şükela:  tümü | bugün
  • dünyadaki petrol rezervlerinin tamamının tükenmesine kalan gün gün sayısıdır.

(bkz: 16025 gün)

ve diğer tüm dünya ile ilgili istatistikler için kaynak
  • uğruna gerçekten savaş çıkabilecek sabit bir kaynağın daha tükenmesine kalan gün sayısıdır.

herşeyi kötü haber olarak pazarlayabilirlerdi ama şu peak-petrol olayını "kötü haber" olarak pazarlayabilmek gerçekten dahiyane bir küresel mühendislik. ben ve kendi adıma; yemedik tabi ki. *

ticari elektriğin üretiminden, binek elektrikli otolara ve bio-degradable paketlere kadar herşey zaten hazır.
    tek bir soru var, uluslarası ticaret. hayır, petrol piyasası ve petrol ilişkili dev şirketlerin uluslararası para piyasalarındaki etkisinden bahsetmiyorum elbette. para piyasaları, karşılıksız para devrinde böyle şeyleri problemden bile saymaz. o kadarını öğrenin, anlayın artık.

container-ship ' lerden; yani kargo tankerlerinden ya da konteyner gemilerinden ya da adına her ne demeliysek onlardan bahsediyorum. uluslararası ticaret ürünlerinin %90' ını taşıyan bu gemiler için şimdilik özellikle uzun mesafelerde elektrik bataryaları malesef pratikte kullanılabilir değil. fakat bu hiç de imkansız değil. çözüm basit, pil teknolojisinin gelişmesi; pillerin daha iyi olması gerekiyor. şu anki kaplanan alan başına kapasitelerinin 10 katına çıksalardı, dizel gemilerden çok ama çok daha verimli olurlardı. üstelik bu pil teknolojisinin gelişmesi için de, diğer herşeyde kullanılan petrolün sadece uluslararası ticaret gemilerine akabileceği yaklaşık, çok kabaca bir 100 yıl daha olacak.

o yüzden peak oil geliyormuş, dünya savaşı çıkarmış. hadi oradan. geçiniz. boşuna mı icat ettik elektriği. *

karşılıksız para devrinde fiyatların yani piyasaların nasıl oluştuğunu da, bilimin doğasını da, teknolojinin gücünü de hiç anlamamış olamayız. yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretimi çok pahalıymış. pahalı derken? sadece amerikan hazinesinin bir haftada 25 milyar dolardan fazla borcunun arttığı ve bu borcun alıcı bulduğu bir düzende, ticari açıdan ''feasible'' değilmiş. yesinler seni.

dünya ticareti, dünya ticaretini taşıyamayacakmış yani. * o zaman otur sıfır.
  • (bkz: 3)
  • tükenecek olan petrol konvansiyonel yöntemlerle çıkarılan ve kaya katmanlarının arasına sıkışmış olan bildiğimiz petroldür. oysa kum petrolü dediğimiz bir tür petrol vardır ki bu tür öyle kolay kolay tükenecek gibi değildir. tahminlere göre 2150 yılına kadar yetecektir. ancak normal petrole göre çıkarılması hem daha zor ve pahalı hem de çevreye zararı daha fazladır.(bkz: petrol kumu)
  • metin akpınar'ın evinin bahçesinden fışkıran bitmeyen doğal kaynak
  • bp’nin 2018’de yayınlanan raporunda; mevcut rezervlerle ve dünya nüfusunun artışı baz alınarak yapılan hesaplamada 2060’a denk geliyor. dünya nüfus artış hızı artarsa 2038’e denk geliyor. uygun bir zamanda burayı editlerim.
  • hele bir akdeniz'dekileri çıkaralım da...

biz bitti demeden bitmez.
  • orta okula gidiyordum 30 sene önce ve fen bilgisi dersinde öğretmenimiz, dünyadaki petrol rezervlerinin 40-45 sene sonra biteceğini söylemişti hiç unutmam. dediği doğruysa bir on; onbeş senemiz kalmış.
  • ceyrek depo bana nerden baksan bir hafta yeter.

ev, isyeri yakin. disari da fazla cikmiyorum.

alkol alacaksam taksi kullaniyorum.