şükela:  tümü | bugün
 • macar asilli oyuncu, 1904-1964. avusturya'da buyumus, almanya'da ilk filmi m ile meshur olmustur. daha sonra hollywood'a gecerek, malta sahini ve casablancanin da aralarinda oldugu pek cok filmde oynamistir. genelde kotu adam rollerine ciksa da, onu kotu adamlarinin yumusak, insancil bir yanlari olur. yonetmis oldugu der verlorene adli bir film de mevcuttur.
 • chaplin ona yasayan en buyuk aktor derdi. brecht onun icin bir broadway muzikali yazdi. 2. dunya savasi sonrasi nazi elestirisi yapan ilk yonetmenlerden biriydi. 1940larda kominist avcilari ona yakinindaki "supheli"leri sordugunda hayati boyunca tanidigi herkesin ismini yazdirmasi sonucu gorevliler ona bir daha yaklasmadilar. ayrica "on the road", "catcher in the rye" ve "under the volcano" isimli romanlarda kendisinden bahsedilmistir. hala en cok taklit edilen isimlerden biri olmayi surduruyor kendisi. bircok cizgi karakter ve maskot ondan esinlenerek yaratildi. sevilesi olmasinin bir diger sebebi de herseyiyle tam bir poe karakteri olmasidir zannimca.
 • asıl adı lászló löwenstein olan macar asıllı aktör.
 • humphrey bogart ile bir röportajlarını şöyle canlandırmışlar, kırıldım gülmekten:

  http://www.youtube.com/watch?v=mlxukoyxkgy
 • kendisinin karikatürize hali looney tunes çizgi filmlerinde deli bilim adamı ve mafya babasının yardımcısı rollerinde kullanılmıştır.
 • looney tunes çizgi filmlerindeki karikatürize halini fena halde steve buscemi'ye benzettiğim aktör.
 • korkunçlukla komiklik arasındaki ince çizgide duran adam. dualizmi sıfatında yaşatmış oyunculuk dehası. ayrıca freud'un da öğrencisiymiş. saygılar...
 • eğer kendisini filmin bir sahnesinde gördüyseniz ilk olarak konuşması dikkatinizi çeker. çocuk gibi ses tonu vardır. örneğin; kirk douglas'ın başrolünde oynadığı 20000 leagues under the sea filmindeki ses tonu çok sevimlidir. hele bir "profesör" deyişi var ki, harikadır. biraz da acemi, tırsak vs. rollerin adamıdır.

  ayrıca kendisinin humphrey bogart'tan torpilli olduğunu düşünmekteyim. zira the maltese falcon, casablanca, passage to marseille gibi birçok klasik filmlerde birlikte rol amışlardır.
 • meşhur nazi liderlerinden joseph goebbels'in en sevdiği aktörmüş kendisi.

  naziler iktidara geldikten hemen sonraları bir oyun çıkışında joseph goebbels kendisini asansörde yanlız yakaladığı bir anda lorre'ye yurt dışına çıkmasının kariyeri açısından daha iyi olacağını söyleyerek aslında ülkeden kaçarak canını kurtarması ima etmiş...malum yahudi peter lorre'de mesajı alarak fırsatını bulduğu ilk anda ülkeden kaçmış.

  almanya'da meşhur olmasına rağmen hollywood a ilk gittiğinde sıradan biridir...daha sonraları sinema tarihinin en büyük isimlerinden biri haline gelecek efsaneler efsanesi yönetmen billy wilder ile bir süre küçük bir oda da beraber yaşamışlar..

  peter lorre gibi alman yahudisi olan billy wilder'de nazilerden dolayı almanya dan kaçarak hollywood a geldiğinde henüz oralarda tanınmayan bir senaristmiş..o zamanlar her ikiside işsizmiş..iş bulana kadar bir süre o küçük odada bazen yemek yiyecek parası bulamama gibi çok zor şartlar arasında yaşamışlar.(hikaye gerçekçi değilmiş gibi görünüyor ama bu şeyleri bizzat otobiyografisinde billy wilder söylüyor)