şükela:  tümü | bugün
 • enteresan bir sorunsal..

  burada kastedilen "124.000 peygamber nerede" sorusu değil.
  kuran'da adı geçen 25 peygamberlerin ekseriyeti gerçekten yaşadı mı? özellikle babil sürgünü dönemi öncesi yaşayan peygamberlerin varlığına dair neredeyse hiç bir delil yok mesela.

  hz. davut'un varlığına dair bir iki ufak delil bulunsa da davut ile süleyman gerçekten yaşamışsa da kudretli imparatorlardan ziyade aşiret ağası seviyesinde olmaları kuvvetle muhtemel.

  hz. musa'ya gelirsek bırak yahudilerin mısır'dan efsane kurtuluşunu, yahudilerin mısır'da yaşadığına delil yok. yahudiler kenan bölgesinin yerlisi çıkıyor. olayların gerçekliğinin tek dayanağı hadiseden en az 600 sene sonra yazıldığını bildiğimiz eski ahit
 • sanirim tekrarlamak lazim burada kastedilen "neden avustralya kitasina peygamber gonderilmemis?" sorusu degil. burada gecen adi gecen peygamberlerin (25 olmasi lazim) ekseriyetinin yasantisina dair cok fazla delil bulamamis olmamiz.

  mesela hz. davud ile oglu suleyman'i ele alalim. bu abiler bu kadar kudretli bir krallik kurduysa, niye arkeolojik kazilarda o donemin kudus'u koyden hallice cikiyor?
 • davut, süleyman ve muhammed dışında diğerlerinin yaşadığına dair bir emare yoktur. sadece isimleri kutsal kitaplarda geçer.
  davut, süleyman ve muhammed ise öyle büyük bir devletin başkanı falan değil küçük toplulukların liderleri idi. kendleri öldükten sonra üzerlerine mitoloji eklendi.
  zaten diğerlerinin tümü dünyada süregelen, anlatılan mitlerin çeşitli versiyonları.