şükela:  tümü | bugün soru sor
 • en sık rastlanan orkide türlerinden biridir. düşük fakat sabit ısıdan hoşlanır. her orkide gibi aydınlığı sever, ama güneşi sevmez. duru bir güzelliği vardır. en yaygın renkleri beyaz ve pembedir. adını yapraklarının kelebeğe benzemesinden alır. insanın içinden durup durup hep ondan bahsetmek gelir. algıda seçicilik yaratır. evet, tabi orkidelere tutulmak mümkündür.
 • beslemesi buyutmesi guzeldir. nasil derler, balik tutmak gibidir. gubrelenmesinde farkli oranlar bulunsa da ilk once soylenmesi gereken duzenli gubrelenmesi gerektigidir. her guzel sey gibi gozlenmeyi pek sever. bu ayni zamanda gerekli nem oraninin belirlenmesi, ilgili sulama metodlarinin gelistirilmesi icin onemlidir. kisin 10 gunde bir gibi olabilecegi gibi yazin 3 ya da 4 gunde bir sulanmasi yeterlidir. yagmur suyunu sever. ama su kuşu degildir. bu nedenle sulandiktan bir sure sonra suzulmelidir. yeni baslayanlarin kokleri de yakindan gozlemeleri onemlidir. çam agacinin kabuklarinin arasina ekildiginde gubrelenme orani 30 10 10 olmasi onemldir.
 • tomurcuklanma mevsimidir. aman efendim insanın içi açılır, yüzü güler, çiçeklendiğini görünce. çiçeklenme yavaş yavaş gerçekleşir. çiçekleri üzerinde çok uzun kalır. bu nedenle kesme orkide alınmamalı, alanlar kınanmalıdır. ayrıca, bu bir görgüsüzlük, bir cehalet işaretidir.
 • fazla ışığı sevmediği gün gibi a$ikar olan bu orkideye biçilen ömür dört ay olmasına ve her gün sevgiyle adının fısıldanmasına rağmen maximum bir ay ya$amı$ olmasının tek sebebinin sulama tekniği mi ya da be$ gün ismini duymamı$, tarafımdan gözlenmemi$ olup olmadığı anla$ılmamı$tır. pembe çiçekli orkide sulu sepken değil sadece saksının altına sızdırılan suyla bile idare edebilirmi$.onyedi derece ideal sıcaklık olup asla direkt ı$ığa maruz bırakılmamalı,ölümü gerçekten üzücü olmaktaymı$.
 • orchidaceae familyasındandır ve en çok bilinen orkide türüdür.
 • içinde çiçeklerini altı ay koruyabilen veya sekiz ay sürekli çiçekli kalabilen bitkilerin de bulunduğu orkide cinsi. ender durumlar haricinde çiçekçide veya markette gördüğünüz tüm orkidelerin cinsidir. piyasada satılanların geneli kokusuzdur. gördüğüm kadarıyla kokulu olanlar da günün belli saatinde kokulu olurlar.

  düzenli ama çok az miktarda gübrelenmeyi, saksı kuruduktan(*) sonra tercihen sabah saatlerinde bol bol sulanmayı severler. nadiren susuzluktan, genelde bol sulanarak, gövdeleri ıslatılarak öldürülürler.

  beş-on bitki nesillik ar-ge sonucu piyasada satılanları insan evladının sevdiği sıcaklık, ışık ve nemde büyüyüp gelişebilir. fazla sıcakta, fazla güneşte veya etraftaki meyve kabuğu çöplerinden* dolayı çiçeklerini dökebilirler.

  genellikle normal ve minyatür olarak iki boyda satılırlar, türk kahvesi fincanı boyundaki şirin (ve bazıları kokulu) minyatürlerin saksı malzemesi* daha fazla su tutar o nedenle hata affetmezler, çabuk çürüyebilirler.

  1.5-2 yılda bir saksıdaki malzemenin -tam olarak toprak değil- değiştirilmesi gibi tatsız bir iş vardır, onun dışında iyidir hoştur.

  ev içine orkide bahçesi kurmak istiyorsanız, aşağıdaki cinsleri de inceleyebilirsiniz:
  (bkz: dendrobium)
  (bkz: cattleya)
  (bkz: cambria)
  (bkz: vanda)
  (bkz: paphiopedilum)

  (*) öyle yazdıysam da kaktüs gibi değil. benim bitkilerin durumunda 5-7 günde bir yetiyor.
 • kendisi eşimin hediyesidir. pek bakmayı becerebilmiş değilim. çiçeklerini döktü dallarında yeniden tomurcuklanma başladı ama kimisi onlarla yeniden dal üretmek gerektiğinden falan bahsediyor. nasıl yapılır, nasıl bakılır bilen yeşillendirirse sevinirim.