şükela:  tümü | bugün
  • korsan ütopyaları adlı kitabın da yazarıdır.
  • (bkz: hakim bey)
  • hakim bey takma adıyla tanınan amerikalı anarşist yazar. "bir yaşam edinin, yaşam tarzı değil" ilkesiyle geçici otonom bölgeler* oluşturma fikriyle bir tür ontolojik anarşizmin savunucusu olmuştur.

    kendisine ait t.a.z kitabını türkçe'ye çeviren inan mayıs aru'un kitabın girizgah bölümünde hakim bey'i anlattığı bölüm kitabın içeriğinden daha ilginç. bir kısım:

    "kolombiya üniversitesi'nden mezun olan hakim bey, 60'ların sonunda türkiye, iran, pakistan, afganistan, hindistan ve java'yı içine alan uzun bir seyahate çıkar. batı bengal'de ganneş baba'yla tanışır ve kali müritlerini, mülhit müslüman mistikleri, anarşistleri ve aşırı solcuları bünyesinde barındıran bengal terörist partisi'nin eski bir üyesi olan sri kamanaransan biswas'la tentra öğretisi çalışır. kanunsuz dervişlerin piri lal şahbaz kalender de dahil olmak üzere söz konusu coğrafyadaki pek çok sufi türbesini ziyaret ederek.

    java'da bulunduğu yıllarda henüz vahabilerin katı sünnetçi geleneği islam coğrafyasını büsbütün ele geçirmemiştir. hakim bey, muhammedi pasifik adalarını henüz balta girmemiş ormanlarında davullarla yapılan namaz çağrısı da dahil olmak üzere -çünkü çıplak insan sesi çöl içindir- islam uygulamasının çok sesliliğine pek çok farklı örnekle şahit olur. bugünse maalesef tüm dünyada minareler teknolojinin çirkin hoparlörleriyle süslenmiştir ve eski bir dostun bir mantar sabahında şaşkın bakışlarla ne diyeceğini bilemeyen bir ihvana söylediği gibi, "o cızırtılı teçhizatın içerisinde hoca efendi değil, şeytan konuşuyor" ihtimali de hiç yabana atılır gibi değildir."