şükela:  tümü | bugün
  • ön adını öğrenebilmeniz için ya cyrano takip etmeniz ya da 341 sahife die blendung okumanız gereken sinolog.
  • bir sinologdan çok bir fizikçiyi anımsatan yaklaşımıyla hayranlık uyandıran roman* karakteri. güvercinlerin gurultusunu duyduğu bölüm şöyledir: "...gurultuyu okuduğu kitaplardan tanıyordu. başını onay anlamında sallayarak alçak sesle: 'evet, böyle!' dedi; bir gerçekliğin kitaptaki özgün biçimine uyduğunu ne zaman saptasa, böyle yapardı."
  • "... roman okumak hiçbir ruhu zenginleştirmezdi. romandan belki alınan zevk için ödenen bedel, pek yüksek olurdu; en üstün kişilikleri bile bozardi romanlar. romanlar sayesinde insan, kendini her türlü insanla ozdeslestirmeyi öğreniyordu. değişiklikten zevk almaya başlıyordu. kişiler parça parça çözülüp hosa giden kahramanların kalıbına giriyordu. her görüş açısı savunulabilir oluyordu. okur, gönüllü olarak kendini yabancı hedeflerin akışına bırakıyor, bu yüzden uzunca bir süre için kendi hedeflerini gözden yitiriyordu. romanlar, yazarlık yapan bir oyuncunun, okurlarının bir bütün oluşturan kişiliklerine batırdığı kamalardi. oyuncu, kalmanın gücünü ve karşılaşacağı direnci iyi hesaplayabildigi oranda hedef aldığı kişiyi parçalayan oluyordu. devlet romanları yasak etmeliydi."

    elias canetti, roman hakkında böyle dusunmuyor olmalı ki fena halde sürükleyici, okurken kişiyi mutlu eden korlesme'yi yazmış.