• cok oturaklı degilse de gayet kivraktir, biraz genc isidir. arka tekerlekleri de bir miktar donermis, bundan olsa gerek virajli yollarda idaresi kolaydir, eglencelidir. amortisorleri bi garip aciyla yerlestirilmistir, frenleyince araba alcalip yola kapanir. 1.6 motoru devirli kullanimi sever, gayet ataktir, fakat araba yukluyken, klima calisirken zayif kalabilir, zahmetli olabilir. ailecek sevdigimiz bir yonu arka koltukta da yolculara ferah bir gorus saglamasidir. standard donanimla saglanan muzik kalitesi cok basarilidir, akustigi iyi denir ya i$te oyledir. koltuklar uzun yolculuklar icin yumusak, uzun yolcular icin alcak, bazilari icinse dar olabilir. daha oturaklisini da yapmislar bunun abisi icin (bkz: peugeot 406)
  • bana gore bu aracin zarif ve minimalist tasarimi efsane kasa corollada bile yok. ne guzel cizilmis zamaninda...
  • ne büyük ne de küçük olan boyutlara, sade ama sempatik görünüme sahip olan otomobil.bakım kilometresi geçtikten sonra her motor çalıştırıldığında gösterge panelinde adamın gözüne gözüne ingiliz anahtarını sokup "sen beni servise götürme ben yol ortasıda kendimi bi bozayım o zaman görürüz" der gibidir.
  • acemiligimi attigim, virajlarda bana cok yardimci olan, hızını iyi koruyabilen, konforlu, kullanimi kolay araç.. elimizde 8 ay kadar durmasina ragmen satilirken oldukca duygulandigim, yokluguna bir türlü alisamadigim araba, arabam.. sayisal lotoda parayi vurursam geri alacagim arabadir ayrica kendisi..
  • güzelliği ile ters orantılı bir güvenliğe sahip olan yakışıklı teneke. ayrıntılı bilgi için;

http://www.euroncap.com/…s/peugeot_306_1998/40.aspx
  • ülkemizde çeşitli donanım seviyeleri, 1,6 (8v: 90 hp, 16v: 98 hp) ve 1,8 motorlarla da satılmış olan otomobil. 2,0 lt motorlu versiyonu için zaten (bkz: peugeot 306 gti)
  • 1.6 motor , otomatik vites , 2000 modeline sahip olduğum hobi arabasıdır.

hani alacak olan ya da bütçesine göre düşünen arkadaslara elimden geldiğince artı ve eksilerini belirtmeye çalışacağım.

değerlendirmem tamamen öznel olacaktır, teknik taktik bölümler zaten daha önce paylaşılmış.

artı yönleri olarak;

araç dışarıdan göründüğü kadar basık değil ve iç ferahlığı (mesela fiestaya gore) gayet makul seviyede. arka diz mesafesi ve tavan yüksekliği gerçekten güzel derecede.

on panel ve fonksiyonel tuşlar gayet sade ve kullanışlı.

direksiyon hassasiyeti ve araç kontrolü ki özellikle virajlarda kesinlikle keyif verici.

bagaj şayet tüp yok ise sınıfına göre yeterli, arka koltukları yatırma kolu ile uğraşmadan geniş bir bagaja sahip olunabiliyor.

vites geçişleri ve hızlanması kesinlikle kusursuz. vites geçişlerini hissetmiyorsunuz bile bu yaştaki arabada.

koltuklar konforlu.

eksi yönleri olarak ;

sanirim en büyük eksisi bir türlü çare bulunamayan hararet sorunu. araç hararet göstergesi saat kadranı gibi yükseliyor, gazdan ayağınızı çektiğinizde inmeye başlıyor. bununla ilgili benim aldığım ilk önlem ki ihtiyaç da varmış ben radyatörü degistirdim. bunun açıklamasını yapıyorum çünkü aynı sorunu yaşayan arkadaşlar varsa radyatör değişimi çözüm olmuyor. bundan sonraki aşamada yeniden editlerim. şimdilik bu şekilde kullanıyorum.

ne kadar uğraşsam ve bakım yapsam da tüp bu arabaya bence uyumlu değil. zengin karışım dediğimiz bir yakıt sarfiyatı var.

güvenlik olarak 2 hava yastığı var çok güzel fakat evet kabul etmemiz gerekiyor ki bu araç bir teneke.

orijinalinde ses sistemi berbat.

evlere şenlik bir torpidosu var. ruhsatınızı koyabilirseniz ne ala.

her arabada olduğu gibi bakım yaptıkça araba kendisini buluyor. verilen emeğin ve harcanan paranın karşılığını (usta ellerde) bulabileceğiniz bir arabadır.

ılerleyen günlerde geniş bir bakım yaptıracağım o zaman tekrar deneyimlerimi yazarım.
  • çok yakında yerini peugeot 307'ye bırakacak olan model.
  • görünümü yeni nesillerinden daha güzel olan araba. peugeot 308 in garip girinti çıkıntılarından sonra göze daha hoş geliyor 306nın tasarımı.
  • muhteşem efsaneler arasında yerini almaya başlayan, peugeot tarafından ellerinin tersi ile itilen günümüzde hala estetik olarak güzelliğini koruyan markadır.
hesabın var mı? giriş yap