şükela:  tümü | bugün
 • yönetmenliğini saul bass'ın üstlendiği 1974 tarihli bilimkurgu.
 • çocukluğumda televizyon karşısında gözümü kıpmadan izlediğimden olsa gerek bu tür haşerat felaketi filmlerini çok severim. arılısı, karıncalısı, çekirgelisi... hemen hemen hepsi de kıytırık filmlerdi ama gel de 75 santimetreden hayran hayran film izleyen o çocuğa anlat bunu. gözlerim de hala canavar gibi anne.

  bu film de hem dönem hem de konu itibariyle aynı klasmana girdiği için zevkle izledim. ancak tüm o sallama filmlerin aksine bu film son derece eli yüzü düzgün bir film çıktı, rıza baba. özellikle makro çekimler nat geo wild ayarında. sanırım ekibe bir belgeselci transfer etmişler. filme daha fazla değinmek istemiyorum. o dönemi ve bahsettiğim türü seviyorsanız severek izlersiniz zaten.

  filmden bağımsız olarak, masum güzel kız kontenjanından filme duhul olan dünyalar güzeli lynne frederick'ten bahsetmek istiyorum biraz. gerçekten tarifsiz bir güzelliğe sahip ancak rezalet de bir oyunculuğu var. oluşturulması sırasında tüm altınlar güzelliğe harcanınca oyunculuk skill'ine para kalmamış belli ki. maalesef 39 yaşında ölmüş. hep güzel hatırlanmak için belki de. oyunculuğundan mütevellit, hatırı sayılır bir yer edinememiş kendisine sinema dünyasında. kadayıf peter sellers'ın çıtır karısı olarak kalmış akıllarda hep. onun da tüm parasını sömürmüş tabii ki yasal yollardan. gerçekten fırtınalı bir hayatı olmuş, okumanızı öneririm. hem güzel hem de ingiliz olması münasebetiyle cemiyetin her güzel ingiliz kızı gibi bir süre de rod stewart ile birlikte olmuş haliyle. stewartlık hizmetini de yerine getirmiş bu şekilde.

  filmin sürrealist bir alternatif sonu daha var. youtube'da bulabilirsiniz. filmden sonra onu da izlemenizi öneririm. alternatifliği hikayeyi farklı bir sonuca bağlamasından değil, aynı finali farklı ve dediğim gibi sürrealist bir şekilde anlatmasından. 10 numara sürrealistim bacım.
 • 80'li yıllarda çocukken trt'de verdiğinde izlemiştim. severek, heyecanla, gerilimle izlediğim ilk film budur. uzun zaman adının ne olduğunu nette bulmaya çalıştım ve sonunda buldum.

  filmde karıncalar (büyük, dev değil normal) zekice, kollektif olarak bölgede yaşayan insanlara saldırıyordu.

  http://www.imdb.com/title/tt0070531/
 • arşivimi kurcalarken rastlayıp bir kere daha izlediğim, başarılı olabilecekken olamamış sci-fi. gerilim şahane, konu orijinal ancak karakter yazımı ve buna bağlı olarak oyunculuk kötü. eksiği gediği çok yani. yine de yetmişler sci-fi, her türlü akıyor.