şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: antoine zischka)'nın petrol savaşlarının en önemli dönemini 10 sene üzerinde çalışarak anlattığı 1934 yılında yayınlanmış eseri.
 • antoine zischka 'nın petrolün görünmeyen (ne kadar görünmez olduğu tartışılır) yüzüne ışık tutan enfes kitabı. özellikle raif karadağ 'ın petrol fırtınası kitabını takiben okunduğunda insanlık tarihini kasıp kavuran petrol savaşının boyutunun kavranması açısından oldukça faydalı olacaktır. evet, antoine zischka'nın da dediği gibi, bu kitap üç beş gün içinde yazılmış değildir. bu kitapların içerikleri sıradan birer komplo teorisi değildir.

  antoine zischka'nın arka kapaktaki şu cümleleri haykırış değil de nedir?

  --- arka kapak ---
  ...
  nihayet, ciltler dolusu ekonomiyle ilgili raporlar okuduktan ve muhtelif şirketlere ait birçok belgeyi inceledikten sonra, petrol dramının senaryosu gözümün önünde canlandı; dünya yüzünde cereyan eden mücadelelerin hepsinden daha kanlı bir dram!..yaşanan mücadele sonunda bazı insanlar petrol saltanatı kurmayı başardılar. başkaları da dünyayı tehlikeden, petrol krallarının görmedikleri yahut görmek istemedikleri bu tehlikeden kurtarmalıdır.

  --- arka kapak ---

  ve şu satırlar...

  --- spoiler ---

  insanların ne önemi var ki? asrımızda her şeye hakim olan makineleri doyurmak, petrol bulmak gibi önemli bir iş dururken insanlara değer vermek abes olmaz mı?!... salandrlar diri diri petrol alevlerinde yanmış, nitrogliserin kamyonlarının şoförleri lokma halinde havalara savrulmuş, ne çıkar?
  on kişinin, yüz kişinin, bin kişinin ölümü; gelecekte ölecek olanların, yani petrole susamış milletler arasında gelecekte patlayacak olan petrol savaşının kurbanlarının yanında hiçtir!.
  evet petrol yarışı devam ettikçe, kuyuların tamamen tükenmesi ihtimaline ve dünyanın bütün petrolünü bugün ellerinde bulunduran bir avuç insanın dindirilmesi mümkün olmayan susuzluğuna karşı keskin bir ilaç bulunamadığı takdirde pek çok insanın hayatı mahvolacaktır.

  --- spoiler ---