çıraklıktan ustalığa atlayan tek amerikalı yönetmen...lord of the rings fanları tarafından sürekli aldığı kötü eleştirilere rağmen sinemada elindeki kadroyu en iyi kullanma şansını yakalamış ve bunu yapınca da kusmamış tek adam. 60 yaşına geldiğinde belki o da götü kalkmış bir şekilde yeni filmler yapayım deyip ticari kaygıdan ve kadrosunun heyecanını yitirmesinden dolayı sıçacaktır (bkz: george lucas) (bkz: dreamworks) (bkz: the phantom menace).
  ayrıca onun için en büyük kayıp lord of the rings serisinin birer yıl arayla gösterime girecek olmasıdır. bugün kullandığı şaşırtıcı görsellik 2002 ve 2003 yıllarında bizi şaşırtmayacaktır.
  castta bir takım değişiklikler önerisiyle kendisine ulaşmak istediğim kişi.
 • bir yönetmenden çok yönetici/uygulayıcı olarak aldığı görevi yerine getirmiş, new line cinema firmasının söz dinler, yetenekli ama pek yaratıcı olamayan çocuğu. fotr da kanımca teknik açıdan muadili sayılabilecek bütçe ve tavırda bir film olan phantom menacein yönetmeni george lucasdan daha başarılı olmuş, amaçlanan kitleye ve dinamizme ulaşmasını bilmiştir. arkasındaki maddi destek göz önünde bulundurulduğunda son dönemde soyunduğu işi ondan daha nalına mıhına yapacak birileri yoksa da (zira aynı formülden farklı sonuç alabilmek biraz güçtür), daha adam akıllı yapacak birileri olacağına inanıyorum.
 • tapılası yönetmen kutsal insan.dünyanın en iyi korku filmi yönetmeni .dead alive (braindead) ,bad taste fazla söze gerek yok.
 • birgün bu elektrikli testeresiyle bir uzaylının kafasından girip kıçından çıkan adamın* lord of the rings gibi dev bütçeli bir filme imza atacağını söyleseler tiner mi kokladınız arkadaşlar falan derdim herhalde.
hesabın var mı? giriş yap