şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: yağmurdan sonra gelen toprak kokusu/@netizen)

  refere ettiği netizen entrysi uçunca gelen zorunlu edit: petrichor yağmurdan sonraki toprak kokusu demektir efendim
 • yunanca "petra = taş" ve "ichor = tanrıların damarlarında akan sıvı" sözcüklerinden 1964 yılında biri avustralyalı, diğeri ingiliz iki doğa bilimci tarafından türetilen ve yağmur sonrası topraktan gelen o nefis kokuyu tanımlayan sözcük. ingilizce okunuşu "petrikor" şeklindedir (o uzun).

  kelimenin popüler kültürde tanınmasını sağlayan ise dr. who'nun 6. sezon 4. bölümünde tardis'in telepatik şifresi olan "crimson, eleven, delight, petrichor" sözcükleri arasında geçmesidir. nitekim amy pond da petrichor'u hayal edemeyince onun yerine "yağmurdan sonraki toprak kokusu" demeyi tercih ediyor.
 • "petrikır" (/'p?tr?k?r/) şeklinde telaffuz edilmesi caizdir. "petriçır" demeyin sakın.
 • 2015 elements albumunden muhtesem bir ludovico einaudi eseri. bu muhtesem sarki hakkinda nasil kimse kelam etmemis oda ayri bir konu.
 • yakamoza rakip olabilecek cinsten, "sihirli" bir kelime.

  edit: "ama yakamoz aslinda denizde yasayan planktonlara denir!!11" diye mesaj atmayiniz.

  "almanya'nın başkenti berlin'deki dış ilişkiler enstitüsü tarafından düzenlenen, 60 ülkeden yaklaşık 2 bin 500 kelimenin göz önünde tutulduğu yarışmada, türkçe yakamoz sözcüğü, 3 kişilik jüri tarafından dünyanın en güzel sözcüğü olarak belirlendi." (2007)
 • yunan tanrılarının damarlarında akan ilahi sıvıya "ichor" deniyormuş. burdan türemiş bu kelime de.

  böylece yağmurdan sonraki toprak kokusuna verilebilecek en güzel isim verilmiş.
 • ingilizceden çevrilmiştir-petrichor, yağmurun kuru toprağa düştüğü zaman üretilen toprak kokusudur. kelime, yunan mitolojisinde tanrıların damarlarında akan sıvı olan "taş" anlamına gelen yunan petrasından ve ichor'dan yapılmıştır.

  yağmur damlaları kuru toprakla bir araya geldiğinde ortaya kimyasal bir kokteyl çıkar. temelde yağmur sonrası kokuya sebep olan, içinde bitkisel yağlardan minerallere birçok kimyasalı barındıran bu özel kokulu kokteyle petrichor (petrikor) adı verilir. fakat petrikor'un sahip olduğu bu kokuya sebep olan, petrikor'un içeriğinde bulunan en önemli bileşik geosmin adı verilen rayihalı bir alkoldür.

  bu alkol öyle şişede durduğu gibi durmayan bir alkol çeşidi değildir. ?? toprakta yaşayan bir bakteri çeşidinin metabolik faaliyetleri sonucunda oluşan ve kolayca buharlaşan bir alkoldür. bu buharlaşma sonrası oluşan alkol havada çözünerek bir aerosol (hava çözeltisi) meydana getirir. oluşan bu aerosol, yağmur sonrası kokuyu algılamamızı sağlayan temel etkendir.
  aktinomiset (actinomycetes) adı verilen bu bakteriler gram pozitif, anaerobik bakterilerdir. bu bakteriler toprak nemlendiğinde gelişir ve hızla ürerler. ortam nemi arttıkça da üreme hızları ve metabolizmaları yavaşlar. toprak tekrar kurumaya başladığında ise sporlar yayarak bir sonraki yağmura kadar beklemeye başlarlar.

  yağmur ilk başladığında bu kokuyu daha yoğun olarak almamızın nedeni de tam olarak aktinomisetlerin bu yaşam döngüsüdür. ortam nemi arttıkça yavaşlayan aktinomisetlerin geosmin üretimi de yavaşlar. aynı zamanda ortam neminin artışı geosmin havadaki geosmin derişimini de azaltır ve o mayhoş kokuyu gitgide daha az almaya başlarız. tabii burnumuzun bu süre içerisinde geosmin kokusuna alışıp koku duyumuzun yorulmaya başlamasının da kokuyu daha az hissetmemizde payı vardır.
 • ayrıca bir parfüm ismidir.
 • https://www.youtube.com/watch?v=iqa1gyxv4c0

  gerçekten de yağmurdan sonra gelen toprak kokusudur efendim. aynı zamanda 10 dakika boyunca aynı melodiyi tekrarlasa da kendini dinleten, hüzünlendiren, yaşama sevincini alandır. internetten rastgele birisi sayesinde benim lustre'yle tanışmamdır.

  ayrıca (bkz: green worlds)