• tekrar eski gunlerine donmu$ petrol piyasasi nedeniyle, miktarlari 80'leri gecmi$, opec ulkelerinin di$ ticaret fazlalarinin genel adi. 2005 yili icin tahmin edilen 800 milyar dolar.
 • kimi kaynaklarca ikinci ırak savaşı'nın müsebbibi olarak gösterilen kavram. teoriye göre ırak, petrol ihracatını düşman ülke olan amerika'nın parası üzerinden değil, euro üzerinden yapma kararı almıştı. opec ülkeleri de benzer bir kararın eşiğindeydi. amerika hem ırak'ı caydırmak, hem de opec ülkelerini böyle bir "hatadan" döndürmek için ırak'a saldırdı ve tüm dünyaya gözdağı verdi.

  çünkü petrodolar, dolarizasyonun en büyük yakıtıydı.

  (bkz: dolarizasyon)
 • abd'nin iran'a saldırmasının gizli ama asıl sebeplerinden biri.

  iran'ın kendi petrol borsasını oluşturması ve euro ile petrol satmaya başlaması krizlerle altı iyice oyulan doların kalan tek dayanağı petrolün de elinden alınması demek. bu da amerikan ekonomisinin iflası anlamına gelir ki abd buna göz yummaz, yumamaz.

  ya iran dolardan vazgeçmeyecek ya da çok kan akacak; tıpkı ırak'taki gibi...
 • 1971 yılında abd, hazinesinde bulunan altın rezervlerinin onlarca kat fazlası, doları basıp, dünya piyasalarına sürdü.
  abd'nin bu dolar sürümünde satın aldığı mal, petrolden başkası değildi.
  çünkü abd, kendi topraklarından ihtiyacı olan petrolün ancak % 15'ini çıkartabilmekte, kalan %85 lik kısmını, petrol üreticisi ülkelerden, opec, dolar karşılığında, satın almaktadır.
  abd'nin tek başına petrol tüketimi, dünya petrol tüketiminin %44'indan fazlasını teşkil ettiği göz önünde bulundurulduğunda, ortaya çıkan rakamların ne denli büyük olduğu, daha iyi anlaşılmaktadır.
  hal bu olunca da “abd için petrol=hayattır.”
  yani, "petrolsüz bir abd; iflas etmiş, çökmüş, yok olmuş" demektir.

  abd'nin ırak'ı demokrasi götürmek(!) gerekçesiyle işgal edişin altında da, ne ikiz kulelerin sorumlularını aramak, ne saddam'ın zulmüne son vermek ve ne de ortadoğu coğrafyasını yeni baştan düzenlemek amacı yatmıyordu.

  abd'nin iran'a karşı sürdürdüğü tehditlerin asıl sebebi de iran'ın nükleer programı vs. değildir.
  1971 senesini takip eden yıllarda fransa, abd'den, elinde birikmiş olan kağıt dolarların karşılığını, altın olarak, ödemesini istedi.
  fransa'nın bu isteğini abd, şiddetle reddetti. çünkü bol miktarda basarak harcadığı dolarların, altın olarak, karşılığı yoktu.

  yani demek oluyordu ki abd, öteden beri, bütün dünyaya karşı, sahtekârlık ve dolandırıcılık yapmaktaydı.
  fransa'nın dolara karşılık altın talep etmesiyle foyası açığa çıkacak olan abd, soluğu suudilerin yanında alarak, opec ile "petrol satışlarının dolarla yapılması" anlaşmasını yaptı.
  abd, opec ile bu anlaşmayı yaptıktan sonra işlerini yoluna koymuş ve petro-dolar vurgunu ve sahtekârlığını, suudiler vasıtasıyla, sürdürmeyi başarmıştı.

  abd'nin opec ile yaptığı anlaşmadan sonra, opec'den petrol, yalnızca dolar verilerek alınabilmekteydi.
  ne altınla, ne malla ve ne de hizmet karşılığı opec'den petrol satın alınamıyordu.
  petrol ihtiyacı olan devletlerin, petrol satın alabilmesi için, elinde dolar bulundurması gerekiyordu.
  işte bu noktada, petrol satın alacak devletler, gerekli doları temin etmek için, abd'ye mal ve hizmet vererek dolar almaları dışında, bütün yollar kapanmıştır.

