şükela:  tümü | bugün
 • bu firmanin ne zaman adini duysam kizil komünist sovyetler birligi iyi ki yikilmis derim. niye, cünkü o gomonistler sirf ülkemiz daha iyi bir yere gelsin diye zamanin gayri milli basbakani süleyman demirel zamaninda ülkemize bu nifak fabrikasini hem de nerdeyse bedava sayilabilecek bir paraya kurup türkiye sanayisi icin gerekli bir ton ara madde üretiminin gerceklesmesine sebep olmuslardir. o kizil komünistler yüzünden yüzlerce insan is bulup calisti. bu rus komünistleri, bir abd gibi halkimiza süt tozu dagittilar mi? hayir, ancak fabrikalar kurdular.
 • aşağı yukarı 15 yıllık karına tekabül eden bir fiyata satılmış, kısacası bedavaya gitmiş bir hayli stratejik şirket. nitekim ben bu kadar yıllık kamyon şoförüyüm, yıllık karının 90 katından aşağı satılan şirket görmedim doğrusu.

  üstelik adeta yangından mal kaçırır gibi gece vakti kimseye haber vermeden halka kapalı ihaleyle satılması da çabası.
  devlet uyuyor mu, polis uyuyor mu, anayasa mahkemesi uyuyor mu diye sormak geldi içimden.
 • gece indiğinde, uzaktan bakıldığında, ışık hüzmeleri sayesinde petrol rafinerisinden çok metropolit bir kenti andıran; rafineri bacalarından çıkan alev nedeniyle insanı total recall'un (gerçeğe çağrı) ya da 1984'ün (bkz: george orwell) gerçekliğine biraz daha sürükleyen; insanlık yok olduğunda radyasyona dayanıklı tek hayvan olan hamam böceklerini anımsayıp da yeryüzü altüst olsa sadece nükleer santraller ayakta kalacak dedirten; ihtişamlı yer.
 • son dönemde borsada çılgın atmasının sebebi düşen petrol fiyatları ile plastik hammadde üretiminde olağan dışı kar etmeleridir. petrol fiyatı düşünce etilen fiyatları da düşmekte. ellerindeki hazır ürünleri kontratlı sattıkları için yüksek fiyattan satıp geri dönüp hammaddeleri olan etileni ucuza mal etmektedirler.

  bu aralar basın alın hisseleri. ben almamanız gereken zamanı size söylerim ;)
 • bir de petkim'in türk plastik sanayine olan katkılarına bakalım.
  1. petkim %100 yerli bir firma olmasına rağmen, hammedeyi dolar üzerinden satar, sanayiciyi kendi ülkesinde dolara endeksli mal almak zorunda bırakır.
  2. dolar üzerinden satış yaptığı gibi bir de kafasına göre satış yapar, öyle her istediğinizde hoppp diye hammadde alamazsınız, şartları şurtları vardır.
  3. petkim hiç bir zaman hammadde yetiştiremez, yetiştirmek için pek bir caba da sarfetmez, karlılığı göz önünde bulundurur. çok üretip de o hammaddenin değerini düşürmez. (bkz: madde 10)
  4. hammaddeyi aldınız diyelim ki, parayı öder beklersiniz zamanını, öyle hemen gelmez kapınıza.
  5. hammadde seçenekleri oldukça azdır, sanayiciyi zorla yabancı kaynakların kucağına oturtur.
  6. yeni bir hammadde için ne kadar talep olursa olsun bir hammadde için, onu kesinlikle üretmez, kafasına eserse o hammadde hakkında bir kaç çalışma yapar, yine de üretmez. yenilik yapmadığı için sanayici yine yurtdışına yönelir yenilikler için.
  7. en fazla kar eden kit'lerden biri olmasına rağmen her daim ağlar, sorun çıkartır
  8. yabancı firmalarla rekabete girmez, sıkıştığı zaman ödemeleri kolaylaştırır kurtulur.
  9. yerli malı olmasına rağmen nedense yurtdışından gelen mal ile aynı fiyata satış yapar.
  10. hammadde üretiminden çok hammadde borsası ile ilgilenir
  11. sanayiyi geliştiriyor havası yaratır, oysaki plastik sanayi zaten yabancıların kucağında sürekli gelişmektedir.
 • türkiyenin sadece 1 kereliğine 20 günlük dış borcunu karşılayabilecek bir fiyata satılacak olan kalan son altın yumurtlayan tavuk.
  edit: meğer altın değil yalan yumurtlayan türkiyenin en büyük aile şirketi. akp ailesi. e tabi satın alanlar da farkındadırlar, büyük temizlik lazım oraya.
 • iş ve staj alım süreçlerinde referans denilen olgunun açık ve seçik olarak uygulandığı kurum. ister iş isterse staj başvurularında olsun "petkimde çalışan akrabanız var mı?" tarzı bir soru mutlaka bulunur. işe alım ilanları yapılmadan önce referansı sağlam adaylar kimsenin ruhu duymadan çağrılır, alınan alınır. kalan pozisyonlarda diğerleri tarafından doldurulur.

