şükela:  tümü | bugün
  • temmuz 2002 yilinda havada carpisan dhl kargo ucagi ve rus yolcu ucagina o aksam talimatlari veren hava kontroloru. kendisi 2 ucagin carpismasina sebep olmakla suclanmisti. bu feci olaydan sonra zaten isine geri donmemis ve bildigim kadariyla baska bir iste de calismamisti.kazanin uzerinden 18 ay kadar bir zaman gectikten sonra bir gun kapisini calan rus muhendis tarafindan bicaklanarak oldurulmustur. katili kisi , o ucak kazasinda esini ve 2 cocugunu kaybeden bir babaydi.kazadan sonra kendine gelememis ve tum vaktini ailesinin mezarinin basinda gecirmisti.
    isin en aci yani ise aslinda o ucak kazasindan peter nielsen sorumlu degildi, onun sanssizligi o geceki vardiyada calisiyor olmasiydi. cunku gayet sorumsuzca bir davranis olarak hava kontrolunu uslenen sirket sistemleri bir calisma ya da yapilandirma sebebiyle bir sureligine kismi olarak kapatmisti ve nielsen in sistemi kendisini hicbir sekilde tehlikede uyarmiyordu.
  • tcas talimatının ne dediğini ve dhl uçağının konumunu bilmeden tcas yüksel derken alçal demesi kendisini sorumlu kılar.

    zaten dhl uçağının pikotları tcası dinlemiş lakin rus pilotlar tcas'ın "yüksel" haykırışları yerine bu adamı dinlemişler ve ölmüşlerdir.

    zaten kendisi 2004'te kazazede yakını tarafından öldürülmüş.