şükela:  tümü | bugün
 • animal liberaton (hayvan ozgurlesmesi) kitabıyla tanınan avustralyalı felsefeci, yazar.
 • geçen hafta bir organizasyonda konferans vermek için türkiye'de olan felsefeci hayvan hakları savunucusu. insanı en azından geçici bir süre için et yemekten soğutan kitabın yazarı.
 • time dergisi'nin her yil geleneksel olarak yaptıgi, 'dünyanın en etkili yüz insanı' listesinde bilim adamlari ve dusunurler kategorisinde yer almistir.
 • 'yaşayabilmesi için gerekenden fazlasını harcayanlar için afrika gibi yardıma muhtaç yerlere yardım etmek bir tercih meselesi değil ahlaki bir zorunluluktur' derken işkembeden atmamaktadır. kendisi princeton profesör maaşının üçte birini oxfam ve unicef'e bağışlamaktadır.
 • ne yazmış, ne etmiş, ne demiş, onun için ne denmiş... bu sorular cevabını

  http://www.utilitarian.net/singer/

  adresinde buluyor. tıkla kazan!
 • hayvan özgürleşmesi kitabıyla gönlümde taht kurmuş avustralya'lı felsefeci, yazar. insanların hayvan etiyle beslenmesinin, eğlence sektöründe kullanmasının, deri- kürk vs kullanımının neden etik olmadığını ve bunun yaygın kanının aksine neden bir zorunluluk olmadıgını anlatıyor uzun uzun.
 • (bkz: herkes bir milyon verse adamları)

  bunu söylerken götümden sallamıyorum. adamın yapılması gerektiğini savunduğu şey direkt olarak bu. zihniyeti şuna yakındır: "açlık, kıtlık vesairenin sebebiyle hiç ilgilenmeyelim, kalıcı çözüm aramayalım; anca yemek yollayalım ki ölmesinler". aferin çok güzel düşünmüşsün diyor ve geçiyoruz.
 • ömrünün yarısını et yiyerek geçiren, orta yaşlarında yaşadığı bir aydınlanmayla et yemeyi bırakıp, hayvan özgürleşmesi mücadelesine katılan, yararcı okuldan bir felsefeci. ayrıntı tarafından türkçesi yayınlanan hayvan özgürleşmesi dünyanın dört bir yanından yüzbinlerce kişiyi hayvan özgürlük mücadelesine katacak, çığır açıcı bir eser olmuştur. singer'ın bu kitapta hayvan özgürlüğünü yararcı bir felsefeden doğru kurması ilerleyen dönemde tom regan, gary l. francione gibi yazarlar tarafından eleştiri konusu yapılacaktır.
 • kendisi sakat çocukların öldürülmesinin insan öldürmek sayılmayacağını ve hatta yanlış bile sayılmayacağını savunan princeton'lı bir "bilimadamıymış".hayvan haklarına duyarlı olması çoook güzelmiş! (bkz: http://www.utilitarianism.net/…nger/by/1993----.htm) kendisinden şahane bir alıntı "when the death of a disabled infant will lead to the birth of another infant with better prospects of a happy life, the total amount of happiness will be greater if the disabled infant is killed. the loss of happy life for the first infant is outweighed by the gain of a happier life for the second. therefore, if killing the haemophiliac infant has no adverse effect on others, it would, according to the total view, be right to kill him."
 • hayvan özgürleşmesi kitabının tamamı okunduğunda; sakat çocukcukların öldürülmesinde sakınca görmediği düşüncesini savunduğunu değil de; "eğer insanları diğer canlılardan ayıran özellik beynimizse ve bu yüzden diğer hayvanlar üzerinde deneyler yapıyorsak, zihinsel olarak hasarlı insanları da deneylerde kullanabiliriz. yani hayvanların öldürülmesi, üzerilende deneyler yapılması saçmadır." düşüncesini savunduğu açıkça görülebilir.
  bu noktada, "insanlık için, hiç deney de mi yapmıyah?!" diye sorulan sorulara da şöyle cevap veriyor; bir benzer şekilde, lösemi gibi bir hastalığın tedavisini geliştirmek için tek bir deney yapmak yeterliyse, bu deney haklıdır; ama gerçek hayatta deneylerin yararlarları daima az, çoğu deneyinse hiçbir yararı yok (135. sayfa). kitabın devamında da nasıl yararsız deneylerler yapıldığı anlatılıyor.