şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ilkin 1921'de hollandali bir doktor olan "peutz" tarafindan ortaya cikarilan bu sendrom , 1949'da amerikali "jegherz" tarafindan yeniden tanimlanmistir.ozellikle ince bagirsaga olmak uzere kolon , mide ve rektum'a da yerlesen poliplerin yol actigi sendromdur.polipler pre-kanseroz degildir.sendrom kalitsal ozellik tasir.bir belirti olarak agiz cevresi , dudaklar ve agiz icini kaplayan mukozada yerlesmis fazlaca siyah ya da kahverengi pigmentasyon tespiti ele alinabilir.
 • otozomal dominant olarak aktarılan bir hastalık olup intestinal hemartömatöz polip ve mukokutanöz melanositik makül ile karakterize bir durumdur.
  hastalık sahiplerinde sindirim sistemi kanserleri genel topluma göre 15 kat artmıştır. hastanın ailesinde peutz-jeghers sendromunun varlığı, tekrarlayan karın ağrılarının olması, açıklanamayan bağırsak kanamalarının varlığı, rektumdan doku sarkması, kadınlarda adet düzensizliği bulunması ve erken buluğ çağı yaşanması bu sendromu akla getirmelidir. ayrıca erkeklerde deri lekeleri, meme sarkması, testis kitlesi olması ve makat içinde kitle bulunması bu sendrom lehinedir. bu sendromun sebebi stk11 geninde bir eşey hücre mutasyonunun olmasıdır. hastaların büyük çoğunluğunda bağırsaklarda ve diğer organlarda kanser gelişir.
 • gastrointestinal sistemde polip varlığı ve mukokutanöz dokularda pigmentasyon semptomları görülen otozomal dominant geçişli kalıtsal bir hastalıktır. hastalığın teşhisi için deride olmasa da oral mukozada pigmentasyon aranır. bu sendromdan muzdarip hastalarda kanser riski diğer kişilere göre çok daha fazladır. hastalığa lkb1 geninde meydana gelen mutasyon neden olur. hastalık kendini gastrointestinal kanama ve karın ağrısı ile gösterir.
 • bağırsakların kendiliğinden düğümlenmesine de yol açar, dayanılmayacak derece de ağrı hisseder,hiçbir şey yapamayacak duruma gelirsiniz. 30'lu yaşlardan sonra kanser beliriyor büyük ihtimalle, yüzde 80 üzeri bir rakamdı yanlış hatırlamadıysam.

  ağız çevresinde ve özellikle damakta, ve iç dudakta siyah büyük benekler bu hastalığın dışarıdan belirgin eden teşhis edici özelliğidir.
 • bu entry tamamen kendi çıkarım için yazılmıştır
  herediterdir
  perioral ve intraoral pigmentasyon görülür
  bağırsaklarda polipler bulunur
  bukkal mukoza gingiva ve sert damakta lezyonlar bulunur
 • ağız çevresinde melanotik çillenme yaparlar.

  özellikle ince bağırsağı tutarlar ve çocuklarda invaginasyonla klinik verebilirler.ince bağırsakta daha çok adenokarsinom yaparlar.