  bu uygulama abd'nin, karşılıksız olarak bastığı, dolarlarla değiş-tokuş yapıp bütün dünya devletlerinin mal ve hizmetlerini bedavaya alması demekti.

  yani abd, bütün devletleri, karşılıksız dolarlarla sahtekârlık yaparak, dolandırmaktaydı.

  abd kurduğu bu üçkâğıt vasıtasıyla, kendi petrolünü, bedavaya getiriyordu.

  abd’nin opec ile yaptığı bu ballı anlaşmanın altında yatan sahtekârlığı fark eden saddam hüseyin; opec’in dolar dayatmasına uymayıp, kendi ürettiği petrolü, euro ile satma kararı aldı.
  saddam’ın bu tutumu "abd’nin yaptığı petro-dolar sahtekârlığı"nın açığa çıkması anlamı taşımaktaydı ve saddam acilen hizaya getirilmeli, durdurulmalı ve şayet, abd’nin oyununu bozacak uygulamaya devam ederse, yok edilmeliydi.
  önce, abd baskısıyla, bm ırak’a ağır ambargolar uygulamayı denedi.
  yıllarca, en hayati yaşam malzemeleri ve ilaçsız bırakılan ırak, direnmeye devam edince abd, planın son aşaması devreye sokuldu.
  saddam için kesin karar verilmişti.
  saddam yok edilecekti.
  saddam’ın yok edilmesi için 11 eylül 2001 de ikiz kulelere yapılan, şaibeli, saldırı gerekçe gösterildi.
  abd saddam’ı terörün hamiliğini yapmakla suçluyor ve bm’den, “terörü yerinde yok etmek” için kararlar çıkartarak, ırak’ı işgale girişiyordu.
  abd ırak’ı işgal edip, saddam’ı devirdikten sonra, kurdurduğu kukla iktidarlara aldırdığı ilk karar, hepinizin tahmin edeceği gibi, “petrol satışlarının, yeniden, dolarla yapılması” olmuştur.

  abd, ırak’a müdahale edip, saddam’ı devirerek petro-dolar sahtekârlığının ortaya çıkmasını önlemiş oldu.

  bu arada dünyanın öbür ucunda da, venezüella’da, abd’nin hoşuna gitmeyen işler yapılmaktaydı.
  venezüella devlet başkanı hugo chavez’de, venezüella petrolünün satışında dolar kabul etmiyor, başka paralarla petrolünü satıyordu.

  abd yönetimi için korkunç bir tehdit oluşturan hugo chavez’in öldürülmesi için, abd gizli servisi,cıa; sayısız suikast girişimlerinde bulunmuş, rejim değişikliği için kargaşalar çıkartmış, ama bir türlü muvaffak olamamıştır.
  hugo cahvez’in bu tutumu, petro-dolar kedisinin çuvaldan çıkması anlamına gelmekteydi.

  bütün bunlara ilaveten iran cumhurbaşkanı ahmedi nejat’ta, arı kovanına çomak sokarcasına, aldığı bir kararla, iran petrolünün satışında dolar dışındaki her parayı kabul edeceğini deklare etti.
  venezüella’dan sonra iran’da da dolar, petrol değişim vasıtası olmaktan çıkmıştı.
  iran’dan petrol satın alan ülkeler; euro, sterlin ve kendi milli paralarıyla petrol satın almaya başlamıştı.
  bunun anlamı; dünya devletleri, petrol satın almak için gereken dolar nedeniyle, artık, abd’ye muhtaç olmayacaklardır.

  yani abd’nin, bastığı karşılıksız dolarlarla, dünya devletlerinin mal ve hizmetlerini bedavaya alma düzenbazlığı, bozulmaya başlamıştı.

  ileriki zamanlarda opec üyesi diğer devletler de, birer ikişer, venezüella ve iran’ı takip etmeye başladığında abd’nin bu sahtekâr düzeni hepten sarsılacaktır.

