şükela:  tümü | bugün
  • on kaplan gucundeki kisi. ormanin muhtari. orman karakolunun komseri. kisin kapilari kapanmayan kafatasi magarasinda kici donan sahis. yalakasi guran adli pigmedir. fildisi sahillerinde turist hatunlara sarkar. olumsuzdur derler.
  • f4 sava$ ucaginin ismi..
  • fantom'un dogru yazili$i..
  • operadaki parazit sahis
  • supermen gibi donunu kiyafetinin uzerine giyer. bu da yetmezmis gibi uzerine de silah takar. amma velakin altin gibi yuregi olan bir cocuktur.
  • kızılmaskenin orjinal adı...
  • ph yapan tom isimli shahıs (ıyk chok kotu oldu)
  • 1936'da başlayan ilk macerasıyla 60 yaşını geride bırakan kızılmaske efsanesi 1939'da renkli pazar sayfalarına yansımıştı. ressam ray moore 1942'ye kadar yalnız, 1942'den sonra ölümüne değin asistanı wilson mccoy'la beraber çalışmıştır. 1947-1961 arası mccoy, 1962'den sonra da gordon ressamlarından dan barry'nin kardeşi sy barry tarafından strip olarak çizilen fantom zaman zaman 'comic book' (çr kitabı) formatında da yayınlandı. bunlar ise 1939-1949 arası 'david mckoy publishing's feature books' tarafından, 1962 kasımından itibaren 'gold key'de 17 sayılık seri olarak (bu seri ekim 1966 tarihli 18. sayısıyla the phantom'un tüm yayın hakkı king features syndicate'e geçti) ve 1969'da da 'charlton comics' tarafından (steve ditko & jim aparo hazıriamıştı) yayınlanmıştı.

    60 yıldır serüvenlere, pek çok yan karakter ve güzel yerler katılmıştir. başlangıçta sadece ormanın derinliklerindeki kafatası magarası ile start alan fantom'a sonraları, fantom tepesi, fısıltı korusu, altın sahili keela-wee, abd'deki kartal yuvası ve yine ormanın derinliklerinde aslanlarla geyiklerin yanyana yaşadığı aden (bizde eden) adası maceralarda background mekanlar olarak kullanıldı. ayrıca bengali devlet başkanı dr. luaga'dan, orman karakolu komutanı albay worobu'ya; pigmelerin şefi guran'dan, fantom'un manevi oğlu reks'e ve zenci çocuk tom'a; yaşlı pigme moz dede'den, önceleri sevgilisi sonra karısı diana palmer'e (walker) ve yine çizgiromanda sıradışılığa en iyi örnek fantom'un ikiz çocukiarı heloise ve kit'e kadar seriye katılan pek çok yan karakter, oldukça zengin ve renkli bir fon oluşturur. fantom'un başarıları ve yaşantısı bununla da kalmaz. son hollywood macerasından 53 yıl önce 1943'te bir colombia serialiyle kızılmaske ilk kez başrolde tom tyler'ie - sinemaya geçti. arada tv dizisi ve animasyon çizgifilm) dizisi olarak ta yayınlandı. hatta yakın zamana kadar bizim tv kanallarında oynayan 'defenders of the earth' (dünyanın savunucuları) isimli çizgifiimde king features'a ait üç efsane isim yanyana gelmişti. (kızılmaske, mandrake ve gordon). hatta yeşilçam bile 1970'lerdeki çizgi kahramanlar furyasında kızilmaske'ye de uzandı. bu nedenle levent çakır ve irfan atasoy'un başrolünü oynadığı bir-iki kızılmaske versiyonunu da hatırlatmam yerinde olur. bir süre önce abd'de yayınlanan 'the phantom 2040' çizgiroman serisi ise 23. fantomun gelecekteki maceralarını içeriyordu. fantom'un son hollywood macerası ülkemizde hayranlarınca çizgiromanlarında gördüğü ilgiye pek yaklaşamadı.