şükela:  tümü | bugün
  • insan satışı nasıl yasaksa, bu da yasaklanmalı dedirten kahpece bir durumdur.
  • tüm kalbimle uygulanmasını istediğim yasak.
  • gün içerisinde aldığım en güzel haber.
    hiç bir canlının rahat hareket bile edemediği ufacık kafeslerde tutsak tutulmaya hakkı yoktu - birileri bunu yeni gördü - yüreğine sağlık.
  • sokak hayvanlarını evlat edindirme ve bakımı gibi yerlerin istihdamı ile desteklenirse süper olur
  • yasalaşmasına az kalan durum.

yasak kapsamında sirk gösterilerinde hayvan kullanılması, yunus gösterileri de var. petshoplarda yalnızca kuş ve balık satılabilecek. ayrıca hayvan alıcısına da, satıcısına da hayvanın bakımı konusunda eğitim ve sertifika verilecek.

çok geç kalınmış bir yasaydı. daha da genişletilmesini umuyorum.

sokak hayvanlarına barınak yapılmalı ve ilgili sertifikası olanlar edinebilmeli onları. hayvanat bahçeleri kapatılmalı, bunların yerine tehlikede olan türleri koruma çalışmaları yapılmalı. milli parklar çoğaltılmalı, coğrafyada yaşayan hayvanlar dışındakileri ülkeye sokmak da yasaklanmalı.

birkaç kez hayvan besledim ve hakkını vererek baktım da, yine de hep içimde suçluluk taşıdım. onlar bizim oyuncaklarımız değil, keyfimize hizmet etmemeliler.
  • sadece barınaklara ve oradan da sokaklara düşecek hayvanlardan dolayı biraz üzse de uzun vadede bir daha zavallı hayvanların oraya düşmeyeceği ve cins hayvanların kontrolsüzce çoğaltılmayacağı düşünülürse sevindirici haber.
    bunun dışında sirklere de düzenleme gelmiş. umarım doğru düzgün uygulanabilir, gerçi her halükarda şu ankinden iyi gözüküyor durum.

detaylar için tık
  • afedersiniz yarrak uygulamalardan biridir.tamam teoride çok güzel ama bu adamların kayıpları ne olacak? siz bu adamlara kedi,köpek vb. satımını da kapsayan şartlarda ruhsat verdiniz yani bu adamlar buna dayanarak bu dükkanı açtı artık evine nasıl para götürcek,dükkandaki o kadar kafes falan ne olacak? aynı boku 22:00 dan sonraki alkol yasağında da yediniz muhtemelen yerine aynı eğitim desteğini verecek kurumları açmadan dersanelerin tamamını kapatarak da yiyeceksiniz.

edit: petshoplara satacakları hayvanları barınaktan alma şartı getirilse daha güzel olabilir bence. yani halk bedava alsın barınaktan petshoplar parayla alsın ordan elde edilen gelirle de barınaklar güzelleştirilsin.
  • çok önce yapılmasını arzu ettiğim; su andan itibaren uygulansa bile tüm hayvanseverleri ziyadesiyle memnun edeceğini bildiğim yasaktır.
    nasil bir zihniyet dükkanlarda ne idüğü belirsiz koşullarda " can " satar anlamıyordum. aç mıdır susuz mudur hasta mıdır hayvan belli değil. derdini anlatamıyor. bilinçsiz bir ana baba küçük çocuğunu mutlu etmek icin alıyor gariban hayvanı. evin bebesi sevgi adı altinda türlü iskencelerle hayvanı canından bezdiriyor. hayvancık biraz buyunce ve bebe hevesini alınca at sokağa, ormana. oh ne güzel, sorsan nasil sevgi dolu aile onlar. lan bir " canın" gunahina girdiniz, pet shopta zaten mahvolmus hayatını bitirdiniz. yok tum dünya bunlara hizmete yaratılmış ya uyuz bebeleri tatmin oldu, kendileri de muhtesem sevgi dolu ebeveynler çocuklarını kirmadilar iste yeter....
    yani sadece pet shoplarda hayvan satışının yasaklanmasi yetmez bahsi geçen sertifika ile satılan hayvanların da bir şekilde takibi yapılmalı. kendine bakmaktan aciz insanlar karınca bile edinmesin arkadaş. hoş evlatlık çocukların takibi yapildi da hayvana mi geldi sıra diyeceksin biliyorum ama bir yerden baslamak lazim kardeş.
    kopek eğitim ciftliklerinde zevk icin köpekleri olduresiye doven canileri; kedisi yatagina pisledi diye karnını deşen katilleri unutmuyorum arkadaş. umarım bunlara da ağır yaptırımlar getirilir tez vakitte.
  • akp'nin nadir iyi icraatlerinden biri olabilir. inşallah denetlemesi iyi yapılır da tezgah altından hayvan satışına başlanıp hayvanları olan koşullardan daha da kötülerine sürüklemez.