• çalışanlarının psikolojilerinin, halet-i ruhiyelerinin zamanla çalıştıkları mekanın müzikleri ve aydınlatmasıyla dolaylı olarak değil, doğrudan şekillendiğini gözlemlediğim bardır. zira garsonundan barmenine, müzisyenine, hatta müdavim müşterilerine kadar haftada 4 gün 4 er saatten fazla zaman geçiren tüm üyelerinde aynı tip hal ve tavırlar açıkça görülmektedir.

tam olarak nitelindirmeyi haddim olarak görmemekle birlikte yer yer kasvet ve sanırsam mekanın bir parçası olmaktan ötürü gelen temelsiz bir özgüven, hatta halk arasında ''artizlik '' olarak tabir edeceğimiz cinsten bir ego düşkünlüğü hakimdir bireylerine. tevekkeli bu bara gidip kalabalık bir masaya oturduğumda, muhabbete bireylerinin özlerinin değil de bariz olarak egolarının hakim olduğunu görüp rahatsızlık duymaktayım.

tecrübeyle sabittir, bu barda çalışmaya başlamadan öncesinde azımsanamayacak miktarda vakit geçirdiğim, tanıma fırsatı bulduğum bir insanın burada çalışmaya başladıktan sonraki değişimi gerçekten ağzımı açık bırakmıştır. ha bir de eğer işbu kişiler bu yorumumu okuyorlarsa naçizane bir önerimdir, edindiğiniz bu kimlik sizi özgün bir birey olmaktan ziyade birer ''peyote ürünleri '' haline getiriyor. dışarıdan bakan bir insanın bariz olarak görebileceği şekilde hem de. bunun bilincinde olmanızı temenni ederim. haddimi aştımsa, sürç-i lisan ettimse affola, zira ben de azami sınırın ayda 3 olacağı şekilde gelip giden biriyim mekana.
  • her oturduğum da bana zindan havası veren mekan. birde eskiden sokağın sonunda prison vardı.
  • peyote istanbul'un üvey oğlu. ramazan ayında oruç tuttu. şimdi de bir buçuk aylık tatilini sürdürmekte... (konserler açısından) çok görmemek lazım tabi, gidenlerin çoğu öğrencilerden oluşmakta. eskişehir'in çoğu mekanı gibi öğrenciler olmasa olmayacak.
    o değil de bazen konser takvimine replikası yazıp yazıp silmeniz nedir abi? niye boşuna heyecan yaptırıyorsunuz?
  • 7.4.2012 tarihinde, yine eskişehir'in bağrından kopup gitmiş, gevende ile kapılarını açacak olan alternatif, bağımsız ve eşsiz canlı performans mekanı.
    sabırsızlıkla beklenendi.

edit: gevende kusura bakmasın. peyote, medar-ı iftiharları, alamet-i farikaları "replikas" ile açacak kapılarını... 6.4.2012 tarıhinde.
    bundan daha iyisi olmamalı.

adres: neyzen teyfik sokak (yani barlar sokağı)
  • henüz nerede olduğunu bilmesem de, sonunda açılacağını öğrenmek keyif vermiştir. nitelikli canlı performans dinleme anlamında yıllardır yeri doldurulamayan carpe diem'in atmosferini tekrardan eskişehir'de yaşayabilicez gibi.
  • (bkz: 6 nisan 2012 replikas eskişehir konseri/@bal i shikeste)

gizemli havası ve bomba konserleriyle merak ettirmişti. giriş katı küçük gibi geldi sahne önleri falan daracık ne bileyim daha büyük olur diye beklemiştim ama tavanın yüksek olması iyi en azından. teras ise bayağı iyiydi bu akşam bir de yanlış görmediysem fıçı bomonti veriyorlardı ki bu artı puan benim için.* bira fiyatları normaldi, açılış için değilse yani en azından.

bir de şu aralar her yerde görmekten iyice alıştığımız grupçanak gezen güven kıraç ve oyuncu arkadaşları sağ olsun iyice küçük istanbula çevirdiler ortamı, herkes bi havalı bi havalı bildiğin gibi değil.*
    artık alıştık onlara hiç ünlü gördük şaşkınlığı yaşamıyoruz. bugün bi ekstradan settar tanrıöğen vardı, ne kadar esmermiş la adam fedon mübarek.

işte tek sıkıntı barlar sokağında olduğundan ötürü 2de kapanması. konserler daha erken başlayacak demektir bu.
    ama genel olarak "gittik gördük sevdik " diyebilirim.
    replikas ve nekropsi'yle kazanmışlardı beni zaten, bakalım ilerleyen zamanlarda görücez hünerlerini. öyle her istanbullu mekan tutunamıyor burda yani, akıllı olsunlar.*
  • bir ay içinde fairuz derin bulut, kesmeşeker, ceylan ertem, bandista falan geliyor bu mekana. eşantiyonları da cabası. beklediğimiz ve istediğimiz gibi oldu, allarrazolsun.

edit:
    + replikas
    + gevende
    + korhan futacı ve kara orkestra

eskişehir'e fazla bu fazla. gerçek değilmiş gibi geliyo artık :/
  • istanbul kafasını eskişehir'de yediremeyeceklerini bi nebze de olsa anlamış olacaklar ki içerisindeki insan sayısı içki fiyatlarını indirmeden önce ve sonrası olarak ikiye ayrılabilir. bu güzel. gerçi kendilerine sorsan yaz indirimi diyorlar ama...

umarım rock müziğin de öldüğünü* kabul ederler de şu güzelim sahnelerinde ve ses sistemlerinde daha iyi müziği bol bol dinletebilirler. audio kombat vardı bak geçen, iyidir setolar. hişş feyz alın biraz daha.

kim istemez ki tech house, progressive çalsın da dans edelim.

zamanın ötesi mi kokuyor buralar, ne?
  • eskişehir'in güzel müzikler çalan kaliteli mekanlarından bir tanesi. tavsiye edilir.
  • 50'lik bira fiyatı artık 6 lira olmayan mekan. 7...
hesabın var mı? giriş yap