• nevizadenin oralarda bir ocakbasi.gavurdagi ve etleri siddetle onerilir.yalniz biraz steril bir ortamdir.fiyatlar tuzlu olabilir.
  • meze olayını aşmış bitirmiş ocakbaşı. özellikle peymane kebabı ve sıcak humus tavsiye edilir. fiyatları normaldir.
  • balo sokak'ta sol taraftadir. kebaplar ve mezeler gayet lezzetli, servis ozenlidir. duvarlardaki tablolar dikkat ceker.
  • haftasonları rezervasyon gerekebilen güzel ortam, taksim geneline göre biraz pahalıca, ama güzel çok.
  • (bkz: peymacun)
  • farsca kokenli bir sozcuk olup iranda kiz ismi olarak da kullanilmaktadir.
  • nihayetinde akşam vakti nefsimi sınadığım bir mekan olarak kişisel tarihime kaydolmuştur.
  • bu mekanın ortamı keyiflidir, mezeleri, kepapları pek lezizdir ama portakallı irmik tatlısı ölümcüldür.
  • asmalı mescit'te otto'nun hemen yanında bulunan şık ocakbaşı. ancak, itiraf etmeliyim ki bu mekana ne zaman girsem kendimi bir ocakbaşındaymış gibi hissedemiyorum. daha çok bir italyan restoranı havası var. kapıdan girdiğimde gözüme çarpan ocakbaşıyla birlikte olayı yeniden idrak etmeye başlıyorum. göze batan bir diğer nokta da, üst katta atıl vaziyette duran bar... zaten, ocakbaşında barın olayı nedir? kebaba geçmeden önce aperatif birşeyler almak isteyen bir kitle mi vardır? tabii bunlar ayrı başlıklarda incelenmesi gereken konular...

mekan, dekorasyonuyla kafamdaki ocakbaşı imajından uzak olabilir; fakat, hiçbir kebapçıda bu kadar lezzetli meze yediğimi hatırlamıyorum. özellikle humusu bir harika ama mutlaka ve mutlaka üzerine pastırma ya da kavurma koydurarak yenmeli. patlıcan mamulleri ve cevizli favası da diğer favorilerim. et ve kebap çeşitlerinin de gayet başarılı olduğunu söylemekte fayda var. en hayati konulardan biri olan hesap ise biraz kabarıkmış gibi durabilir ama eskiden çok sevdiğim, şimdiyse kalitesinden ve ruhundan çok şey kaybettiğini düşündüğüm umut ocakbaşı'nda daha kötü hizmete aynı hesabı ödediğimi bilirim.
  • "sıcak portakallı irmik helvası- dondurma" ikilisinin taze naneyle süslenerek sunulduğu başarılı mekan. mübâya'a kaliteli, sunum da..
hesabın var mı? giriş yap