şükela:  tümü | bugün
  • peugeot 106nın bir versiyonu. 1400 motor ve 75 beygir standart olarak gelir. *
  • pejonun numarasına göre taksit kampanyasının en yeni üyesi olsa(106 ytl taksitle olsa, taksit süresi çok sene olmasa), ben de ehliyet falan alsam artık dediğim araç. bu yayalık artık tak etti yahu...
  • 2005 yazında kendisi ile 140km/h ile takla atıp burnum kanamadan içinden çıktığım araba. kemer bile takılı değildi öyle sağlam arabadır.

şaka şaka, sağlam mağlam değildir benim kaza binde bir ihtimâle denk geldi de ondan sadece sol karın boşluğuma giren cam kolu harici bir sıkıntı yaşamadan indim. araç sol ön taraftan almış ilk darbeyi(bende çok net değil çevredekilerin ifadeleri), darbeyi aldığı yer yüksek olduğu için araba havalanıp havada bir tur dönmüş(havada durdum şahitlerim var*) sonra tekrar dört tekerin üzerine düşmüş.

eğer aracın dört jantı birden içe bükülmüş olmasa inanmazdım ama galiba doğru söylüyorlar. ben sadece ağır çekimde “şimdi ne olacak?” diye düşündüğümü hatırlıyorum. kazâdan ziyâde arabanın lastik sesleri ve vurduğum yerlerden çıkan gürültü beni korkutmuştu. ama kafam rahattı çünkü yolun ortasına aniden fırlayıp üstelik kararsız kalarak tam ortada duran ihtiyara vurmamak için direksiyonu kırmıştım, kazâda yüksek sürat ve bu sebebin birleşimiyle meydana geldi.

her şey bittiğinde araba yolun aksi istikâmetine bakıyordu, benim frene bastığım yer ile durduğum yer arası minimum 200 metre civârı imiş, şöyle bir kendimi yokladım sadece sol yanımda müthiş bir acı vardı zaten o an bilincim yerine geldi ve acıyı hissedip iki büklüm oldum, bir müddet sonra dedim yolun ortasında durmayayım şunu kenara alayım çalışırsa, çalıştı fakat yürümedi. jantlar hamur gibi yoğurulmuş lastiklerin ikisi patlamış ikisi patlamamış ama o şekil bir jantın üstünde nasıl duruyor merak konusu.

önü sonu uzun sonuca gelirsek arabam bir daha dikiş tutmadı, alt takımdan değiştirmediğim parça kalmamış olmasına rağmen hiçbir zaman eskisi gibi olmadı, ben arabadan çok değiştim artık kemersiz arabayla bakkala gitmiyorum, şehir içinde senede üç dört kez tedbirsiz araç kullanıyorum(normalde her sürüşüm bir tehlikeydi), haddinden fazla güvenlik takıntısı oluştu, aldığım araçların testlerden max yıldızı almış olmasına dikkat ediyorum hatta ilave güvenlik donanımları sipariş ediyorum, çoçuk için yine en üst seviye güvenlik için britax-römer oto koltuğu kullanıyorum vs gider böyle.

benim hayatımı her açıdan değiştirmiş bir araçtır kendileri.