şükela:  tümü | bugün
  • yerin altında petrol okyanusu falan var da bizim mi haberimiz yok diye düşündüren durum. kendi yaşadığım küçücük bir şehirde bile binlerce motorlu taşıt, iş makinesi ve benzinle çalışan fabrika makineleri varken, benzinliklerde kuyruklar oluşurken bu işin bir de çin, amerika, afrika, avrupa boyutlarını vs düşününce aklım duruyor. 5. motorluk araçlarla mağazaya giden milyonlarca zengin var dünyada. bir de binlerce ürünün, malzemenin hammaddesi de petrol üstelik. deniz kurur amk.
  • (bkz: arz talep dengesi)

    petrol tüketimi üretimi geçtiği zaman hem petrol üreticileri daha çok petrol üretiyor hem de daha önce feasible olmayan petrol kaynakları fiyat artışı sebebiyle feasible oluyor. keza fiyat artışları petrol tüketenleri daha az petrol tüketmeye sevk ediyor. mesela daha az benzin tüketen arabalar popüler oluyor.

    tam tersi durumda da tam tersi yaşanıyor.
  • çünkü oluyor da oluyor.

    ılk entryde bahsi geçen dünya tasarımı nereden baksan 40-50 yıldır var. öyle 1000 yıllık tüketim yok ortada. o sebeple yeter bir süre daha bu şekilde yeter gider. sonra şimdi pahalı diye açılmayan kuyular açılır yeni yerler bulunur vs bir süre daha gider ama elbette doğal olarak deniz bile kurur.