şükela:  tümü | bugün soru sor
281 entry daha
 • katliam yapan velet katliama başlamadan önce subscribe to pewdiepie demiş. twitterda şu an #banpewdiepie etiketiyle hastag başlatılmış durumda
  https://twitter.com/…dak/status/1106457797418516480
 • 15 mart 2019 yeni zelanda cami saldırısı sebebiyle başı çok fazla ağrıyacak olan youtuber. kendisi yerinde olsam herhalde uzun süreli bir canlı yayın açıp bu yapılanın ne kadar yanlış olduğunu, böyle bir şeyin kabul edilemez olduğunu defalarca anlatırdım.

  kimseyi katliam yapmaya yönlendirdiği yoktur ancak özellikle yobaz kitle bir suçlu arayacağı için haksız olarak suçlanacaktır.
 • katliamcı orospu çocuğu "subscribe pewdiepie" dedikten sonra katliama başlıyor. ne alaka amk derken birde şöyle bir resime denk geldim: link

  tamamen tesadüf olabilmesinin yanında bir şeyler de ima ediliyor olabilir, bilemedim sözlük.

  edit:adam resmi silmiş.
 • herhangi bir ifadesinin veya düşüncesinin ilgili vahim olayla, yani yeni zelanda'da bir psikopatın gerçekleştirdiği saldırı ile bir ilgisi alakası olduğuna ilişkin ciddi bulguları bulunan arkadaşlar bu başlık altında kjellberg'ü öven giriler yazmış kişilere abuk sabuk mesajlar yazacaklarına gidip ellerindeki kanıtları yetkililer ile paylaşabilirler. elinizde götünüzden uydurduğunuz düz mantık menşeyli zırva argümanlardan başka bir şey yoksa rahatsız etmeyin milleti.

  bu tür katliamların nedeni din, ırk, etnisite ayrımı yapan medya ve anti sosyal bireyler yetiştiren başarısız ebeveynler ile bu bireylerin içine doğdukları sapık ortamlardır, youtube'daki kıçı kırık bir oyuncu değil.

  yeni zelanda'nın iç dinamiklerine hakim miyiz? hayır. o zaman bizlere bok yemek düşer, kansızlara ise ışid destekçisi mesaj ve giriler yazmak. bu durum bu kadar nettir.

  ***

  aynı başlığa aynı gün içerisinde sürekli giri girmeyi sevmediğim için daha sonra attığım bir giriyi buraya eklemiş bulunuyorum. ilgili girim aşağıdaki gibidir:

  bir zırvalığı düzelteyim: jordan peterson, alfa erkek masalını ergenlere satan bir çakaldan fazlası değildir. alt-right yapılanmasının önemli bir bölümü de özgüvensiz beyaz ergenlerden oluşmaktadır diyebiliriz ki bu nedenle de jordan peterson o grubun tek örnek aldığı şahıs değildir. bununla birlikte, ki bu bir dezenformasyon çabasıdır, pewdiepie'ın yaptığı ebesinin nikahı kadar kitap incelemesi -ki buna sadece bölümler dahil değil- içerisinde bir sürekli "jordan peterson güzelleme" çabası gözlenememektedir. yani bu bilinçli bir yanılgı yaratma çabasıdır. öte yandan peterson'ın da ırkçı sağ söylemleri bulunmadığı için bu güzellemeyi yer yer yapması, kitap tanıtmasının gerçekleşen olay veya alt-right kültürünün yayılması ile ne gibi bir ilgisinin olduğunu sormak zorundayız. bu tür argümanlar çok genelleyici ve basittir, bir cherrypicking yapıp iki geri zekalıdan favori alıp da güvenmeyin kendinize.

  alt-right dediğiniz şey sağ terörist akım değil, sağ popülist akımdır. sağ terörü doğuran şey hala merkez sağdır, popülist sağ değil. alt-right dediğiniz grup bu bağlamda bir avuç otuzbirciden fazlası olamaz, en azından abd dışında dünyanın kalanında. abd'de denge daha farklı çünkü sağ terörizmini en belirgin boyutlarda yaşayan ve daha da önemlisi ırkçı boyutlarda yaşamaya devam eden bir memleket orası.

  ergenlere "adam olun" diye kitap satan peterson dallaması bu açıdan bir argüman değildir. kjellberg'ün ırkçı söylemlerinin de böyle bir vakaya alet olmayacağını düşünmemiş olamazdı kendisi bile ki bu bağlamda felix zaten malın önde gidenidir, ancak oturup da bu herifin sağ terörizm pompaladığını veya sağ terörizme platform sağladığını iddia edip de göster amcalara çükünü denildiği zaman kem küm etmek affedersiniz ama liboşluktur.
 • sık sık jordan peterson kitaplarını tanıtır, ırkçı espriler yüzünden başı belaya girmişli var ama kesinlikle ırkçı falan değil, yersen.