  bünyesinde sağlam üniversilerden mezun olmuş, yüksek lisansını yapıp özel kuruluşta bir kaç sene çalışarak şahane kariyer yapmış, gerçekten işi bilen proses kontrol mühendislerinin yanında, bir cacıktan anlamayan şunun bunun iteklemesiyle zamanında işe girmiş, ingilizce konuşmaktan, powerpoint kullanmaktan bi haber mühendislerde bulunmaktadır.

  ayrıca, bir kimya mühendisinin staj yapabileceği en ideal kompleks fabrikalardan biridir. diğerleri için (bkz: tüpraş) (bkz: habaş)
 • bildiğin çiftlik. özelleştirilmiş de, bilmem ne. çiftlik hali devam ediyor. ararsın açmazlar, çok çaldırırsan telefonu açıp kapatırlar. kimse aramasın diye telefonlarını açık bırakan satış müdürleri var bu çiftliğin. nasılsak tekeliz, bize ne müşteriden, biri kaçsa öteki gelir diye düşünüyorlar.

  kendi kafalarına göre dolum tesisini iptal ederler, sonra vazgeçerler, sonra başka yere taşımaya karar verirler, sonra dolum aparatını değiştirirler, bu arada banka hesap numaraları ve ödeme sistemleri de değişir, tüm bunlardan kesinlikle müşteriye haber vermezler, sonra da paranızı ödemiyorsunuz, kamyonunuz yanlış yerde falan diye mal vermezler.

  çiftlik dedim ya. düzeltiyorum. bildiğin ahır.

  edit 2015: bayaa bayaa düzeldiler. tüpraş'tan çok daha iyi seviyeye geldiler müşteri ilişkileri açısından. tüpraş ahır olmaya devam..
 • izmir aliağa da devasa bir fabrikası var. ayrıca aliağa nemrut limanında da kendilerine ait rıhtımları var. o kadar kapalı ve tedbirli çalışıyolar ki başka bir navlun başka bir gemi geldiğinde dışarıdan gümrükçü ve acente almayıp petkimde çalışan iskele acentelerini görevlendiriyorlar. fabrika aliağa liman yolunun yaklaşık 2 km sine yayılmış durumda.haftada 90bin 100 bin ton arası hurda alıp bunları inşaat demirine çeviriyolar.çok büyükler maşalah. ha bide içeride gezi yapmak istiyosanız yarım saatlik bi eğitim alıyosunuz.öyle tehlikeli
 • limanında lpg tankeri patlaması sonucu yangın çıkmıştır. 1 kişi hayatını kaybetmiş ve çok sayıda yaralı varmış.

  allah yardımcıları olsun.

  kaynak

  eklemek istediğim bir diğer şey ise demir çelik ve petrol sektörü başta olmak üzere büyük bir sanayi alanında yanık müdahale merkezi yok. bir durum oldu mu şirket aracıyla trafik yoğunluğuna göre uzunca bir yol gitmek gerekiyor. bunu da buradan dile getirmek istedim bu kazadan sonra.