şükela:  tümü | bugün soru sor
 • potansiyeli yüksek bir xcom vari oyun daha. phoenix point ile yakın zamanda çıkacaklar sanırım. phoenix point xcom oyunlarına daha yakınken phantom doctrine mekaniklerde radikal değişikliklere gitmiş. şöyle bir gameplay koyalım.

  şimdi bu arkadaşın combat mekanikleri bambaşka. sahaya inen ajanlarımızdan tam ekipmanlı olanlar ve sivil olanlar var. siviller trespass yapmadığı sürece göze batmazken, ekipmanlı abiler view conea girer girmez ortalık karışıyor. overwatchlar ve rakibin sizi görmesi view cone üzerinden oluyor yani xcomdaki gibi menzile girmek yeterli değil. onun dışında patrol routeları da görebiliyorsunuz.

  düşmanı etkisiz hale getirdikten belli bir süre sonra kankileri işkillenip o bölgeye bakınmaya başlıyor haber alamadıkları için. dispose body yeteneği ile cansız bedeni ortadan uçurabiliyorsunuz minik bir cutscene ile. yani al- götür- koy vs yok. onun dışında kameraları etkisiz hale getirme, lockpick, silenced silahlar gibi stealth olayları var.

  rng denen bir olay yok (veya çok az). "durumun farkında olan" kişilerin "awareness" adında bir barı bulunmakta. awareness yüksek ise daha az hasar alıyorsunuz. cover mekaniği de hesaba katılıyor burada. ancak full auto ataklar ve flash bang gibi ekipmanlarla awareness düşürülebiliyor. veya focus ve warn teammate gibi yeteneklerle artırılabiliyor. bazı yetenekler awareness kullanıyor, bu yüzden biraz risk- reward olayı var burada.

  önceden atadığımız support abilityleri kullanabiliyoruz. bunlar haritanın 4 yönüne atanıyor (kuzey- güney- doğu- batı) ve görüş varsa kullanılabiliyor. sniper, grenade launcher ve gaz var gördüğüm kadarıyla. misal adam duvar arkasında kalıyor ise sniper ile vuramıyorsunuz harita dışından. bu yetenekleri kullandığınızda minik bir cutscene giriyor ve çok tatlı anlar yakalayabiliyorsunuz.

  henüz görmedim fakat söylenene göre sahadan topladığımız dökümanları daha sonra ana üste çözmemiz bekleniyor. kelime puzzleı gibi birşeyler çıkabilir. aynı zamanda görev hazırlığında da support abilitylerin yanısıra giriş noktası ve önceden içeri adam sokmamızı da ayarlayabiliyoruz. hitman- swat hibridi birşeyler çıkıyor ortaya.

  breach mekaniği var. seçtiğimizde kimin nereye yürüyeceğini ve hangi silahı kullanacağını ayarlıyoruz ve işleme soktuğumuzda adamlarınız aynı anda içeri dalıp etrafı tarayarak yerlerini alıyorlar.

  umarım güzel becerirler bu oyunu. xcom'a güzel bir alternatif olacak gibi duruyor.
 • malum ortamlara düşen gayet güzel gözüküyor xcom un soğuk savaş döneminde geçeni diyebiliriz adamlarımızla aksiyona giriyoruz uçuyoruz kaçıyoruz.
  silent storm oyununu da hatırlattı bana 40 saat civarı oynanış sunuyormuş
  denemekte fayda var
 • oyun çıktı fakat gamebreaking buglarla çıktı. bu yüzden biraz bekleyin azcık eli yüzü düzelsin derim. ben sabredemedim ve çirkin yüzünü gördüm oyunun biraz biraz. yine de stealth, spy thriller ve xcom sevenler için birebir. ama sabredin. bugları ve kötü yönleri söyleyeyim de iyi yönleri zaten reviewlardan kaparsınız (gamespot 9.0)

  indirdiğiniz rakip ajana "dispose body" yaptığınızda oyun fatal error veriyor.

  düşmanlar haritanın bir ucundan, arada 2 duvar bile olsa sizi vurabiliyor. combat şu aralar oynanacak gibi değil. save- load yaparak stealth ile zorluyorum ben de. iron man felan hiç olmaz bu haliyle.

  son olarak kendine has bir havası var ama grafikler de çok eski. aynı firmanın hard west adlı oyununda bile animasyon ve grafikler çok daha temizdi. eğer ki tepetaklak olmazsa bolca patch ile oyun çok güzel hallere gelebilir yine de.

  editihno: çarşambaya bugları halledeceğiz demişler. hadi bakalım.