şükela:  tümü | bugün
 • enteresan bir sorunsal..

  burada kastedilen "124.000 peygamber nerede" sorusu değil.
  kuran'da adı geçen 25 peygamberlerin ekseriyeti gerçekten yaşadı mı? özellikle babil sürgünü dönemi öncesi yaşayan peygamberlerin varlığına dair neredeyse hiç bir delil yok mesela.

  hz. davut'un varlığına dair bir iki ufak delil bulunsa da davut ile süleyman gerçekten yaşamışsa da kudretli imparatorlardan ziyade aşiret ağası seviyesinde olmaları kuvvetle muhtemel.

  hz. musa'ya gelirsek bırak yahudilerin mısır'dan efsane kurtuluşunu, yahudilerin mısır'da yaşadığına delil yok. yahudiler kenan bölgesinin yerlisi çıkıyor. olayların gerçekliğinin tek dayanağı hadiseden en az 600 sene sonra yazıldığını bildiğimiz eski ahit
 • insanoglu 200.000 yasindadir (bkz: homo sapiens sapiens). islama gore ise dunyaya 124.000 peygamber gonderilmis . yani, ortalama 1.6 yilda bir dunyaya yeni bir peygamber gonderilmis olmasi gerekiyor (eger ayni zamanda birkac peygamber gonderilmediyse) bu da, peygamberlerin 1-2 yil icinde oldugu ya da surekli birbirleriyle savas ettikleri anlamina gelir.

  dusunsene, birisi sana "ben peygamberim" diye geliyor mucizelerini filan gosteriyor, hoooop 1.5 yil sonra baska birisi daha ortaya cikiyor. 30 yillik hayatinda 20 tane peygamberi takip etmis oluyorsun.

  yani, 124.000 tane peygamber gonderilmis iddiasi koca bir yalan olabilir.
 • sanirim tekrarlamak lazim burada kastedilen "neden avustralya kitasina peygamber gonderilmemis?" sorusu degil. burada gecen adi gecen peygamberlerin (25 olmasi lazim) ekseriyetinin yasantisina dair cok fazla delil bulamamis olmamiz.

  mesela hz. davud ile oglu suleyman'i ele alalim. bu abiler bu kadar kudretli bir krallik kurduysa, niye arkeolojik kazilarda o donemin kudus'u koyden hallice cikiyor?
 • davut, süleyman ve muhammed dışında diğerlerinin yaşadığına dair bir emare yoktur. sadece isimleri kutsal kitaplarda geçer.
  davut, süleyman ve muhammed ise öyle büyük bir devletin başkanı falan değil küçük toplulukların liderleri idi. kendleri öldükten sonra üzerlerine mitoloji eklendi.
  zaten diğerlerinin tümü dünyada süregelen, anlatılan mitlerin çeşitli versiyonları.
 • muhammed in yasayip yasamadigi da kesin degildir. 30 yil boyunca islam egitimi vermis, almanya'daki ilk islam kursusu profesoru, bu sonuca ulastiktan sonra islami birakti ve bununla ilgili su kitabi yazdi:

  https://www.amazon.com/…quiry-obscure/dp/161017061x