şükela:  tümü | bugün
 • animal liberaton (hayvan ozgurlesmesi) kitabıyla tanınan avustralyalı felsefeci, yazar.
 • geçen hafta bir organizasyonda konferans vermek için türkiye'de olan felsefeci hayvan hakları savunucusu. insanı en azından geçici bir süre için et yemekten soğutan kitabın yazarı.
 • 'yaşayabilmesi için gerekenden fazlasını harcayanlar için afrika gibi yardıma muhtaç yerlere yardım etmek bir tercih meselesi değil ahlaki bir zorunluluktur' derken işkembeden atmamaktadır. kendisi princeton profesör maaşının üçte birini oxfam ve unicef'e bağışlamaktadır.
 • ne yazmış, ne etmiş, ne demiş, onun için ne denmiş... bu sorular cevabını

  http://www.utilitarian.net/singer/

  adresinde buluyor. tıkla kazan!
 • hayvan özgürleşmesi kitabıyla gönlümde taht kurmuş avustralya'lı felsefeci, yazar. insanların hayvan etiyle beslenmesinin, eğlence sektöründe kullanmasının, deri- kürk vs kullanımının neden etik olmadığını ve bunun yaygın kanının aksine neden bir zorunluluk olmadıgını anlatıyor uzun uzun.
 • (bkz: herkes bir milyon verse adamları)

  bunu söylerken götümden sallamıyorum. adamın yapılması gerektiğini savunduğu şey direkt olarak bu. zihniyeti şuna yakındır: "açlık, kıtlık vesairenin sebebiyle hiç ilgilenmeyelim, kalıcı çözüm aramayalım; anca yemek yollayalım ki ölmesinler". aferin çok güzel düşünmüşsün diyor ve geçiyoruz.
 • ömrünün yarısını et yiyerek geçiren, orta yaşlarında yaşadığı bir aydınlanmayla et yemeyi bırakıp, hayvan özgürleşmesi mücadelesine katılan, yararcı okuldan bir felsefeci. ayrıntı tarafından türkçesi yayınlanan hayvan özgürleşmesi dünyanın dört bir yanından yüzbinlerce kişiyi hayvan özgürlük mücadelesine katacak, çığır açıcı bir eser olmuştur. singer'ın bu kitapta hayvan özgürlüğünü yararcı bir felsefeden doğru kurması ilerleyen dönemde tom regan, gary l. francione gibi yazarlar tarafından eleştiri konusu yapılacaktır.
 • hayvan özgürleşmesi kitabının tamamı okunduğunda; sakat çocukcukların öldürülmesinde sakınca görmediği düşüncesini savunduğunu değil de; "eğer insanları diğer canlılardan ayıran özellik beynimizse ve bu yüzden diğer hayvanlar üzerinde deneyler yapıyorsak, zihinsel olarak hasarlı insanları da deneylerde kullanabiliriz. yani hayvanların öldürülmesi, üzerilende deneyler yapılması saçmadır." düşüncesini savunduğu açıkça görülebilir.
  bu noktada, "insanlık için, hiç deney de mi yapmıyah?!" diye sorulan sorulara da şöyle cevap veriyor; bir benzer şekilde, lösemi gibi bir hastalığın tedavisini geliştirmek için tek bir deney yapmak yeterliyse, bu deney haklıdır; ama gerçek hayatta deneylerin yararlarları daima az, çoğu deneyinse hiçbir yararı yok (135. sayfa). kitabın devamında da nasıl yararsız deneylerler yapıldığı anlatılıyor.
 • tek kitap okumanın sakıncalarını gösteren şahıs. pek çok insan düşmanı gibi çok büyük "sözde"hayvan dostudur buyrun türkçe düşünceleri: " özürlü bir çocuğun ölümü başka bir çocuğun daha iyi bir yaşam beklentisine yol açacaksa, özürlü çocuğun öldürülmesi durumundaki toplam mutluluk daha büyük olacaktır. ( çok matematiksel çok bilimsel hatta çok evrimsel değil mi!) birinci çocuğun mutlu yaşamının kaybı ikinci çocuğun daha mutlu yaşamının mutluluğuyla aşılır. böylece, eğer hemofili hastası bir çocuğun öldürülmesi diğer insanlar için bir zarar oluşturmayacaksa, bütüncül bakış açısıyla, onu öldürmek doğru olacaktır."

  edit: hayvanlarla seks konusunda da çok bilimsel görüşleri mevcutmuş (bkz: http://en.wikipedia.org/wiki/peter_singer) (bkz: https://qz.com/…s-actually-becoming-a-better-place/) "hayvanlarla seks hayvana zarar veriyorsa illegal kalsınmış ama hayvanlarla seks her zaman zulüm içermezmiş ve bazen "iki taraf" için de zevk veren karşılıklı eylemler! olabilirmiş." ( biz bilemiyoruz tabii onun gibiler biliyor!) kılavuzu karga olan neye batıyordu ? yazık böyle kanaat önderleri olan organizmalara! hayvanlarla cinsel ilişkide sakınca görmeyen adamın hayvansever entellerin gurusu olması, dört dörtlük mürid-guru uyumu.

  edit 2: aklıma geldi de, madem hasta bir bebeğin ölümü sağlıklı bebeklere fayda sağladığı için faydalı bir durum, bu guruyu habire alıntılayan hayvantapar fanları niye günde 98765 kere "bacağı sakat köpüşe yardım", " karnından ur sarkan kanser köpeğe tedavi" ,"felçli köpeğe kaplıca tedavisi lütfeeen" diye zırlamaktadırlar? gurunuz faydacı, bırakınız insanlar gibi ölüp sağlamlara yer açsınlar değil mi? bir de "insanlar çok ürüyorrr, azalsın , soyu tükensin dediğiniz insanlar her yıl köpek gibi ürese senede 10 yavrudan hesaplayın işte. efendim?(bkz: it gibi üremek)
 • çağımızın en büyük ahlak filozofudur. onun kitaplarını okuyanlar tokat yemiş gibi sarsılır, vicdan uyanışı yaşarlar.