• litvanyalı bir nazi. 2. dünya savaşı sırasında sscb yi işgal eden alman ordusunun einsatzgruppen timlerinden a takımına katılıp yerel anti komünist litvanyalılarla birlikte aralarında yüzlerce yahudi nin kurşuna dizildiği kavno katliamı da dahil olmak üzere pek çok cinayete katıldı. savaş bitince sovyet yönetimi tarafından vatan haini ve işbirlikçi suçlamaları ile sibirya ya sürülüp idama mahkum edildi. fakat işbirliği yapmayı kabul edip eski yoldaşlarını satınca cezası 20 yıla indirildi. bbc nin yaptığı nazi almanyası belgeselinde " beleş votkaya insanları öldürüyor sonra da arkamızı dönüp gidiyorduk. öldürmek gibi olayları bugünün mantığıyla anlayamazsınız. 20 sene yattım gene yatarım" gibisinden demeçler verip , ingiliz spiker" bir çocuğu nasıl öldürebilirsiniz. o da mı komünistti " sorusuna "ben cezamı çektim artık bunlar boş işler" demiş. bunun üzerine spiker " hapis cezası devletin verdiği bir ceza peki ya vicdanınız ? deyince " bu bir trajedi. artık hiç bir sorunuza cevap vermeyeceğim. lütfen gidin deyip sinire kesmişti
hesabın var mı? giriş yap