şükela:  tümü | bugün
 • valla ingilizce kitabın* birinde geçip duruyordu bu kelime. yanlış anlamadıysam, kiliselerde şu sıra sıra olan tahta koltukların herbirine verilen isim.
 • kurucusu a.b.d. eski dışişleri bakanı madeleine albright olan araştırma şirketi. son dönemde özellikle "avrupa'daki müslümanlar" araştırmasıyla dikkatleri üzerlerine çekmişlerdir.
  araştırma sonuçlarına yer verdikleri internet sitesinin adresi şöyledir:
  http://pewresearch.org/
 • sitesine
  http://www.pewinternet.org/ adresinden ulaşılabilir.
 • ing. arkalıklı uzun sıra.
  (bkz: bench)
 • 2010 global attitudes survey'u yayınlayan kurum. çok ilginç her şey birer birer hungtington'ın dediği gibi oluyor. islam ülkelerindeki insanlar obama'yı eskisi kadar desteklemiyor. çin, güç dengesinde amerika'ya yaklaşıyor. türkler sanki her şeye karşı. ne çin'i seviyoruz ne amerika'yı. hatta afgan savaşından bile askerler çekilsin diyoruz. e bizim de askerlerimiz orada?

  şunlar son 5 yıllık trend olarak gözüme çarpıyor.
  toplum giderek anti-amerikanlaşan ideolojiyi benimsiyor
  islam toplumun çimentosu, laik devletiz elhamdülillah ama halk dinle kafayı bozmuş

  2010 remarklarından da iki kelamım var:
  1.in both turkey and pakistan – where ratings for the u.s. have been consistently low in recent years – only 17% hold a positive opinion.
  2. ...people continue to favor trade and globalization, with the weakest – but still majority – support in turkey (64%) and the u.s. (66%).
  halk giderek amerikadan nefret ederken, ülkemiz küçük amerika oluyor
 • son araştırmalarına göre türkiye'de şeriat isteyenlerin oranı %12 civarında.

  %99 oranla islam'ın kalesi olansa tabii ki afganistan.

  türk şeriatçılar yeterli tedrisattan geçmedikleri için sadece %17'si mürtedin öldürülmesi gerektiğini söylemiş. neyse ki recm konusunda bilgili şeriatçılarımızın oranı daha yüksek. yaklaşık üçte biri "zina yapanı daşlarım" diyor.

  recm şampiyonu ise filistin. %84'ü "daş yok mu daş?" demiş.

  pew araştırma
 • 2001 yılında dini ve kamusal yaşamı araştırma amaçlı pewforum.org'u açan kuruluş.

  abd başta olmak üzere tüm dünyada din ve toplum ile ilgili konuları geniş perspektiften incelemek için çeşitli anketler, demografik çalışmalar ve araştırmalar bulunabilir. bu araştırmalarda esas amaç dinin, güncel siyasete etkilerini araştırmak ve post-seküler dünyaya yön vermektir.