şükela:  tümü | bugün
 • petrol mühendisliğinin günümüz koşullarına adapte edilip doğalgaz eklenmiş hali.
  (bkz: petrol mühendisliği)
 • diplomali benzinci yetistiren ilim irfan yuvasidir.
 • burdan mezunlar yurt dışına giderler. fazla hırslı ve inatçı olanları bir gün the seven sisters da işbaşı yaparlar.
 • dunyadaki azalan sayilari sebebiyle gecen hafta petrol fiyatlarinin artmasina sebep olan is grubu. artik bahaneden bahane begen. osursam dogalgaz tukeniyor diye petrol fiyatlari artacakmis gibime geliyor.
 • dünyadaki petrol rezervi göz önüne alınarak doğalgaz'ı da manuel olarak eklemişler sanırım.
  http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/7112186.asp?m=1
 • türkiye ve dünyadaki çalışma koşulları bakımından en ağır mühendislik alanlarından biri olmakla beraber rezervuar, üretim ve sondaj dallarından herhangi birinde uzmanlaşarak mezun olunan bölümdür. parasal anlamda haz yaşamak isteyenler için sondaj birincil önceliktir bunun yanında saha koşullarına gelemem ben arkadaş diyenler için rezervuar alanı vardır halihazırda ki buda bilgisayar programlama dillerini üstün bir şekilde kullanabilme yeteneğini gerektirir.
 • burdan mezun olanların tüpçü olacağı rivayet edilir.
 • mezunlarının en az 2 buçuk milyarla işe başladığı şahane bölümdür. dersleri falan eğlenceli, petrol nasıl çıkarılıyor onu anlatıyor lan adamlar.

  tabi 2 buçuk milyar dediğime bakmayın, arazide çalışacak saha adamlarına (medeniyetten uzak kalıyor, sıcak, ev yok vs. ama) 5 buçuk ila 7 milyar arası maaş veriyorlar.

  2016 editi: mezun oldum, 3 senedir sektörde çalışıyorum. o zamanlar neye göre maaş falan sallamışım amk bilmiyorum ama feci şekilde ön görülü olmuşum; maaş skalası, ofis çalışanı için ilk yıl 2.500, saha çalışanı için 3.5-4 bin liradan başlayıp logaritmik artıyor. 8-12 yıl saha deneyimli insanların 30 bin lira maaş ortalamasında çalıştığı bölümdür aynı zamanda. bu gözler bunu gördü. allah çok versin gözümüz yok tabi ama o kadarı da biraz hayvanlık.

  bu arada sıcak ne lan ahahah klima diye bir teknolojiden o zamanlar habarım yokmuş.
 • kaldırım mühendisliği kadar takdire şayan iki meslektir.
 • bu bölümü bitirip sondaj sahalarında 4000 5000 maaşla işe girenler var ya.. kapağı çölün veya denizin ortasındaki veya rusya'nın tanrının unuttuğu bir yerindeki sondaj sahasına attıktan sonra, inşaah mühendisleri, makine mühendisleri, hatta düz teknisyenler bile deve yüküyle para kazanırlar. mesele o sondaj sahasına kapağı atmak da zaten.

  duyan da off shore'lar açtı kucağını bunları bekliyor sanır..

  "olm biz aslında çok para kazanıcaz" geyiğine hiç girmeyin, benden size abi tavsiyesi.. işinizi en iyi yapmaya bakın, iyi insan olun, insan ilişkileriniz başarılı olsun, ot herifin teki olmayın.. gerisi gelir zaten..

  ama sondaj tesisinde.. ama memuriyette..