şükela:  tümü | bugün
 • andrey belyj'nin bir kitabi. kimilerince 20 yüzyilin, "ullyses", "kayip zamanin izinde" veya "degisim" gibi kitaplariyla ayni seviyede bir eserdir. öte yandan 19.yüzyil sonrasi rus edebiyatini pek takip edememis, takip etmeye kalkistiginda rus edebiyatinin 20. yüzyildaki en üstün kimi eserlerinin yazildigi 1900-1917 araliginin berbat oldugu yolundaki sovyet propagandasi tesirinde görüs edinmis batili uzmanlar tarafindan uzunca bir süre gözden kacirilmistir. vladimir nabokov'un üne kavustuktan sonraki itelemeleriyle hakettigi saygiya yavas yavas kavusmustur.
 • abd`nin alaska eyaletinde, kucuk bir balikci sehri.
 • kanada'nin ontario eyaletinde toronto'ya yaklasik 100 km uzaklikta kucuk bir kasaba.
 • yeryüzünün en soyut, en işini bilen kenti.
 • ohanzi dedirten yer, arkadaş adamlar yapmış
 • dostoyevski’nin gözünden petersburg’a bakalım;

  “bizim petersburg’un doğasında açıklanamaz, heyecan verici bir yan vardır; baharın gelişine yakın, doğa bütün kudretini, mavi göğün ona bahşettiği bütün güçlerini salıverir, serpilir, saçılır ve türlü türlü renklere bürünür... ister istemez, ufacık tepecik ve çelimsiz bir kızı andırır; siz ona bazen acıyarak bazen bir merhamet duygusuyla bakar, bazense bakmaya tenezzül bile etmezken, o bir gün aniden, mucizevi biçimde, anlatılamaz, göz kamaştırıcı güzelliğe bürünür; siz ise sersemlemiş, allak bullak olmuş vaziyette kendi kendinize sorarsınız: o kederli, tasalı gözleri hangi güç böyle keskin bir ışıltıyka tutuşturmuş olabilir?”

  ne kadar nahif ve etkileyici, değil mi?
 • zıtlıklarıyla dostoyevski'nin romanlarına konu olan çarlık rusya'nın 200 yıllık başkenti, ekim devrimi'nin beşiği, ıı. dünya savaşı'nda ise tarihin en uzun kuşatmalarından birine tanık olan, petrograd ya da gözde adıyla leningrad.
 • şuan petersburg'da park ınn by radisson hotelim'deki son dakikalarımdayım, şehir gelip gezmek, fotoğraf çekmek ,farklı yemekler, dil ve yaşam kültürü tanımak için bence çok üst seviyede lale isminde küçük bir türk restaurantı var hemen otelin arkasında çok beğendim. türkiye'yi hiç aratmadı , şehrin her sokağı buram buram tarih kokuyor buraya gezmek için geldiyseniz minimum 5 gün şehirde kalın ermitaj'a gidin fotoğraf çekin ve müzenin içine girip dolaşın , sonra vokreseniya kristova klisesine gidin önce önünde 5837263 tane fotoğraf çekin çünkü mekan o kadar güzel ki fotoğrafları zor beğeneceksiniz. daha sonra kilisenin önünde magnet satan küçük seyyar bir tezgah göreceksiniz ve yaşlı bir teyze... gidip alabildiğinizce magnet alın oradan,bol bol alın ! çünkü o yaşlı kadının eline geçen 1000 ruble (140tl) den sonra bize "artık eve gidebilirim bugün çalışmama sizin sayenizde gerek kalmadı deyişi" hem yüreğimi biraz sızlattı hem mutlu olmuştum. şehir efsane güzel yürürken kafanızı hep yukarı kaldırın çünkü buradaki bir çok insan yere tükürüyor adım başı bir balgam topluluğu görmeniz mümkün ama yinede güzel yinede güzel . dasvidanya petersburg :)
hesabın var mı? giriş yap