şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir artan bir azalan, evde saklanabilse varil varil alıp yatırım amacıyla kullanacağım petrolün genellikle hep dolar cinsinden bahsedilen varil ücreti.

  petrol fiyatları yükseldiğinde benzine iyi bir zam yapılmaktadır fakat petrol fiyatları düştüğünde benzin fiyatına eh işte kadar indirim yapılmaktadır. böylece benzin fiyatı artar,artar,artar
 • yıllardır inip çıkarak dünya piyasalarına yön veren bu şeyi, çocukluğumun hatırı sayılır dereceden geç bir dönemine kadar petrolün fiyatı değil de petrolün taşındığı şu petrol ofisi varillerinin fiyatı sanırdım:
  http://www.sihirlikoltuk.com/…cooltuk/varil puf.jpg

  hatta evin yakınlarında depo gibi bir yerde bunlardan bol miktarda vardı, ve ne zaman haberlerde ham petrolün varil fiyatının arttığını duysam gider bunların üzerindeki yağ lekelerini temizlemeye, varilleri daha gözalıcı, daha satılabilir yapmaya çalışırdım. ne salakmışım lan?!
 • ham petrol ve varilin algımda özdeşleşmesi sonucu vardığım bir başka sonuç da, petrol boru hatlarının petrolü değil varilleri taşıdığıdır. yani aklıma hep şöyle bir durum geliyor, hazar denizi'nin dibinden çıkarılan petrol ham olması dolayısıyla bozulmasın diye hemen varile konulup bir güzel paketleniyor, dolu varil boru hattına konuluyor ve fırt diye basınçlı hava yardımıyla iletiliyor bakü-tiflis üzerinden ceyhan'a.

  http://i.imgur.com/hr4ne.jpg

  bu resimde adamın yerine ham petrol olduğunu düşünün. bence petrolün böyle taşınması daha doğru olacaktır. hemen kaynağında paketlenip el değmeden sofralarımıza gelir. petrolümüzü ilk açan biz oluruz.
 • (bkz: brent petrolü)
  (bkz: wti)
 • varilin boyutlarına göre değişir.
 • yaklaşık 7.38 ile çarparsanız petrolün ton fiyatını bulursunuz
 • piyasalar ile beraber çakılma eğiliminde, hem de iran'dan gelen petrol arz riski oluşturacak haberlere rağmen. gün sonu itibariyle %5 civarı değer kaybetti.
 • şöyle ileriye doğru bakınca, iran ile abd arasında yaşanacak bir kriz petrol fiyatlarını rahatlıkla krizin şiddetine de bağlı olarak 150-300$ bandına taşıyabilir. bu durumda türkiye'nin hali hazırda 50 milyar $'ın üzerinde olan enerji ithalatı bir anda 100 milyar $ veya üstü seviyelere çıkar. merkez bankası'nın mevcut rezervlerinin zaten ziyadesiyle kıt olduğu düşünülürse bu durumda tl'nin daha da değer kaybetmesi kaçınılmaz bir durum olacaktır. hem iç tüketimin hem de ana ihracat pazarı avrupa'nın daraldığı dönemde ekonominin krize girmesi kaçınılmazdır. türkiye'nin böyle bir durumda önceki senelere nazaran en büyük artısı dış piyasalara daha entegre olması nedeniyle, carry trade, sermaye akışı vs. gibi dengeleyici unsurların ekonomiyi stabilize edici etkisinin olacak olmasıdır.
 • son 10 yıl içerisinde abd doları bazında dört katına çıkan hede.

  http://www.havayolu101.com/…ol-fiyatlari-2001-2011/