  ırkçılar tarafından çok seviliyor çünkü onların materyallerine yayılması için platform sağlıyor. meme ile yürüyor bu alt-right literatürü, bu da o literatürün yardakçılarından.

  o yüzden katliam yapmadan önce saldırgan bunun adını anıyor.
 • kendisini aslında severim. daha önce de üç defa ağır eleştirmişim. yalnız daha önce de söylediğim gibi kendisi tam bir gerizekalıdır. bazı konularda espri yapılmaz. bu eleman sürekli nazi esprisi yaptı ve kıt beyinli nazi sempatizanları bunu hayatlarında olmadığı bir yere konumlandırdı. bu eleman nazi değil, sürekli bu konuda espri yapan bir gerizekalıydı. yeni zelanda saldırısında adının geçmesi, kendisinin gerizekalı olmasının bir cilvesi... aptal herif, ilk tepki aldığında espriyi kesip yoluna devam etseydi, ne disney anlaşmasını kaybederdi, ne youtube'daki ayrıcalıklı konumunu kaybeder, ne de böyle saçma sapan konularda ismi anılırdı. daha önce ağır eleştirsem de, sevdiğimden ve başına gelenlere ve geleceklere üzüldüğümden söylüyorum. ha, sevsem de, eleştirsem de, kendisinin tam bir gerizekalı olduğu gerçeği değişmiyor.

  hani korku filmlerinde küçük çocuklar olur ya, canavar yaklaşırken bir türlü sessiz durmaz, ailesiyle birlikte yerlerini belli eder, izlerken gerilir, küçük çocuğa söversin ya... işte bu adam o dönem nazi esprileriyle beni öyle germişti. "ulan sussana salak adam, başına çok daha kötü şeyler gelecek" diyordum. ama adam susmadı. başına bir dolu olay geldi ve gelmeye de devam ediyor. sonrasında bir de nigger hadisesi yaşadı... yeni zelanda olayı başını çok ağrıtır... ki, marzia da bunun yüzünden saçma sapan şeyler yaşamak zorunda kalıyor. adam aptalca davrandı, ancak başına gelenleri hak etmiyor. üzgünüm lan gerizekalı. az susaydın. umarım bu süreci en az hasarla atlatırsın.

  --- spoiler ---

  (bkz: #66302927)

  pewdiepie'a gelince, kendisi gerizekalı bir şahıs. yaptığı espriler malca. tepki aldıkça da üzerine gitti. kendi kendini yedi adam. tam bir mal ve gerizekalı davranışı sergiledi.

  ...gerizekalıca hareketlerde bulunmasıyla başını derde sokmuş. mal.

  --- spoiler ---
 • yeni zelanda'daki saldırı yüzünden çoğunluğu amerikalı bir kitle tarafından suçlanan isveçli youtuber. kendisi fiverr'ın sınırlarını zorlamak için "yahudilere ölüm" yazısı yazdırdığından (ki aynı videoda bunu gerçekten yapmayacaklarını düşündüğünü söylüyor ve izleyenlerden özür diliyor) ve özellikle canlı yayında zenci dediğinden beri kendisine kıl olan bir kitle mevcut.(n sözcüğünü kullanmıyorum illa ki alınan olur, başka derdimiz yok çünkü)

  n.. sözcüğü türkiye'de doğup büyümüş birine ne ifade ediyorsa isveç'de doğup büyümüş bu adama da aynı şeyi ifade ediyor. internetten gördüğümüz kadarıyla kötü karşılanan ve ırkçı bir sözcük, ama hepsi bu. zamanında bu sözcüğün bu kötü anlamı kazanmasına sebep olan milletin bir bireyi değiliz ve onların taşıdığı suçluluk duygusunu taşımıyoruz. biz büyürken kafamıza bu sözcüğün ne kadar kötü bir şey olduğu çakılmamış. bizim için çok bir ağırlığı yok. sik demek gibi bir şey. bu adam için de tamamen aynısı. ama sağolsun tık avcılığı yapan medya ve internette ota boka alınan kitle bir dakika durup da "ya birader bu adam isveçli değil mi? biz niye bu adamı amerikan kültürüyle büyümüş biriymiş gibi yargılıyoruz?" diye sormadı. bu adam zaten kendi sitelerinden çok büyük ihtimalle daha fazla tık aldığı için ayrı bir kıllar, üzerine gittiler de gittiler. yıllarca bu adamın her saniye açığını arayan siteler en sonunda adamı alt-right'çı yaptılar. yersen.

  pewdiepie dünyanın en zekice esprilerini yapmıyor doğru. ama bu adamın meme review'larını izleyip de cami vurmaya karar verecek adamın bence kafayı sıyırmak için pewdiepie'a pek de ihtiyacı yok. sanki pewdiepie youtube'dan gidince bütün dünya bir olacak, çiçek açacak. hayret bir şey.

  edit: kendisi isveçliymiş, düzelttim.
 • bence kendi kendini bitiren illet.. fanatik radikal muslumanların ilk hedefi olacaktır diye dusunuyorum
 • yeni zelanda'da yaşanan katliam ile alakası olmayan youtuber.

  saldırganın, işi gücü meme üretmek ve shitpost atmak olan çeşitli sitelerde aktif olduğu görülüyor. "subscribe to pewdiepie" da internet aleminin güncel memelerinden bir tanesi. ve meselenin bu olayla hiçbir alakası yok. zira söz konusu geyik, youtube'un en çok aboneye sahip iki kanalı arasındaki bir çekişmeden ibaret. diğer kanal t-series isminde bir hint kanalı.

  bu katliamı pewdiepie'ın üzerine yıkmaya çalışmak saçmalıktır. kendisinin herhangi bir azmettirici eylemi yoktur.
33 entry daha