şükela:  tümü | bugün
 • dünyanın yedi harikasından biri sayılan zeus heykelini yapan sanatçı
 • book of genius un 11 kıstasına göre gelmiş geçmiş en büyük 9.deha.. toplam puanı 808dir..
  ışık problemini heykeli koyduğu yerin içinde heykelin önüne içine zeytinyağı doldurulmuş bir havuz yaparak çözmüştür..
 • klasik yunan uygarlığının en büyük sanatçısı olarak kabul edilir. parthenon'un tüm bezemesi phidias ve onun yönetimindeki yardımcıları tarafından gerçekleştirilmiştir. parthenon'da yalnız iç friz 1 metre yükseklik ile 160 metrelik bir uzunluğa sahiptir. özellikle bu bölüm phidias'ın olağanüstü dehasını gözler önüne serdiği yerdir. bütün tapınağı süsleyen kabartmalarda birbirinin eşi bir tek yüz ya da elbise kıvrımı bulmak olanaksızdır. bir dor tapınağında olmakla birlikte kabartma heykeller iyon üslubunun özelliklerini taşır.
  (bkz: parthenon)
  (bkz: dor duzeni)
  (bkz: iyon duzeni)
 • fidyas: klasik yunan heykel sanatının ölümsüz heykeltra$ıdır.

  tahminen m.ö. 490 - 431 yılları arasında ya$amı$tır. perikles tarafından partenon tapınağının süslemelerini yapmakla görevlendirilmi$tir. in$aat çalı$malarını da düzenleyen o olmu$tur.

  heykel sanatının babası olarak anılır.
 • büyük usta pheidias'ın bilinen heykeytıraşlık eserleri şunlardır:
  olympia zeus tapınağı kült heykeli (mö 436)
  tiber apollonu (mö 460)
  kassel apollonu (mö 450)
  hermes loudovisi (mö 440)
  anakreon (mö 450)
  diadoumenos farnase
  athena promahos (mö 460/450)
  athena lemnia (mö 450)
  amazon mattai (mö 440/430)
  athena medici (mö 440)
  athena parthenos (mö 438)
  parthenon (mö 447-432)
 • fildişi ve altından yaptığı zeus heykeliyle ölümsüzleşen heykeltraş...

  bir ziyaretçi eseri için şöyle diyor; "size boyutlarını verebilirim, ama uyandırdığı etkiyi tarif edemem."
 • atölyesinin bulunduğu yerde yapılan kazı çalışmaları esnasında altında "ben phidias'a aitim" yazılı bir kap (su kabı olabilir) bulunmuştur.
 • lawrence alma-tadema gözünden, metresiyle inşa halindeki parthenon'u gezmeye gelen perikles'in "ne zaman bitecek bu? tamam şuralara da sıva at, kurdeleyi pers kurtuluşuna keselim. gerisini sonra tamamla, başka avans yok, hazine tamtakır." diye sıkıştırdığı, eserin odak noktasındaki boynu bükük sanatçı.
 • parthenon'u dekore ettiği sıralarda hasetten çatlayan habis atinalılarca zırt pırt suçlanmış. bu suçlamalardan biri de parthenon'daki 13 metrelik athena heykelinin kıyafetlerinde kullanılan altını iç ettiği yönündeymiş. zamanın demokrasi şöleni atina'da yaşandığından, heykel için yapılan her bir harcama mermerlere işlenerek kayıt altında tutuluyordu ve phidias da akıllı bir insan olduğundan heykelde kullanılan altın parçalarını sökülüp takılabilecek gibi yapmış. bu sayede tartın bakalım eksik fazla var mı diye tüm altın parçaları tarttırıp zimmet suçlamalarından kendini aklayabilmiş.

  sonrasında rahat durmayan kurtlu atinalılar, bu sefer de heykel üstünde işlenmiş mitolojik sahnelerde phidias'ın kendisinin ve dostu perikles'in suretini işlediği hayalini görüp adamcağızı tanrılara saygısızlık etmekle suçlamışlar.

  bunun üzerine nankör atinalılardan sıdkı sıyrılan phidias, yedi harikadan biri olan zeus heykelini yaratacağı mora'ya kendini atmış. bir bakıma hayırlara da vesile olmuş denilebilir.