• aşıyı vurulalı 4 gün oldu. ilk vurulduğum anda mide bulantısı yaptı bir süre. if yaptığım için açtım ama açlığın mide bulantısı yaptığı bir bünye değilim. siz yine de aç gitmeyin bence. ertesi gün baş ağrısı, kol ağrısı ve sivilce yapmaya başladı.

benim için asıl ilginci ise normal baş ağrısının yanında, başıma dokunduğumda, kafamı sanki bir yere çarpmışım gibi ağrımasıydı. hatta bunu ben farketmedim ve "kafamı bir yere mi çarptım ben dün" diye etrafımdakilere sorarken, daha önce biontech aşısı olmuş birinin bana aşı yapıyor onu, bende de yaptı demesi ile aydınlandım. dün ise tüm belirtiler tamamıyla son buldu.
  • ikinci randevuyu bir türlü alamadığım aşı. varsa bilgi vermek isteyen yeşillendirsin.
  • beş gün önce ilk dozumu oldum. iki gün boyunca kol ağrısı oldu. sonrasında ise koltuk altımda şişlik ve ağrı oldu. hala daha devam ediyor. lenf bezi şişmesi deniyor ve aşının yan etkisi olduğu söyleniyor. umarım öyledir!
  • kişiden kişiye farklı semptomlar gösteren, fakat hiç ağır semptomlarını görmediğim aşıdır. şunu unutmayın: 1 milyon kişiye saf su enjekte edilse bile şikayet edenler olacaktır. yazacağım semptomları sırayla paylaşacağım. en başa yazdığım en çok görülenler, sona doğru gittikçe ise nadir görülen semptomları paylaşacağım. gözlemlediğim semptomlar şu şekilde:

ilk dozdan sonra:
    -aşı uygulanan bölgede ağrı/sızlama.
    -yorgunluk, baş ve karın ağrısı.
    -eklem ağrısı.
    -kolda şişme/kızarıklık.

ikinci dozdan sonra(çoğu kişi ikinci dozdan sonra ilk semptomların ileri seviyelerini hissediyor):
    -aşı uygulanan bölgede yüksek ağrı/sızlama.
    -yüksek eklem/kas ağrısı.
    -yüksek yorgunluk, baş ve karın ağrısı.
    -mide bulantısı.
    -ateş.
    -ishal.
    -kusma.

yukarıda sizinle paylaştığım semptomlar en fazla 3 gün sürüyor. 3 günden fazla sürerse doktorunuza görünmekte fayda var. gördüğünüz üzere yaptırmayacak kadar ağır yan etkileri yok. aşının içinde çip vb. yok. bu tarz saçma söylemler bilimle hiçbir alakası olmayan, günde 3 paket sigara bitiren ama konu toplumun hayatını riske atmamak olunca böyle şeyler söyleyen bilgisiz ve bencil insanlar tarafından ortaya atılıyor. bu aşı amerika, kanada, birleşik krallık, israil vb. ülkelerin halklarına uygulandı. bütün ülkeler olumlu sonuçlar aldı/almaya da devam ediyor. aşıdan değil, virüsten korkun. "bağışıklık sistemim güçlü" diyip hayatınızı riske atmayın. yoğun bakımda "keşke aşı olsaydım" diyene kadar elinize imkan geçtiği an aşı olmanızı tavsiye ediyorum. bu virüsten kurtulmanın tek yolu aşı. bu konu hakkında sorunuz varsa yeşillendirebilirsiniz. elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.
  • aşı oldum, çok şükür hiçbir sıkıntı yok. aşı olduktan sonra bluetooth şifresini almayı unutmayın sadece yoksa içindeki çipe bağlanamazsınız, ziyan olmasın.
  • benim aklıma takılan bir şey var.

pfizer biontech aşısının internet'de bulduğum bütün şişelerinin üzerinde beş dozluk aşı içerdiği belirtiliyor.

ülkemizde ise bir şişeden altı doz aşı yapıldığı söyleniyor. nedenini bilen var mı?

yoksa burada da mı bir honki ponki dönüyor?

görsel
    görsel
    görsel
    görsel
    görsel
    görsel
    görsel

edit: birçok arkadaşımız mesaj ile ulaştı. evet şişede beş doz yazıyormuş ama firma altı dozluk aşı koyuyormuş. kalan bir doz atılmasın diye altı doz yapılmaya başlanmış.

edit 2: bazı arkadaşlarımız ise bir şişeden özel bir teknikle altı doz çekilebildiği için altı doz uygulanıyor diyorlar.
  • 30 yas ustu siradan vatandas statusuyle (denizci, yabanci bayrak, sigorta yok) 30 dakika kadar once sol omuzdan biontech yaptirdim. sol kolda cok hafif uyusma harici bir sey yok henuz. bu entry kendini guncelleyecektir.

edit: ignenin girdigi yerde kas agrisi mevcut, fakat asinin icerigiyle bi alakasi oldugunu dusunmuyorum keza askerde de ayni yerden asi olmustum, kasa yapildigi icin agriyor sanirim.

edit2: 4. dubledeyim, alkol testini de yapmis oldum, herhangi bir sorun gozlemlenmedi.

edit3: side effects? no
  • çok az bir kol ağrısı ile ilk doz atladildi. bakalim ikinci dozda ne olacak.
  • 1.önce , covid-19 mrna aşıları üst kol kasından vücuda enjekte edilir. belirli nükleik asit dizisine sahip, hücreye girmesi için dışı yağ kaplı parçacıklar (mrna), bağışıklık hücrelerine taşınınca, hücreler virüsün amino asit dizilimine benzer protein yapımına başlar. proteinler üretilince, hücreler alınan mrna'yı parçalar ve yok eder. hücrenin çekirdeğine girmediği için dna ile herhangi bir ilişkisi yoktur.

2. adımda hücre yüzeyinde protein parçasını gösterir. bağışıklık sistemimiz sanki doğal yolla virüs enfeksiyonu olmuş gibi bu yabancı proteini tespit eder ve bağışıklık için antikor üretimine başlar.

3. süreç sonunda bağışıklık sistemimiz artık virüs kaptığında nasıl savaşılacağını öğrenmiş olur. böylece virüs kapmanın vereceği hasarları almadan vücudunuz hastalığa karşı savaşmaya hazır hale gelmiş olur.
  • aşı olanlar virüsü kapmaya ve başkasına bulaştırmaya devam ediyorsa başka kişileri nasıl koruyacağımı anlamadığım tıbbi ürün.
hesabın var mı? giriş yap