• görsel

korkmuş, hasta ve en fazla 1 aylık 2 kardeş. birbirine sokulmuş öyle yatıyorlar. biri satılırsa ya da ölürse diğeri de ölmeyi bekleyecek. öyle mutsuz ve şaşkınlar ki. anneciğini emiyordu, şimdi korkunç beyaz sıkıcı ve soğuk bir yerde. yeterince süt ememediği, iyi bakılmadığı için son günlerini bu daracık yerde geçiriyor. ne olduğunu bilmiyor, derdini anlatamıyor. gücü yetmiyor kendini savunamıyor. cama yaklaştığınızda kalan son gücüyle yaklaşıp ağlıyor. ağlıyor lan bu hayvanlar bildiğiniz dimdirek ağlıyorlar. her denk geldiğimde ruhum sikiliyor. günlerdir tanık olduğum şu manzarayı atlatamadım.

dramatize ettiğimi düşünebilirsiniz ama bunların hepsi gerçek. romantik abartılar yok. bu bebekler 1 ay önce doğdu, mal gibi satılıyor, annelerinden koparıldılar, hastalar ve yapacak hiçbir şeyleri yok. aşağılık mahluğun biri kar edecek diye buradalar.
  • korkunç bir şey bu. denk geldiğimde camekanlara tıkılmış zavallı hayvanların acısını yüreğimde hissediyorum. küçücük bebekleri satmak için anneciğinin sıcak koynundan koparıyor aşağılık mahluklar. 2 aydan küçük hayvan satışı yasak falan diyerek geçiştirilecek iş değil bu. denetim menetim de yok. 2 aydan küçük yavru da satılıyor, aç susuz da bırakılıyorlar. depresif, bitkin, korkmuş hallerini zihnimde canlandırmak bile acı veriyor. bu işkenceyi durdurun.
  • ne satsınlar petshoplarda diyen adam var yahu delirmemek elde değil.

hayvan malzemesi satsınlar kardeşim. kafesler, tasmalar, mamalar nelerine yetmiyor.

malzemesini satmak için illa hayvanın kendisini de mi satması lazım yani? oldu o zaman defacto da pantolon standının yanında zenci adam satsın nasıl fikir?

tanım: acilen getirilmesi gereken düzenlemedir.
  • çözümü çok basit olandır ancak önce buna vakit ayıracak devlet ve yöneticileri lazım. yapılacak tek şey petshop'lardaki tüm hayvanlara düzenli baskınlarla devletin el koyması ve bu hayvanları kısırlaştırma koşulu ile sahiplendirmesi.

bu konuda güzel bir adım atıldı. edirne'de bir savcının çabaları ile gerçekleşti bu. eskiden gümrüklerde yakalanan hayvanlar devlet tarafından açık arttırma ile satılıyordu ve bu hayvanlar yine pet shoplar tarafından alınıp satılıyordu. bir savcı yemedi içmedi mücadelesi sonucu bu hayvanların artık doğrudan haytap'a teslim edilmesini sağladı.

bahsi geçen savcı sahibi olduğum chow chow kızımın erkek kardeşini de sahiplendi. ben de istanbul'dan üşenmedim gidip edirne'den teslim aldım kızımı. tam da diğer kızımın ölümü üzerine denk geldi. haytap'tan tanıdıklar haber vermişti.

şu video'da en başta ve 57. saniyede gözüken ponçik benim kızım. sahiplenirken de bağış olarak haytap'ın tedavisini yaptırdığı bir kedinin ameliyat parasını ödedim. win win.
  • sebep nedir ,amaç nedir. ben köpeğimi pet shoptan aldım çünkü evimde sokak köpeği besleyemem. ha varsa burada küçük evde beslemesi daha kolay olan bir köpeği bana sahiplendirecek hayır demem. ha mutlaka sokaktaki köpeği al sahiplen diyecek biri, kendisine yardımcı olurum sokaktaki köpeklerden birini evine almasına yardımcı olmaya çalışırım.
  • yasak zaten yamulmuyosam.
    edit ; yamulmuşum yasak değilmiş. 2015 ten beri bir tasarı vardı geçmemiş. uyaan arkadaşa teşekkür ediyorum. o kendini biliyo (isim verip üzülsün istemiyorum)
    yok laa nickini unuttum dönüp bakmaya üşeniyorum.
  • maalesef petshop’lar bu işin sadece görünen yüzü. piyasada el altından hatta instagram hesaplarından bile patır patır hayvan satılıyor. genelde avm otoparklarında arabayı park ettikten sonra zemin katlarında bulunan petshop’larda denk geliyorum bu yavrucaklara, çok sevimliler camekan alanın içinde satın alınmayı bekliyorlar.

bir tanıdığımdan duymuştum özel cins kediler için ev/depo gibi yerler tutan, profesyonel besleyen ve bu işten para kazanan insanlar var.

bu işin bir şekilde önü alınamıyor ve alınacak gibi de durmuyor. umarım gerçekten bu sorun ele alınıp yasaklanabilir ya da bu işler devlet kontrollü kayıt altına alınabilir.
  • valla bu yüzyılda ayıp bir şey gerçekten. ulan her şeyi paraya çevirmekten azıcık utanın lan? bu soktugumun avmlerinde bari bunun ticareti yapılmasınm.
    burada suç birazda bizim. bir boykot, avmlere bu istek için bir tür baskı kurmak bu sorunu çözebilir. hayvanlar akşama kadar bir kafes içinde öylece bekliyor. sonra şımarık bir çocuğa oyuncak gibi hediye ediliyor. sonra sokağa salınıyor. daha şanssız ise bakmayı bilmeyen birinin elinde ölüp gidiyor.
  • zaten var olan yasadışı hayvan satışını arttırmaktan başka bir işe yaramayacak olan eylem.
    petshoplar daha sıkı denetlensin, satılan tüm hayvanlar araç alır gibi ehliyet ve yıllık muayenelere tabi olsun.
  • hayvanlar şımarık veletler istedi diye alınan ve sıkılınca sokağa salınan oyuncak olamaz. bu büyükler için de geçerli. kendini bilmez sahte hayvanseverlerin anlık heves alma oyuncağı olmamalı hayvanlar.
    sokaklar bu heves uğruna alınan ve terk edilen hayvanlarla dolu.
    sonra ise köpeksiz sokaklar istiyoruzcular türüyor. sokaklarda neden bu kadar köpek var sorusunu sormadan ( ki bir çoğunu hayvan düşmanı olduğundan bunu akıl edemez.) tuhaf tuhaf çözümler sunarak konuşmaya devam ediyorlar.
    köpeksiz sokak isteyenler, sokaklarda köpeklerin çok olmasının sebebi bu petsoplardan satılan ve sıkılınca sokağa salınan hayvanlardır. eğer faydalı bir iş yapmak istiyorsanız petsoplardan hayvan satışı yasaklansın deyin ki bir işe yarasın.
    bakın işte sizin de işinize gelecek bir durum bu. aklınızı çalıştırın biraz.
hesabın var mı? giriş yap