• çek kökenli amerikalı yazar, illustratör. time, newsweek, esquire gibi yayınlarda karikatürleri çıkmıştır. yılın en iyi resimlenmiş kitabı ödülünü alan the conference of the birds (kuşlar meclisi) isimli kitabını nazmi ağıl çevirdi, alef yayınları bastı.
  • kuşlar meclisi ile tanıştırandir.
    (bkz:https://www.tumblr.com/search/kuşlar meclisi)
  • gözüne yansıyanları gönlünden süzerek pek hoş çizimlerle işleyen sanatkâr.

kâğıt ev'in* içindeki çizgilerine hayran kalınca kuşlar meclisi'ni de aldım, dayanamayıp pilot ile küçük prens'i de almaktan korkuyorum.*
  • babası film yapımcısı, annesi ise ressamolan sis çekoslovakya'nın brno kentinde doğdu. londra kraliyet sanat koleji'nde eğitim gördü. mezun olduktan sonra film yapımcısı olarak kariyerine başladı ve daha sonra 1980 batı berlin film festivali'nde hlavy adlı kısa animasyon filmiyle altın ayı ödülü kazandı.

sís 1982 yılında los angeles'ta düzenlenecek olan "çekoslovakya'nın olimpiyatlara katılımını konu alan bir animasyon filmi yapmak üzere" amerika birleşik devletleri'ne gitti. sovyetler birliği çekoslovakya'yı da kapsayan bir boykot başlattı ancak sís ülkesine dönmedi.

amerika'da kaldı ve kendisine sığınma hakkı verildi. abd'de illüstrasyon yapmaya ve kitap yazmaya başladı. zaman zaman film yapımcılığına geri dönerek nickelodeon & pbs kids için reklam filmleri ve susam sokağı için madlenka kitabına dayanan kısa filmler üretti. 88 yılında abd vatandaşı oldu.

the new york times book review yılın en iyi resimli kitabı ödülünü yedi kez kazanmıştır.

ayrıca 1996 tarihli kitabı starry messenger, 1998 tarihli kitabı tibet through the red box ve 2007 tarihli çalışması the wall: growing up behind the ıron curtain (2008) ile caldecott onur ödülü'ne layık görülmüştür.

ferideddin attar’ın mantıku’t-tayr’ından yola çıkılarak yazılmış ve çizilmiş bir kral simurg’u aramak üzere yola çıkan, yedi vadiyi aşıp kafdağı’na ulaşan kuşların hikayesini the conference of the birds (kuşlar meclisi)'ü muhteşem bir şekilde resimlendirilmiş bir kitap olarak uyarlamıştır.

bunun dışında bir film için yapılmış en iyi illüstrasyonlardan biri olarak düşündüğüm amadeus filminin posterinde de imzası vardır.
hesabın var mı? giriş yap