şükela:  tümü | bugün
 • sır tutucu olması gereken bir harry potter karakteri.
 • harry potter and the prisoner of azkaban filminde timothy spall tarafından canlandırılıcak karakter.
 • gerçek hayatta ve yetişkinler karşısında olsa, öldürülmeden önce zamanın en moda işkencesi neyse ona mutlaka tabi tutulacak karakter. artık katrana bulanıp tüyler içinde sokakta mı gezdirilir, bir tarafı buz gibi soğuk, diğer tarafı kızdırılmış bir demir çubukla bir çeşit muamele mi görür, bilemem. ama katli vaciptir. bir kitapta var olan en aşağılık karakterdir. ama işte çoluk çocuk, vicdan vs olunca kaçıp duruyor, puşt afedersin.
 • karakterine son derece uyan bir hayvana donu$en bir animagus'dur.
 • harry potter serisindeki hayali karakterlerden biridir.harry potter'ın babası james potter'ın en yakın arkadaşlarından biridir. aynı zamanda fareye dönüşebilen bir animagustur. bu yüzden lakabı kılkuyruk'tur. çocukluk döneminde james potter ve sirius black'e hayran olan pettigrew ;harry'i voldemort'tan korumak için albus dumbledore'un yaptığı fidelius büyüsünün sır tutucusu olarak seçilmiştir. peter gidip potter'larin yerini voldemort'a anlatmış, james ve lily'nin ölümüne sebep olmuştur. sirius black olanları öğrendiğinde pettigrew'ı bir caddede kıstırır.bunun üzerine pettigrew caddenin büyük bir kısmını havaya uçurmuşturur ve fareye dönüşmeden önce bir parmağını kopartıp kanalizasyona kaçmıştır. bu olayın ardından yıllarca harry potter'ın en yakın arkadaşı ron weasley'nin evcil hayvanı scabbers olarak yaşamış ve böylece saklanmayı başarmıştır.
 • orijinal lakabı harry potter kitaplarında wormtail olarak geçer. serinin türkçe çevirileri çok başarılı olduğundan olsa gerek, worm* abes kaçmayacak şekilde, kılkuyruk olarak tercüme edilmiş.
 • yüzsüzlüğü, bencilliği ve korkaklığıyla son derece gerçekçi ve iğrenç bir karakter kendisi. "ama james'i satmasaydım ben ölecektim :(:(" demekten utanmadığı gibi bunun üstüne sirius "biz senin için ölürdük" dedikten sonra gidip kendini bir yerden atma ihtiyacı bile hissetmemiştir. gerçekten de pek az insan onursuz bir yaşamı değersiz bulur, çoğunluk ise tıpkı pettigrew gibi güce tapar, yedikleri her haltın yegane sebebi olarak "ama öyle yapmasam olan bana olacaktı :(:(" gibi savunmalara sığınır. tabii bunlar birinin ölümüne sebep olmak kadar uç şeyler olmayabilir fakat netice itibariyle sırf güçlünün yanında yer aldığı için yükseklerde uçtuğunu zannedenler dışarıdan bir pettigrew gibi göründüklerini bile fark etmezler. yine de bu karakter bende hep tuhaf bir hüzün uyandırmıştır, sanki hep yaptıklarını geri almak ve bir noktada düzelebilmek istemiş fakat hiçbir şekilde geri dönüşü olmadığını hissettiği için içine düştüğü sefil bataklıktan bir türlü çıkamamış gibi. trajik ölümü ise kendisinin başına gelen en hayırlı şeydi herhalde.
 • hayatını garantiye almak uğruna can arkadaşlarını satan kalpsiz hayın sefil ve acınası bir yaratık.
  "şüphesiz ki onlar cehennem ateşine odun olmak için yaratılmışlardır."
 • (bkz: timothy spall)
 • gryffindora nasıl girdiğini anlayamadığım büyücü.

  cesaret? sadakat?