şükela:  tümü | bugün
 • acı çekerek ölmenin şehitlik kılıfına sokulup kutsandığı bir sosyal-kültürel coğrafyada zorunlu askerlik için kullanılan ve 'laik' iktidar odaklarının ise, tabutlar ve kandan elde edecekleri siyasi-ekonomik rant sebebiyle olsa gerek, hiç mi hiç itiraz etmedikleri bir tanım.

  (bkz: bana türkiye laik değildir dedirtemezsiniz)
 • içerisinde en anlamlı küfürlerin savrulduğu yer. bozuk türkçelerle ve bozuk gramerle en manalı cümlelerin kurulduğu!
  içerisindeki yüz binlerce gencin zaman denen kavramı damıta damıta hissettiği, ciğerlerini yaktığı, hayat hakkında, özgürlük hakkında, ölüm hakkında milyonlarca tanım biriktirdikleri yer!

  oysa tanrı çok önceden terketmiş burayı. yoksa neden herkes küfretsin yaratıcıya. yoksa neden her rütbesiz asker neden çemkirsin yaratıcıya? yoksa neden bu kadar kızgın olsunlar?

  neden?

  cevapsız soruların cenneti. havvası olmayan ademlerin kovulduğu yer. tuvalet kapılarına, telefon kulübelerine, nöbet yerlerine şafakların atıldığı kutsal ocak!
  gazino adındaki berbat kantindeki televizyona yakın olmak için 400 gün sayan koca koca adamların rant kavgasının mabedi. sabır taşının ortadan ikiye ayrılıp, vurulacak şakak arandığı yer..

  çok önceden kendi haline bırakılmış gibi ama. nizamiye kapısından içeri alınmaz hiçbir erin annesi ya da babası.. sevdiği ise asla ve asla!
  yönetmeliğinde, "kışla içerisinde elele gezmek yasaktır" yazan sevgi evi. nerede ama? nerede?

  her şeyin emirle kalkacağı yer. ben demiyorum. rütbeliler öyle diyor parkasının yakasını eksi 39'da kaldıran bir askere. ödül denen şeyin olmadığı, sadece cezanın motivasyon aracı olduğu yer...

  peygamber ocağı, peygambere çok kızgın olan genç insanların karargahı. ellerine bir geçirseler peygamberi, linç ederler!..
 • (bkz: allah ocağı)
 • tüple çalışır. doğal gaza da uygundur.*
 • balyoz davası sanığı albay suat aytın gerekçe göstererek halka sitem etmiş.

  "sokak köpeklerinin haklarını savunmak için yürüyüş yaparken, peygamber ocağı ordunun itibarının zedelenmesine göz yumulmuştur. ileride halkımız bunun bedelini ödeyecektir"

  şimdi bu adama sormazlar mı hakkını savunduğun dediğin ama ne hikmetse yıllarca "geri kalmış" gördüğün halk tarafından tecavüze uğrayan, işkence edilen, üzerinden bin tane araba geçen ve asfalta yapışan, potansiyel katil yetiştirmek için pratik şansı veren üç beş hayvan için yürüyüş yapılması zoruna mı gitti diye? dinin kendisine çağdışı deyip işine gelince yaptığı işi kutsallaştırıp "itibar" kazandırmak doğru bir şey mi diye? nerede senin çağdaşlığın, laikliğin diye sorulmaz mı yahu? peygamber ocağıymış...

  halk senin "çağdaş" görüntülü sevgili eşin kuaförde her gün saçını üç kuruşa yaptırsın, çocuklarını arabayla gezdirsinler, bütün sülalen gazinoda düğün yapsın, elalem havuzu rüyasında görürken sen serbest dalış yap mutlu ol, "itibar" kazan diye yeterince bedel ödedi, ödüyor zaten...
 • askeriye'nin kutsal bir kurum olduğu algısını yaratmak için kullanılan ifade. kutsal bir kurum olarak konuşlanarak eleştirel gözlerden kaçınmayı hedeflerler. ama cesaret edip "bunun neresi peygamber ocağı ya" diyeni de hapse atarak kesin sonuçlar alınır. (bkz: halkı askerlikten soğutma)
 • tsk'ya yakıştırıldığı için yıpratılan bir tamlama, eğer öyleyse ocak çalışanlarının her türlü fuhuş ve fuhşiyatı yaptığını bütün köy duymuştur.
  http://www.haberturk.com/…85907-fanteziye-ihrac-yok