şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bugünkü sirbistan sinirlari icerisinde yeralan petrovaradin kasabasi yakinlarinda 1716 yilinda osmanli imparatorlugu ve avusturya ordulari arasinda gecen, osmanli ordusunun yenilgisiyle sonuclanmis meydan savasidir.
 • bu savaşta osmanoğlu seraskeri sadrazam silahdar damat ali paşa ordunun önünde savaşırken karşıdan gelen bir ateş ile kafasından vurulup ölmüş, ardından sadrazamnın düştüğünü gören osmanoğlu ordusu dağılmıştır haliylen. savaşın karşı tarafında kazanan ise o zamanların her daim kazananı eugene of savoy idi.
 • zenta muharebesi kadar bilinmesede en az zenta kadar ağır bir bozgundur. 30.000 şehit verilmiş, prens eugene osmanlı casuslarını kazığa oturtmuştur. hatta avusturya ordusu o kadar büyük bir katliam yapmıştır ki osmanlı ordusundan sadece 20 esir alınabilmiştir. ceset çokluğundan prens eugene ordusunun hastalık kapmaması için ordusunu geri çekmiş. bir sene sonra aynı noktaya gelindiğinden binlerce gömülmemiş insan, at ve deve cesedi görülmüştür.
 • 300 yıl önce bugün gerçekleşmiş muharebedir. osmanlı'nın karlofça'da kaybettiği toprakları venedik'ten geri almak istemesi üzerine avusturya da savaşa dahil olmuş ve 5 ağustos 1716 tarihinde osmanlı'yı yenilgiye uğratmıştır. bu yenilginin sonucu olarak iki yıl sonra pasarofça anlaşması imzalanmış ve osmanlı "amaan sokarım balkanlara" diyerek lale devri'ne girmiştir.
 • 5 ağustos 1716 tarihinde bugünkü sırbistan’ın novi sad bölgesinde osmanlı ordusunun avusturya ordusu karşısında yaptığı bir meydan muharebesidir. savaşı avusturya ordusu kazanmıştır.

  savaşın sebebi
  osmanlı devleti 1699 yılındaki karlofça antlaşmasıyla venedik cumhuriyeti’ne terk edilen mora topraklarını yerli halkın da yardımıyla 1714 aralık ayından itibaren geri almaya başlamıştı. ancak venedik ile ittifak antlaşması yapan avusturya, mora’nın yeniden venedik’e terk edilmesi için baskı yapıyordu. osmanlı imparatorluğu bu baskıya savaş ilan ederek karşılık verdi. böylece başlayan 1715-1718 osmanlı-avusturya-venedik savaşı'nın en önemli meydan muharebesi petrovaradin savaşıdır.

  savaş
  osmanlı ordusuna sadrazam damat silahtar ali paşa (1667-1716), avusturya ordusuna ise savoy prensi eugen (1663-1736) komuta ediyordu. savaş başladıktan sonra merkezde silahtar ali paşa, sağ kanatta da anadolu valisi ahmet paşa avusturyalıları geriletmeyi başardılar. fakat, avusturyalılar sağ kanattaki çekilmeyi durdurmak için yedekteki avusturya süvarileri ile karşı hücuma geçtiler. üstelik, tuna nehri üzerindeki avusturya donanması da top atışları ile kanadı sarsmaya başladı. bu sırada ahmet paşa’nın da vurulması üzerine sağ kanatta bozgun işaretleri görülmeye başlandı. merkezde durumu düzeltmek için çabalayan silahtar ali paşa’nın vurulması ise genel bir bozguna yol açtı. böylelikle savunmadaki avusturya ordusu kendinden daha büyük bir orduyu bozguna uğratmış oldu. tarihçi jeremy black'a göre osmanlı kayıpları 30 bin kadardır.

  meydan savaşının savaşa etkisi
  meydan savaşını kazanan avusturyalılar daha sonra bir önceki savaşta avusturya ordusuna başarıyla direnen banat eyaleti merkezi temeşvar kalesini kuşattılar. uzun bir kuşatma sonrasında avusturyalılar 15 ekim tarihinde osmanlı imparatorluğu'nun elindeki son macar kalesini de ele geçirdiler. (romence ismi timişiora olan temeşvar ikinci dünya savaşı sonrasında batı romanya’da kalmıştır.) avusturyalılar, bir yıl sonra da belgrad’ı ele geçirdiler. osmanlı tarafı barış istedi ve 1718 yılında pasarofça antlaşması imzalandı.

  kaynak