  abd için asıl tehlike, bir süre sonra, kendi petrolünü bile dolarla satın alamayacak olmasıdır.

  opec ülkeleri arasında venezüella ve iran’ın uygulamaları yavaş yavaş tasvip görmekte ve birçok opec ülkesi abd dolarının riskini dikkate alarak, ileriki zamanlarda, petrol satışını euro ile yapmanın hazırlıklarına sürdürmektedir..
  bunun anlamı, sadece para basarak ekonomik düzenini işleten, abd’nin, hızla, kaçınılmaz sona yaklaşmasıdır.

  abd’nin ırak’ı işgalinin altında da, venezüella ve iran’a karşı yürüttüğü düşmanlığın altında da yatan asıl sebep; yıllardır sürdürdüğü sahtekârlık ve dolandırıcılığını, gizlemektir.

  ekonomisini ve ordu fonlarını tamamen, yukarıda anlatılan, düzenbazlıkla temin eden abd’nin bu düzeni devam ettirebilmek için yeni savaşlar çıkartmak ve değişik gerekçelerle, ülkeleri işgal etmekten başka çaresi bulunmamaktadır.

  dünyanın dört bir yanında çıkan kargaşaların tamamında, mutlaka, abd parmağı vardır.
  afganistan’ın işgal edilmesini de, kırgızistan’da iç savaş çıkartılmaya çalışılması da, suriye ve iran’a savaş açma tehditleri de, türkiye’nin kıskaca sokulması da velhasıl; doğuda, batıda, güneyde ve kuzeyde, her nerede olursa olsun, bir kavga ve kaos varsa bunu abd’nin, yıllardır yürüttüğü, dolandırıcılık ve sahtekarlık düzenini sürdürmek için yaptığı işler olarak, okumak lazımdır.

  abd, bu üçkâğıtçılığını sürdüremediği takdirde, bir anda iflas edip, dağılacaktır.

  bunu çok iyi bilen, modern haçlı, abd; bu uğurda, üçüncü dünya savaşını çıkartmayı bile göze almıştır.
 • sonuna gelinen olay. doların gücünü zayıflatacak bir başka olay.
 • petrol sektöründeki büyük şirketlerin trilyonlarca dolar zarar ettiğini , hatta onbinlerce kişiyi işten çıkardıklarını görüpte bu sistemin devam edeceğini sanmak akıllıca değil.

  ancak bundan sonraki düzen ne olacak ?

  bence mevcut durum savaş kokuyor...

  konuyla alakalı video
 • 2003 yılında abd nin ırak işgali sonrası ortaya çıkmış kavram.
  hani o meşhur ''abd karşılıksız para basıyor'' dedikleri şey aslında buydu.

  abd karşılıksız para basmadı. abd 2003 yılından sonra petrol stoklarını rezerv kaynak gösterip para basmaya başladı.
  karşılığı altın değilde petrol olan bu fazla paradan bütün dünya yeterince nasibini aldı. bütün dünyada inanılmaz bir büyüme ve para bolluğu oluştu.

  bu petrodolar oyununa son 10 yıldır rusya, iran ve bizde eklenince dünya devlerinin aklı başına geldi.

  20 nisan 2020 günü daha önce gerçekleşmemiş birşey gerçekleşti.
  petrol -37 dolara düştü.
  daha önce eksi değere düşen bir emtia görmeyen dünya ekonomistleri korkunç bir panikle ellerindeki para ve petrolü çıkarıp altın ve gümüş almaya başladı. petrodolar yangını çıktı.
  dünya en kadim zenginlik olan altın ve gümüşe döndü.

  artık petrol çıkarıp karşılığında para basmak yok. metal emtian ve şirketlerinin varlığı kadar para basacaksın.

  ilahi adalet dedikleri bu olsa gerek.
 • suudlarin artik yuanla petrol alisverisi yapmayi kabul ederek bitirdigi sey.

  bizim icin osmanli-rus savasi nasil bir milad ise abd icinde oyle bir milattir. ses cikarmamasina sasirdim.
 • ayrıca (bkz: petroruble)
hesabın var mı? giriş yap