şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tekrar eski gunlerine donmu$ petrol piyasasi nedeniyle, miktarlari 80'leri gecmi$, opec ulkelerinin di$ ticaret fazlalarinin genel adi. 2005 yili icin tahmin edilen 800 milyar dolar.
 • kimi kaynaklarca ikinci ırak savaşı'nın müsebbibi olarak gösterilen kavram. teoriye göre ırak, petrol ihracatını düşman ülke olan amerika'nın parası üzerinden değil, euro üzerinden yapma kararı almıştı. opec ülkeleri de benzer bir kararın eşiğindeydi. amerika hem ırak'ı caydırmak, hem de opec ülkelerini böyle bir "hatadan" döndürmek için ırak'a saldırdı ve tüm dünyaya gözdağı verdi.

  çünkü petrodolar, dolarizasyonun en büyük yakıtıydı.

  (bkz: dolarizasyon)
 • abd'nin iran'a saldırmasının gizli ama asıl sebeplerinden biri.

  iran'ın kendi petrol borsasını oluşturması ve euro ile petrol satmaya başlaması krizlerle altı iyice oyulan doların kalan tek dayanağı petrolün de elinden alınması demek. bu da amerikan ekonomisinin iflası anlamına gelir ki abd buna göz yummaz, yumamaz.

  ya iran dolardan vazgeçmeyecek ya da çok kan akacak; tıpkı ırak'taki gibi...
 • karşılıksız basılıyor denilen doların aslında var olan karşılığı, fed kasasında altın biriktirmek yerine ülkeler arası petrol ticaretin de dolar para birimi olarak kullanmakta, normalde karşılığı olmayan bir para güvenilir para birimi olamaz ama aslında karşılık olarak abd nin gücü ve ekonomisine bakılmakta, yani karşılığı olmayan para basılsa da ''abd büyük bir devlet, ekonomisinde yakın zamanda bir sıkıntı olacak gibi görünmemekte dolayısı ile ticaretimiz güvende'' denilerek göz ardı edilmekte haklı olarak, fakat sanal para olan, bu büyük miktardaki para araplara tamamen verilmek yerine abd yada avrupa merkezli bankalarda tutulmaktadır. küçük bir kısmı araplara verilmekte, böylece bankalar olmayan bir para ile tekrardan kredi verebilmektedir. bir kısmı da hazine bonusu falan şeklinde tutulmaktadır. (750 milyar $ olduğu düşünülüyor) yani petrol ticareti dolar üzerinden yapıldıkça fed istediği kadar para basabilir yada piyasadan toplayabilir. petrol ticaretinde dolar hakimiyetinin kalkması göz ardı edilen karşılıksız paranın tehlikelerini ortaya çıkaracaktır, güvenilirliğini yitiren dolar hakim para birimi olmaktan çıkacaktır. dolar hakimiyetinin zarar görmesi de en büyük ekonomi olan abd yi büyük bir felakete sürükleyecektir ve tabi bütün dünya ülkelerini.