şükela:  tümü | bugün
 • ronesans ekolunun son temsilcilerinden kabul edilen, aslan , kaplan gibi mahlukat tasvirlerinde ve mitolojik olaylarin anlatimindaki ba$arisi ile nam salmi$tir, rembrandt gibi ogrencilerine bazi resimlerini kaskavladigi soylenir.
  leonardo babanin kaybolan daha dogrusu sacma sapan malzemelerle deney yapiim de floransalilarin aklini aliim derken icine ettigi anghiari harbi freskini bu amcanin zamaninda gorup de kopyasini yapmi$ olmasi sayesinde gorebiliyoruz.
  bi de yine rembrandt gibi pek cok kari alip vermi$tir saniyorum.
 • iki unlu eseri "descent from the cross-hactan indirilis" ile "elevation of the cross-hacin kaldirilimasi" eserleri antwerpendeki our ladys cathedral'inda gorulebilecek ressam. ayrica evi de gene bu sehirde muze haline getirilmistir.
 • p.p. rubens 1577 de siegen de dogup 30 mayıs 1640da anvers de ölen 5000 den fazla eseri olan ve avrupa muzelerinde 666 tane resmi bulunan ve dunya uzerinde en cok tanınan ressamlardan biri olan sahsiyetdir.
 • bugunlerde (bkz: viyana)'da dort buyuk muzede, 189 tablosuyla birlikte 5 aralik'a kadar sergisi olan ressam.
 • protestan olarak doğmuş, daha sonra katolik olarak yeniden vaftiz edilmiş, flandralı snob ressam. iki arada bir derede kalmıştır kendileri. sanat yaşamının ilk yıllarında katolik kilisesinden siparişler almış, daha sonra italya seyahati etkisiyle mitolojik konulara yönelmiş, bir ara justus lipsius'un stoacı anlayışından yola çıkarak erdemi konu edinen resimler yapmıştır. yaşamının son yıllarına doğru kent dışında yaşamaya başlamış ve bunun etkisiyle de kır manzaraları, köylü eğlenceleri gibi konular seçmiştir. 3000'in üzerinde resmi vardır ve bunlarda da genellikle öğrencilerini çalıştırmıştır. bunlardan biri için (bkz: anthony van dyck)
 • son derece renkli, cesur ve curetkar kompozisyonlari basarila kotarmis antwerpli ressam. mitolojik resimleri de vardir bol miktarda. erkek vucudunu inanilmaz basarili cizer ve boyar, modellerden ve heykellerden karakalemle calistigi kas ve vucut eskizlerinin sonucu olarak. ancak bence kadin figurunu beceremez, ya da belki ilgilenmez. ya kafa yerine oturmaz ya gogusler sekilsiz kacar.
 • dort felsefeci adli eserin de sahibidir.
  http://humanitiesweb.org/…an.php?s=g&p=c&a=p&id=811 adresinde gorulebilecek resim ilk bakista ilginizi cekmeyebilir, ama ikinci kez bakacaksiniz nasil olsa. ikinci bakista su bilgiler sizi berhudar edebilir:
  ortada elinde kalem tutan kisi rubens in kardesi philip rubens dir. onun yaninda onunde kitap acik olan kisi philip'in hocasi, zamanin stoik felsefecisi justus lipsius tur ve resim yapildigi tarihde her ikisi de olmustur. sol kosedeki kisi ressam rubens'in ta kendisi, sag kosedeki ise baska bir felsefeci woverius tur. sag alt kosede bir de kopek vardir ve bu lipsius'un kopekleri cok sevmesinden oturu ordadir derler. lipsius derslerine bile kopeklerini gotururmus. resmin en onemli noktasi ise onemli stoacilardan seneca nin bustunun tepede olmasi. etkilerin suruyor, seni unutmadik seneca kardes manasinadir. laleler de dostlugu simgeler. resimdeki iki kisinin olu olmasi ve sadece iki lalenin acmis olmasi tesaduf olamaz sayin seyirciler.
  simdi bi daha bakin resme? daha guzel degil mi?

  not: bilgilerin bir kismi mark morford'un "stoics and neostoics" kitabindan alinmistir.
 • şeffatlıktan yanadır. köylüler tarafından sadece soylularda olduğuna inanılan mavi kan düşüncesini eserlerine yansıtmıştır ve
  kadın vücudunu o kadar şeffaf çizmiştir ki derinin altındaki damarları bile göstermiştir.
 • (bkz: dutch masters)