şükela:  tümü | bugün
 • iki limanlı antik kent. kalıntıları gezmenin yanı sıra yüzülesi, balık tutulası, gözlükle dalınası bir yer.
 • kemeri geçince tekirovaya gelmeden phaselis gelir
 • tek kelimeyle büyüleyici bi yerdir.tarih ve doğanın içiçe olduğu inanılmaz güzellikte bi yer... şehrin kalıntılarında dolaştıktan sonra sanki hiç birbiriyle alakası yokmuşçasına ağaçlar ve zakkumlar arasında doğal bi limanda bulursunuz kendinizi sonra...sonrası kelimelerle anlatılmaz.
 • denizde yuzerken altinizda bi suru tarihi eser filan gorursunuz.
 • phaselis'e giriş bu yıl itibariyle indirimli olaraka kelle başı 4 milyondur.dün kumluca dönüşü oraya bi uğrayalım dedik arkadaşlarla vovvosta son sürat phaselis yolundayız,tarihin kokusu burnumuzda püfür püfür esiyor.kapıya geldigimizde antalyanın heryerinde sıradanlaşmış o bekçi kulübelerinden gördük ve yanında kocaman bir tabela kelle başı 4 milyon diyo.neyse öğrenciyiz,tez hazırlıyoz,bunun için cekim yapacaz(elimizde kamera vardı)falan diye adama yutturmaya calışcaz diye düşünüyoz.bizimkisi anlatmaya başladı böööle bööle diye adama.ama nafile.adam hani hocanız,siz grup bile degilsiniz dedi.abi grubuz ya aha sana 4 kişi dedi bizimkisi.yok ööle degil diyo bu hala o zaman yazı falan yok mu dedi.var abi dedi bizimkisi.şurdan sana bir yazı cıkartayım abi.al sana yazı.
  güle güle geberdik:) neyse bu kadar geyikten sonra giremedik tabi adam bizi sittir etti tabi.sonuç olarak giderken paranız olsun lanet olsun
 • açık denizden tekneyle gelinmesi durumunda dikkatli olunması gerekir nitekim sahil şeridinde bol miktarda batık vardır. gece tekne ile konaklanması düşünülecek olur ise kaş yönündeki koyun kullanılması tavsiye edilir.kalıntıların bulunduğu yöndeki koy açık denizden gelen dalgalara karşı pek korunaklı değilidr.zıpkınla avlanmak içinde sahili oldukça elverişlidir.
 • şemsiye yerine çam ağaçlarının altında gölgelenebileceğiniz doğa harikası..
 • olympos a gelmişken uğramadan ayrılmamanız gereken tarihi mekan.lakin olympos a araçla çok yakındır.ufak bir yarımadaya kurulu mekan biri askeri diğeri ticari olmak üzere iki limana sahipmiş zamanında.
  phaselis e giderken yanınızda buğu yapmayan bir deniz gözlüğü de götürürseniz enfes sualtı görüntüleri sizi bekler.
 • fasilis diye okunur. pers imparatorlugu idaresindeki elen satraplıklarından biridir. ticaret açısından önemli bir konumu vardır. anadolu seferine çıkanbüyük iskender fasilis'i çok fazla direncle karsılasmadan ele gecirdikten sonra burada altı ay kadar kalıbı dinlendirip ardından da yoluna devam etmistir. çam ağaçlarının arasında deniz kıyısında duran bir cennet gibidir hala. sadece arı vızıltıları ve denizden gelen yumusacık dalga seslerinden baska hic bir sey duyulmaz. huzur veren antik kentlerden biridir.