şükela:  tümü | bugün
 • warren buffett, george soros ile beraber mahşerin üçüncü atlısı. fidelity fonlarının yöneticisi. 1978 yılında fidelity magellan fonlarının başına geçtiğinde, fon varlıkları sadece 20 milyon $'dı. 1990 yılında emekli olduğunda fon varlıkları 14 milyar $ civarındaydı.

  kendisi dünyanın en çok tanınan mutual fon yöneticilerindendir. 1978 yılında bu herif yönetime geldiğinde fidelitiy magellan fonlarına 10.000$ yatırsanız ve her sene 100$ eklemiş olsaydınız, 20 yıl sonra emekli olduğunda 1 milyon $'ın üzerinde paranız olacaktı.

  tarzı daha ziyade warren buffett gibidir. değer arz eden ve büyüyen küçük şirketlere yatırım yapmıştır. teknik analize inanmaz hatta kitaplarında teknik analizle dalga geçer. yıllık ortalama 29% getiri oranını tutturmuştur. yanılmıyorsam meşhur kara pazartesi krizinin yaşandığı 1987 yılında dahi pozitif bir getiri elde etmiştir.

  bu adamın başarısının arkasındaki hisseler hatırladığım kadarıyla;

  fannie mae
  dunkin' donuts
  pier 1 imports
  taco bell
  chrysler ve eksik tüketim yıllar serisi sonlarında aldığı diğer otomobil hisseleridir. hisseleri masa başında değil sokakta gezerken, alıveriş yaparken seçin diye tavsiyesi vardır.
 • (bkz: david lynch)
  (bkz: peter greenaway)
  (bkz: fused)

  dogrusu melez bir anlayista, cilgin bir yonetmen olurdu bu kisi, durum eger bu sekilde olsa idi.
 • başarılı bir fon yöneticisi. 11 yaşındayken çalışmaya başladığı golf klubünde, oraya gelen patronların yapacağı yatırımları ve karlılık oranlarını dinleyerek borsaya merak sarmış ve bu sayede onemli tüyolar almıştır. ailesinin borsaya uzak dur uyalarına rağmen, oynamakla kalmamış kendine meslek olarak seçmiştir.
 • "hisse senedi seçerken firmaların ne iş yaptığını bilin, onları kafanızda resmedebilin. bu firmalar aynı zamanda müşterisi olduğunuz noktalarda olsun. kalitesinden, lezzetinden vs. emin olun. başarılı olup olamayacağını öncelikle kendiniz test edin. daha sonra bu hisse senetlerini uzun vadeli yatırımlar olarak değerlendirin. en ufak sarsıntıda / söylentide arkanızı dönüp gitmeyin."

  kısaca bu adam yukarıdakileri yaparak bu hale gelmiş.
 • "ı deal in facts, not forecasting the future. that's crystal ball stuff. that doesn't work."
  "ın this business if you're good, you're right six times out of ten. you're never going to be right nine times out of ten." peter lynch