şükela:  tümü | bugün
 • warren buffett, george soros ile beraber mahşerin üçüncü atlısı. fidelity fonlarının yöneticisi. 1978 yılında fidelity magellan fonlarının başına geçtiğinde, fon varlıkları sadece 20 milyon $'dı. 1990 yılında emekli olduğunda fon varlıkları 14 milyar $ civarındaydı.

  kendisi dünyanın en çok tanınan mutual fon yöneticilerindendir. 1978 yılında bu herif yönetime geldiğinde fidelitiy magellan fonlarına 10.000$ yatırsanız ve her sene 100$ eklemiş olsaydınız, 20 yıl sonra emekli olduğunda 1 milyon $'ın üzerinde paranız olacaktı.

  tarzı daha ziyade warren buffett gibidir. değer arz eden ve büyüyen küçük şirketlere yatırım yapmıştır. teknik analize inanmaz hatta kitaplarında teknik analizle dalga geçer. yıllık ortalama 29% getiri oranını tutturmuştur. yanılmıyorsam meşhur kara pazartesi krizinin yaşandığı 1987 yılında dahi pozitif bir getiri elde etmiştir.

  bu adamın başarısının arkasındaki hisseler hatırladığım kadarıyla;

  fannie mae
  dunkin' donuts
  pier 1 imports
  taco bell
  chrysler ve eksik tüketim yıllar serisi sonlarında aldığı diğer otomobil hisseleridir. hisseleri masa başında değil sokakta gezerken, alıveriş yaparken seçin diye tavsiyesi vardır.
 • (bkz: david lynch)
  (bkz: peter greenaway)
  (bkz: fused)

  dogrusu melez bir anlayista, cilgin bir yonetmen olurdu bu kisi, durum eger bu sekilde olsa idi.
 • başarılı bir fon yöneticisi. 11 yaşındayken çalışmaya başladığı golf klubünde, oraya gelen patronların yapacağı yatırımları ve karlılık oranlarını dinleyerek borsaya merak sarmış ve bu sayede onemli tüyolar almıştır. ailesinin borsaya uzak dur uyalarına rağmen, oynamakla kalmamış kendine meslek olarak seçmiştir.
 • "hisse senedi seçerken firmaların ne iş yaptığını bilin, onları kafanızda resmedebilin. bu firmalar aynı zamanda müşterisi olduğunuz noktalarda olsun. kalitesinden, lezzetinden vs. emin olun. başarılı olup olamayacağını öncelikle kendiniz test edin. daha sonra bu hisse senetlerini uzun vadeli yatırımlar olarak değerlendirin. en ufak sarsıntıda / söylentide arkanızı dönüp gitmeyin."

  kısaca bu adam yukarıdakileri yaparak bu hale gelmiş.
 • zirvede bırakarak ailesine daha çok zaman ayırmayı seçmiş amerikalı ünlü portföy yöneticisi.

  kitaplarında yatırım yapılacak şirket için, iyi tanınmasını ve hisse senetlerinin uzun vadeli elde tutulmasını önerir.
 • "hisseyi dünyanın sonu geldi diye değil şirketin faaliyetleri ve karlılığı zayıflıyor diye satabilmek lazım"
 • getirilerini takdir etmemek elde değil. fakat lynch'in kitaplarını okuduğumda hep havada kalan bir şeyler var gibi gelmişti.

  anlayabildiğin işe uzun vadeli ortak olmak, üstüne büyümeyi unutmamak vb. ilkeler benim de uygulamaya çalıştığım şeyler. ama nedense anlattığı case'ler genelde bana derinlikten yoksun gelir.

  eleştirildiği noktalardan biri de, kariyerinin amerikan borsasının en güçlü bull marketlarından (bkz: #64829156) birinin başında başlaması ve ortasında bitmesi. yani bear market görmemiştir. peki kendi döneminin en iyi getiriye sahip fon yöneticisi olmasını nasıl açıklıyorsun derseniz, pek bir cevabım yok*.

  kitaplarını okumakta fayda var tabii. benim memnuniyetsizliğim buffett'a fazla maruz kalmaktan olabilir*.
 • internette cok ovgu dolu alan kitabini aldim okudum, bana gore vakit kaybi. zaten kitab 1987 yilina kadar gelmis 23 sene oncesinin senaryosu bu zaman da tutmaz. anlattiklarinin cogunu zaten internette (bkz: halil buhur), (bkz: tuncay tursucu) ve (bkz: adem ayan) youtube ve blog sayfalarinda anlatiyor. para ve zaman kaybi.
 • (bkz: borsa'da tek başına)
  (bkz: borsayı yenmek)
  (bkz: kazanmayı öğren) kitaplarının yazarı.

  borsada yatırım yapmayı planlayanların okumaları gereken bir yatırımcıdır.

hesabın var mı? giriş yap